Scottsboro Invitational 2019 vs Scottsboro Invitational 2018

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -445 629 1074
Overall Average -6.09 23:45.28 23:51.37
1st-10th Place +19.66 16:26.45 16:06.79
1st-25th Place +21.53 16:53.53 16:32.00
1st-50th Place +29.39 17:29.90 17:00.51
1st-100th Place +39.47 18:14.34 17:34.88
Common Athletes -- -- 225
Ran Faster 93 159 66
Ran Season Best 11 16 5
Average Time -38.62 22:51.98 23:30.60
Median Time -43.75 21:47.93 22:31.68
Middle 80% Times -31.01 22:26.23 22:57.24
Top 10% Times -46.19 16:54.35 17:40.54
Top 25% Times -41.58 17:58.55 18:40.13
Top 50% Times -38.13 19:17.14 19:55.27
Bottom 50% Times -38.77 26:14.68 26:53.45
Bottom 25% Times -46.02 29:15.57 30:01.59
Bottom 10% Times -1:29.99 32:27.38 33:57.38
Average Difference -38.62 -- --
Median Difference -1:23.40 -- --
Middle 80% Difference -31.54 -- --
Top 10% Difference -40.47 -- --
Top 50% Difference -36.69 -- --
Top 25% Difference -33.38 -- --
Top 50% Difference -36.69 -- --
Bottom 50% Difference -40.95 -- --
Bottom 25% Difference -48.51 -- --
Bottom 10% Difference -1:39.80 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Cooper Atkins Scottsboro HS -1:01.77 15:48.98 16:50.75
Sam Moultrie Guntersville +15.97 16:13.60 15:57.63
Collin Mayfield Geraldine HS -2:19.53 16:04.97 18:24.50
Benson Atkins Scottsboro HS -15.05 16:17.88 16:32.93
Rex Green Scottsboro HS -26.47 16:30.83 16:57.30
Josue Vela Castillo Scottsboro HS -56.31 16:40.66 17:36.97
Christian Myles Anniston -1:45.49 16:41.25 18:26.74
Zach Avenel Scottsboro HS -1:49.83 16:41.58 18:31.41
Omar Myers Sparkman High School -56.81 16:42.16 17:38.97
Trey Hurt Florence High School -7.59 16:43.37 16:50.96
Steele Joiner Lawrence County HS -23.68 16:46.99 17:10.67
Jean Pierre LeRoux Bob Jones -7.69 16:52.70 17:00.39
Dakota Sheppard Brewer -1:36.97 17:00.62 18:37.59
Ryan Maudsley Southside-Gadsden -25.06 17:06.47 17:31.53
James Garrison Bob Jones -1:52.12 17:08.87 19:00.99
Ben Anderson Fort Payne -56.82 17:09.71 18:06.53
Ben Gossett Scottsboro HS -4.91 17:12.72 17:17.63
David Rubolin Florence High School -1:15.16 17:14.02 18:29.18
Brady Thomas Scottsboro HS -44.56 17:19.98 18:04.54
Reed Trapp Florence High School -1:11.92 17:23.11 18:35.03
Arturo Rodriguez Fort Payne -28.63 17:41.24 18:09.87
Kyle VanKirk Westminster Christian Academy HS -9.03 17:42.53 17:51.56
Ryan Bender Bob Jones -2:42.84 17:45.77 20:28.61
Cayden Nelson Pleasant Valley HS +1.05 17:57.80 17:56.75
Michael Sean Cowles Huntsville HS -54.56 17:58.18 18:52.74
Trent Mason Guntersville -7.48 17:59.97 18:07.45
Guillermo Trevino Boaz -55.86 18:04.51 19:00.37
John Farmer Westminster Christian Academy HS -4:39.49 18:08.99 22:48.48
Guy Greenhaw Athens High School -13.96 18:09.11 18:23.07
