Day 1 Results

Licensed to Xpress Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/4/2018 06:31 PM
           AHSAA 123A Championship Meet 2018 - 5/4/2018 to 5/5/2018            
                             1A, 2A, 3A Divisions                              
                              Cullman HS Stadium                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 1A
========================================================================
State 123 Re: R 12.07  5/8/2009    Katelin Barber, Belgreen                    
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kaitlin Hill                 Loachapoka               12.26q -0.7  3 
  2 Aryn Head                    Holy Spirit              13.08q -1.5  2 
  3 Walteria Tatum               Notasulga                13.26q -1.5  2 
  4 Janiya Moore                 Maplesville              13.30q -1.5  2 
  5 Payton Metcalf               Westminster OM           13.37q -1.0  1 
  6 Jasmine Fluker               Winterboro               13.41q -0.7  3 
  7 J'Mya Hall                   Marengo                  13.43q -1.5  2 
  8 Mattie Weeks                 Whitesburg               13.48q -1.0  1 
  9 Imani Thompson               Holy Spirit              13.52  -1.0  1 
 10 Hannah York                  Westminster OM           13.54  -0.7  3 
 11 Tyroneisha Charleston        Linden                   13.57  -1.0  1 
 12 Haley Trammell               Wadley                   13.58  -0.7  3 
 13 Scout Bender                 Whitesburg               13.68  -0.7  3 
 14 Shaveon Dunlap               Maplesville              13.76  -1.5  2 
 15 Honesty Lee                  Hubbard                  13.77  -1.0  1 
 16 Taranisha Stitts             Cedar Bluff              13.83  -1.5  2 
 17 Yazmine Lucket               Houston County           13.90  -0.7  3 
 18 carmen mcdowell              Belgreen                 13.97  -0.7  3 
 19 Tykeshia Shamburger          Marengo                  14.09  -1.0  1 
 20 Destiny Walker               Addison                  14.16  -1.0  1 
 21 Allison Prince               Whitesburg               14.38  -0.7  3 
 22 Gracie Hallman               Phillips HS              14.42  -1.5  2 
 23 Kloey Poe                    Ragland                  14.60  -1.0  1 
 24 Abbie Chambless              Addison                  14.62  -1.5  2 
 
Girls 200 Meter Dash 1A
========================================================================
State 123 Re: R 24.76  5/7/2011    Alexandria Gholston, Hubbard                
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Kaitlin Hill                 Loachapoka               25.64q  0.8  3 
  2 Payton Metcalf               Westminster OM           26.99q -1.9  1 
  3 Aryn Head                    Holy Spirit              27.24q  0.1  2 
  4 Hannah York                  Westminster OM           27.25q  0.1  2 
  5 Mattie Weeks                 Whitesburg               27.65q -1.9  1 
  6 Janiya Moore                 Maplesville              27.78q  0.8  3 
  7 Scout Bender                 Whitesburg               28.27q  0.8  3 
  8 Makayla Richardson           Linden                   28.30q  0.1  2 
  9 Destiny Walker               Addison                  28.50   0.8  3 
 10 Shaveon Dunlap               Maplesville              28.58  -1.9  1 
 11 LaTorshia Harris             Linden                   28.63  -1.9  1 
 12 Kelsey White                 Holy Spirit              28.73   0.1  2 
 13 Lania Daniels                Ragland                  29.05   0.8  3 
 14 Alaysia Burns                Linden                   29.36  -1.9  1 
 15 Claire Davidson              Coosa Christ             29.45   0.1  2 
 16 carmen mcdowell              Belgreen                 29.46   0.8  3 
 17 Ja'Maya Whitson              Talladega County         29.62   0.8  3 
 18 Ella Lolley                  Marion County            29.63   0.1  2 
 19 Allison Prince               Whitesburg               29.66   0.1  2 
 20 Julianna Taylor              Phillips HS              30.18  -1.9  1 
 21 Abbygail Humphries           Brilliant                30.42  -1.9  1 
 22 Whitney Prise-Cook           Lindsay Lane             30.55   0.8  3 
 23 Molly Mixon                  Westminster OM           30.85  -1.9  1 
 
Girls 400 Meter Dash 1A
==========================================================================
State 123 Re: R 55.12  5/4/2012    Alex Gholston, Hubbard                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Mattie Weeks                 Whitesburg               59.30   3  10   
  2 Rashni Walker                Ellwood Chri             59.56   3   8   
  3 Sarah Kate Lipperd           Westminster OM           59.57   3   6   
  4 Walteria Tatum               Notasulga              1:01.18   3   5   
  5 Kyra Tolbert                 Notasulga              1:03.32   3   4   
  6 Emily Pierce                 Whitesburg             1:03.81   3   3   
  7 Jakaria Miller               Linden                 1:04.19   2   2   
  8 Molly Mixon                  Westminster OM         1:05.26   2   1   
  9 Tykeshia Shamburger          Marengo                1:05.51   3 
 10 Niki Deliz                   Applachian             1:05.60   1 
 11 Arden McCullough             Westminster OM         1:06.03   2 
 12 Layla Pongracz               Millry High            1:06.29   3 
 13 Claire Davidson              Coosa Christ           1:06.53   2 
 14 Gracie Hallman               Phillips HS            1:06.88   2 
 15 Ella Lolley                  Marion County          1:07.13   1 
 16 Angel Roanokes               Notasulga              1:07.72   2 
 17 LaTorshia Harris             Linden                 1:08.00   1 
 18 Gibrella King                Hubbard                1:08.25   1 
 19 De Asia Wilson               Isabella               1:08.92   1 
 20 Julia Weidmer                Donoho                 1:09.03   1 
 21 La'shaya Satcher             Cedar Bluff            1:09.04   1 
 22 Jamyra Henton                AL Johnson             1:09.20   2 
 23 Alaysia Burns                Linden                 1:09.53   2 
 
Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
State 123 Re: R 5:06.28  5/1995      Heather Tanner, Randolph                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Tarwater              Whitesburg             5:14.63   10   
  2 Hallie Porterfield           Westminster OM         5:26.99    8   
  3 Camilla Lemons               Westminster OM         5:29.06    6   
  4 Breia Smith                  Cornerstone            5:35.72    5   
  5 Arden McCullough             Westminster OM         5:43.96    4   
  6 Caroline Summers             Whitesburg             5:49.32    3   
  7 Maya Young                   Holy Spirit            5:53.06    2   
  8 Anaelyse Perez-Ruiz          Holy Spirit            6:05.15    1   
  9 Madison Shepard              Red Level              6:06.58  
 10 Elena Salazar-Arenas         Loachapoka             6:07.50  
 11 Juliana Hudry                Decatur Heri           6:28.31  
 12 Alaina McGinnis              Cornerstone            6:38.56  
 13 Abigail Rotich               Cornerstone            6:42.77  
 14 Caroline Dooling             Whitesburg             6:46.43  
 
Girls 100 Meter Hurdles 1A
========================================================================
State 123 Re: R 14.43  5/2007      Jasmine Patton, Hazelwood                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rashni Walker                Ellwood Chri             15.42q -1.0  3 
  2 Brynn Holbrook               Whitesburg               16.49q  0.4  1 
  3 Yazmine Lucket               Houston County           16.59q -1.0  3 
  4 Payton Metcalf               Westminster OM           16.62q -0.2  2 
  5 Emee Baldwin                 Addison                  17.04q -0.2  2 
  6 Hannah York                  Westminster OM           17.11q  0.4  1 
  7 Layla Pongracz               Millry High              18.11q  0.4  1 
  8 Brianna Grayson              Sweet Water              18.16q -1.0  3 
  9 Kaitlyn Wallace              Decatur Heri             18.24  -1.0  3 
 10 Lillian Reynolds             Westminster OM           18.55   0.4  1 
 11 Tomei Fincher                Cornerstone              18.59  -0.2  2 
 12 carmen mcdowell              Belgreen                 18.63  -0.2  2 
 13 Amanda Cunningham            Meek HS                  18.70   0.4  1 
 14 Rachelle Varner              Linden                   19.07  -1.0  3 
 15 Christane Dozier             Marengo                  19.10   0.4  1 
 16 Crimson Stanger              Marion County            19.32  -0.2  2 
 17 Sunny Snoddy                 Addison                  19.47  -0.2  2 
 18 Jada Lawer                   Winterboro               19.66  -0.2  2 
 19 Chloe Davidson               Coosa Christ             19.84  -1.0  3 
 20 Cheyenne Regan               Florala HS               20.14  -1.0  3 
 21 Quanesha Bruno               Marengo                  20.71   0.4  1 
 22 Mercy Mangum                 Donoho                   20.99  -0.2  2 
 23 Jordan Hicks                 Applachian               21.09  -1.0  3 
 
Girls 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
State 123 Re: R 49.01  5/2004      Hazelwood, Hazelwood                        
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Linden                                                52.42q  3 
  2 Maplesville                                           52.98q  2 
  3 Whitesburg                                            53.00q  1 
  4 Addison                                               54.54q  3 
  5 Westminster-Oak Mountain                              54.91q  2 
  6 Georgiana                                             55.08q  2 
  7 Belgreen                                              55.67q  1 
  8 Cedar Bluff                                           55.93q  2 
  9 Autaugaville                                          56.32   3 
 10 Hubbard                                               56.42   1 
 11 Marion County                                         57.01   3 
 12 Phillips HS                                           57.43   2 
 13 Decatur Heritage Christian Aca                        58.19   1 
 14 Donoho                                                58.29   3 
 15 Victory Christian School                              58.51   3 
 16 Alabama School for the Blind                          58.99   2 
 17 Alabama School for the Deaf                           59.99   1 
 18 Cherokee                                            1:00.86   2 
 -- Loachapoka                                               DQ   3  Late Zone 1
 -- Marengo                                                  DQ   1  Early Zone 2
 