Bradly Spindle Bob Jones -32.60 18:10.95 18:43.55
Justin Seagroves Lawrence County HS -42.17 18:12.70 18:54.87
Charlie Sullins Huntsville HS -3:54.59 18:14.28 22:08.87
Jackson Howes Scottsboro HS -56.75 18:15.86 19:12.61
Seth Peebles Westminster Christian Academy HS -1:26.87 18:16.85 19:43.72
Joshua Simmons Athens High School -1:01.89 18:17.54 19:19.43
Matthew Waldron Athens High School -1:11.74 18:21.83 19:33.57
Jonah Medders Alexandria High School -2:24.83 18:23.03 20:47.86
Coleman Haynes Pleasant Valley HS -18.91 18:28.17 18:47.08
Ian Infanger Florence High School -2:40.07 18:36.84 21:16.91
Jackson Nguyen Huntsville HS -15.61 18:37.44 18:53.05
Taiyo Hino Florence High School -26.73 18:41.99 19:08.72
Collin Spindle Bob Jones -1:48.33 18:46.77 20:35.10
Marcial Castro Boaz -1:07.26 18:47.09 19:54.35
Giles Roberts Fort Payne +57.71 19:45.76 18:48.05
David Costley Brindlee Mountain +2:35.79 21:26.07 18:50.28
Gaspar Jiminez Fort Payne -21.09 18:52.52 19:13.61
Brayden Wright Pleasant Valley HS +4.47 19:04.32 18:59.85
Mateo Santiago Bob Jones -19.71 19:00.93 19:20.64
George Vanveckhoven Florence High School -1:21.38 19:04.44 20:25.82
Carson Jones Boaz +9.30 19:14.29 19:04.99
Carter Richardson Ardmore High School -55.13 19:06.34 20:01.47
Harrison Jackson Bob Jones -1:13.33 19:08.51 20:21.84
Kaige Roberts Pleasant Valley HS -22.79 19:09.63 19:32.42
Austin Brickey Guntersville +1:48.18 20:59.39 19:11.21
Will Anglea Southside-Gadsden +42.38 19:58.10 19:15.72
Jacob Soler Sparkman High School -41.69 19:16.61 19:58.30
Carson Godwin Lawrence County HS -11.26 19:18.20 19:29.46
DeShaun Foster Alexandria High School -1:48.70 19:19.54 21:08.24
John Brake Florence High School +8.67 19:28.91 19:20.24
Tanner Baine Pisgah High School +3:56.41 23:24.29 19:27.88
Erick Chavez Boaz +26.67 19:55.96 19:29.29
Parker Vandine Austin -1:24.13 19:34.82 20:58.95
Emily Daniel Lawrence County HS -22.93 19:38.23 20:01.16
Lane Pilotte Guntersville -1:37.24 19:39.22 21:16.46
Ashton Gilstrap Fort Payne -1.13 19:43.25 19:44.38
Domenic Gonzalez Lawrence County HS -34.82 19:43.45 20:18.27
Luke Ausley Guntersville -2:26.86 19:43.79 22:10.65
Maggie Crow Fort Payne -19.47 19:47.25 20:06.72
Ryan Eubanks Pleasant Valley HS -2:04.14 19:49.51 21:53.65
Savannah Williams Lawrence County HS +40.04 20:33.81 19:53.77
Ben Wade Alexandria High School -3:26.50 19:54.55 23:21.05
David Mejia Fort Payne -47.18 19:55.95 20:43.13
Bruce Hollis Lawrence County HS -1:42.21 19:56.92 21:39.13
Coston Korotky Westminster Christian Academy HS -3:09.77 20:01.71 23:11.48
Zach Cornelison Pisgah High School +10.11 20:13.02 20:02.91
Trey Lovvorn Gadsden City -2:02.55 20:07.57 22:10.12
Dorean Kirby Lawrence County HS +1:05.28 21:14.28 20:09.00
Ismael Hernandez Guntersville -32.78 20:10.13 20:42.91
Sam Pope Bob Jones -5.43 20:10.57 20:16.00
Hannah Cloud Scottsboro HS +1:29.85 21:40.55 20:10.70
Maddie Gossett Scottsboro HS -35.28 20:11.06 20:46.34
Maddox Denham Lawrence County HS -33.04 20:11.41 20:44.45
Jay Jones Asbury +1:29.93 21:43.34 20:13.41
Sage Betts Brewer -1:21.89 20:17.46 21:39.35
Caleb Anderson Westminster Christian Academy HS +1:05.87 21:23.35 20:17.48
Anahi Barboza Fort Payne -57.61 20:17.88 21:15.49
Luis Diaz Athens High School +38.49 20:57.04 20:18.55
Andrew Flannagan Ardmore High School -2.66 20:18.96 20:21.62
Justin Cruz Asbury -28.44 20:19.16 20:47.60
John Digges Bob Jones -15.96 20:22.11 20:38.07
Camryn Davis Southside-Gadsden -11.07 20:22.43 20:33.50
Abraham Castro North Jackson -1:27.95 20:23.32 21:51.27
Sam Kirstein Bob Jones +4:33.76 25:01.11 20:27.35
Drew Grose Athens High School -1:47.83 20:33.94 22:21.77
Chandler Toney Alexandria High School +25.85 21:03.63 20:37.78
Taylor Williams Lawrence County HS -34.37 20:38.02 21:12.39
Aylin Vega Fort Payne -21.68 20:39.09 21:00.77
Justin Myles Anniston -1:19.25 20:39.11 21:58.36
Autumn Betts Brewer -1:07.86 20:42.37 21:50.23
Jeffrey Martin Ardmore High School +1:16.31 21:59.80 20:43.49
Daniel Feigel North Jackson -30.01 20:47.38 21:17.39
Conner Cothran Glencoe High School -7:22.93 20:51.33 28:14.26
Nathan Marks Huntsville HS -1:30.36 20:52.66 22:23.02
Nathan Olinger Skyline High School +49.84 21:43.84 20:54.00
Drake Chitam Ardmore High School -3:53.61 21:00.22 24:53.83
Aspen Mendiola Huntsville HS -2:17.75 21:01.70 23:19.45
Bradley Herbert Guntersville -1:44.99 21:03.78 22:48.77
Brody Wallace Sparkman High School -44.64 21:04.44 21:49.08
Eli Anderson Fort Payne -5.88 21:05.00 21:10.88
Caden Hartsfield Alexandria High School -41.61 21:08.32 21:49.93
Elliott Storey Guntersville -21.58 21:12.91 21:34.49
Olivia Marsh Lawrence County HS -2:34.68 21:15.14 23:49.82
Mollie Sanderson Fort Payne -43.76 21:17.11 22:00.87
Mason Almaroad Pleasant Valley HS +28.21 21:47.93 21:19.72
Trey Barrentine Pisgah High School +47.38 22:11.95 21:24.57
Cosmo Phillips Florence High School -1:23.40 21:25.55 22:48.95
Kate Tully Guntersville -1:40.50 21:27.76 23:08.26
Jacob Cross Huntsville HS +1:57.85 23:37.29 21:39.44
Sam Uchitel Bob Jones +1:01.73 22:43.08 21:41.35
Nathan Bublitz Bob Jones +1:02.38 22:44.59 21:42.21
Grayson Green Gadsden City -42.31 21:49.37 22:31.68
Skylar Reichle Scottsboro HS -55.58 21:52.29 22:47.87
Alexis Valentine Southside-Gadsden -55.76 21:58.08 22:53.84
Abigail Vega Fort Payne +15.06 22:21.92 22:06.86
Kendall Moore Guntersville +1:33.96 23:45.12 22:11.16
Everrett King Ider High School -2:11.11 22:20.52 24:31.63
Katie Giles Glencoe High School -1:26.53 22:29.51 23:56.04
Dillon Cook Ider High School -1:16.47 22:32.45 23:48.92
Eli Peebles Westminster Christian Academy HS -4:37.84 22:33.95 27:11.79
Jose Ramirez Martinez Boaz +20.95 22:58.19 22:37.24
Eva Bryant Pleasant Valley HS -24.28 22:39.62 23:03.90
Foster Dunn Sparkman High School -37.61 22:41.65 23:19.26
Skylar Farr Scottsboro HS +4:28.85 27:12.76 22:43.91
Gloria Trapane Bob Jones -1:27.30 22:47.03 24:14.33
Trinity Roberts Pleasant Valley HS +4:20.58 27:10.21 22:49.63
Lanora Hill Southside-Gadsden -1:40.32 22:51.72 24:32.04
Tristan Roach Skyline High School -3:31.37 22:52.79 26:24.16
Emma Hood Pleasant Valley HS -2:08.47 23:00.66 25:09.13
Bryant Kennamer Skyline High School -1:57.18 23:03.18 25:00.36
Peyton Gunnoe Alexandria High School -4.92 23:06.45 23:11.37
Alexandria Buchanan Alexandria High School -1:33.65 23:08.22 24:41.87
James Parsons Bob Jones -1:25.28 23:10.77 24:36.05
Kaylee Austin Pleasant Valley HS +1:44.51 24:55.52 23:11.01
Maranna Stevens Sparkman High School -1:49.32 23:14.85 25:04.17
Jennifer Vega Section High School +56.46 24:17.97 23:21.51
Arely Garcia Boaz -1:18.70 23:21.87 24:40.57
Logan Moore Ardmore High School +1:01.61 24:25.80 23:24.19
Gracie Hood Pleasant Valley HS -20.56 23:27.77 23:48.33
Julio Lopez Boaz +1:25.91 24:55.03 23:29.12
Lucas Murphey Ider High School -4:23.89 23:33.38 27:57.27
Baily Wallace Sparkman High School +26.54 24:00.12 23:33.58
Grace Betterton Ardmore High School -1:07.11 23:33.76 24:40.87
Finn Smith Westminster Christian Academy HS +3:26.06 27:11.73 23:45.67
Abby Mooneyham Brindlee Mountain +2:56.43 26:44.68 23:48.25
Michael Miller Asbury -3:26.52 23:49.42 27:15.94
Cason Arther Glencoe High School -2:00.88 23:49.74 25:50.62
Macey Roper Pleasant Valley HS -3:17.56 23:52.04 27:09.60
Emily Gilliam Madison County +41.49 24:37.18 23:55.69
Edgar Sanchez North Jackson -56.47 23:56.00 24:52.47
Allie Martin Lawrence County HS -16.85 24:03.94 24:20.79
Breanna Luna Lawrence County HS -1:20.24 24:06.31 25:26.55
Savanna Avelar Brindlee Mountain +16.07 24:32.12 24:16.05
Enslee Clough Southside-Gadsden +0.88 24:31.54 24:30.66
Mallory Rich Southside-Gadsden -1:39.62 24:38.54 26:18.16
Daniel Cody Southside-Gadsden -1:38.86 24:41.80 26:20.66
Elizabeth Hall Pleasant Valley HS -20.36 24:42.91 25:03.27
Lauren Peek Pisgah High School +2:00.74 26:50.44 24:49.70
Abby Vice Glencoe High School +4:42.74 29:33.84 24:51.10
Carrie Cooper Brindlee Mountain +24.75 25:18.80 24:54.05
Ella Whitehead Pleasant Valley HS +1:37.25 26:34.77 24:57.52
Taylor Hood Southside-Gadsden -18.50 24:57.97 25:16.47
Rhylee Bell Pisgah High School -12.95 25:08.43 25:21.38
Ethan Kelley Glencoe High School -3:55.34 25:10.18 29:05.52
Holden Goff Pisgah High School +2:30.88 27:44.19 25:13.31
Jonah Adams Ardmore High School -1:58.86 25:13.36 27:12.22
Anna Kate Lenoir Guntersville -1:40.21 25:13.68 26:53.89
Lacey Rich Southside-Gadsden -1:21.19 25:14.05 26:35.24
Moriah Hitchcock Geraldine HS -1:18.83 25:19.50 26:38.33
Briley Hembree Pisgah High School -32.28 25:26.62 25:58.90
Anna Jenkins Athens High School +39.39 26:07.29 25:27.90
Chantzley Kirkland Brindlee Mountain -39.52 25:35.82 26:15.34
Annabelle Parrish Scottsboro HS +3:46.01 29:23.85 25:37.84
Emily Gilley North Jackson +56.50 26:36.26 25:39.76
Delana Pierce North Jackson +56.57 26:36.34 25:39.77
Will Rich North Jackson -2:50.44 25:45.39 28:35.83
Daniela Ola Scottsboro HS +1:23.15 27:12.63 25:49.48
Symia Bell Lawrence County HS +27.48 26:17.70 25:50.22
Hughes Green Gadsden City +57.98 27:09.00 26:11.02
Sloan Rodriguez Geraldine HS -57.12 26:11.80 27:08.92
Ally Darwin Pisgah High School -1:03.03 26:26.40 27:29.43
Lindsey Rich Southside-Gadsden -3:33.11 26:32.19 30:05.30
Bailey Johnson Pisgah High School +2:24.68 29:07.71 26:43.03
Stephanie Cortez Boaz +35.23 27:27.12 26:51.89
Cindel Myers Section High School +4:35.58 31:55.76 27:20.18
Katie Shaneyfelt Glencoe High School -2:58.10 27:22.80 30:20.90
Alexis Brewer Ider High School -1:43.21 27:29.17 29:12.38
Anna Grace Goodwin Glencoe High School -1:53.52 27:35.83 29:29.35
AnnaLisa Lindsay Athens High School -46.99 27:36.73 28:23.72
Franci Calderon Asbury +16.22 28:01.80 27:45.58
Megan Barfield Madison County +1:02.51 29:00.47 27:57.96
Emily Flynn Ider High School -1:21.98 27:59.39 29:21.37
Sadie Riley Glencoe High School -1:15.00 28:05.22 29:20.22
Rylie Powell Asbury +14.35 28:28.14 28:13.79
Mauricio Zurita Asbury +47.31 29:05.50 28:18.19
Carley Schlageter Ider High School -2:06.64 28:25.14 30:31.78
Deven Hargrove Ardmore High School +9.56 28:45.28 28:35.72
Lauren Brewer Lawrence County HS -4:57.15 28:56.12 33:53.27
Mary Edmondson Glencoe High School -4:57.38 30:06.49 35:03.87
Zachary Morrell Bob Jones -7.27 30:18.52 30:25.79
Jillian Walker Southside-Gadsden +1:55.50 32:16.55 30:21.05
Galilea Gijon Asbury -3:58.46 31:02.14 35:00.60
Russell Roswal Woodville +3:28.81 34:40.27 31:11.46
Karla Zurita Asbury -1:20.25 31:12.01 32:32.26
Sophia Andres Asbury -3:32.27 31:19.93 34:52.20
Dessa Faulkner Geraldine HS -1:37.05 31:25.69 33:02.74
Madison Armstrong Section High School -1:45.45 31:30.11 33:15.56
Morgan Armstrong Section High School -3:35.46 31:58.48 35:33.94
Joslyn Boatwright Skyline High School +1:40.19 34:07.21 32:27.02
Ella HInes Glencoe High School -6:18.03 32:38.47 38:56.50
Taylor Davis Ider High School +4:33.81 37:20.11 32:46.30
Asia Dennis Glencoe High School -11.60 32:52.79 33:04.39
Caroline White Athens High School -5.67 32:58.56 33:04.23
Lindy Southers Geraldine HS -1:44.16 36:10.61 37:54.77
Johnny Figueroa Asbury -2:15.25 36:35.95 38:51.20
Katie Cochran Glencoe High School -9:25.89 38:49.30 48:15.19