Girls 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
State 123 Re: R 10:06.74  5/1/2015    St Bernard, St Bernard                   
                          I Edge, J Edge, A Mami, L Mami                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Westminster-Oak Mountain                            9:59.62R  10   
  2 Whitesburg                                         11:12.96    8   
  3 Cornerstone Schools of Alabama                     11:20.53    6   
  4 Linden                                             11:31.92    5   
  5 Cedar Bluff                                        11:32.79    4   
  6 Donoho                                             12:38.62    3   
 
Girls High Jump 1A
=================================================================================
State 123 Re: R  5-03  5/1996      Julie Preuitt, Addison                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emma Cape                    Whitesburg             5-03.25R     1.60m  10   
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-03.25 
        O    O  XXO   XO  XXO    XO   
  2 Aryn Head                    Holy Spirit            5-00.00      1.52m   7   
     4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2 Abbie Chambless              Addison                5-00.00      1.52m   7   
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O    O  XXX 
  4 Elizabeth Tillery            Whitesburg             5-00.00      1.52m   5   
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXO  XXX 
  5 Julianna Taylor              Phillips HS            4-10.00      1.47m   3.50
     4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 
        O    O    O    O  XXX 
  5 Yazmine Lucket               Houston County         4-10.00      1.47m   3.50
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 
        O    O    O    O    O  XXX 
  7 Elizabeth Wilson             Decatur Heri           4-08.00      1.42m   2   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O    O  XXX 
  8 Tyroneisha Charleston        Linden                 4-08.00      1.42m   1   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O   XO    O  XXX 
  9 Katie Jones                  Decatur Heri           4-08.00      1.42m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O    O   XO  XXX 
 10 Leighton Rainer              Cedar Bluff            4-08.00      1.42m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
       XO   XO  XXO  XXO  XXX 
 11 Ellie Sachs                  Westminster OM         4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O    O  XXO  XXX 
 11 Macie Butler                 Addison                4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O    O  XXO  XXX 
 13 Kendall McCallum             Westminster OM         4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O   XO  XXO  XXX 
 13 Julianne Wilson              Cedar Bluff            4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
       XO    O  XXO  XXX 
 15 Quanesha Bruno               Marengo                4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
       XO   XO  XXO  XXX 
 16 Zoe Pennell                  Cornerstone            4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
       XO   XO  XXX 
 17 Emily White                  Westminster OM         4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
        O  XXO  XXX 
 18 Chloe Davidson               Coosa Christ           4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
      XXO  XXO  XXX 
 19 Janiyah McDonald             Donoho                 4-02.00      1.27m 
     4-02 4-04 
        O  XXX 
 19 Mercy Mangum                 Donoho                 4-02.00      1.27m 
     4-02 4-04 
        O  XXX 
 19 Amanda Cunningham            Meek HS                4-02.00      1.27m 
     4-02 4-04 
        O  XXX 
 -- J'Mya Hall                   Marengo                     NH            
     4-02 
      XXX 
 
Girls Pole Vault 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 10-00  5/1/2015    Summer Stewart, Meek HS                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emee Baldwin                 Addison               10-08.00R     3.25m  10   
     8-06 9-00 9-06 10-00.25 10-03 10-06 10-08 11-00 
        O    O    O      O       O     O   XXO   XXX 
  2 Emma Cape                    Whitesburg             8-06.00      2.59m   7   
     7-06 8-00 8-06 9-00 
        O    O    O  XXX 
  2 Jaycey Bowling               Meek HS                8-06.00      2.59m   7   
     7-06 8-00 8-06 9-00 
        O    O    O  XXX 
  4 Reave Metcalf                Westminster OM         7-06.00      2.28m   5   
     7-00 7-06 8-00 
        O   XO  XXX 
  5 Kaitlyn Wallace              Decatur Heri           7-00.00      2.13m   4   
     7-00 7-06 
        O  XXX 
 -- Olivia Brookins              Westminster OM              NH            
     7-00 
      XXX 
 
Girls Long Jump 1A
======================================================================================
State 123 Re: R 17-03.50  5/2/2014    Kerimee Vinson, Loachapoka               
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kaitlin Hill                 Loachapoka            18-01.00R  NWI     5.51m  10   
     17-02.50(NWI) 18-01(NWI) 16-02(NWI)           
  2 Brynn Holbrook               Whitesburg            16-08.00   NWI     5.08m   8   
     FOUL      14-04.50(NWI) 15-04.25(NWI) 14-07.25(NWI) 15-02(NWI) 16-08(NWI)
  3 Rashni Walker                Ellwood Chri          16-04.25   NWI     4.98m   6   
     16-04.25(NWI) 15-07.50(NWI)               
  4 Aryn Head                    Holy Spirit           16-01.00   NWI     4.90m   5   
     16-01(NWI) 15-03.25(NWI) 14-05.75(NWI) 14-03(NWI) FOUL      15-05.75(NWI)
  5 Elizabeth Tillery            Whitesburg            15-08.00   NWI     4.77m   4   
     11-04.50(NWI) FOUL      14-07(NWI) FOUL      FOUL      15-08(NWI)
  6 Destiny Walker               Addison               15-04.00   NWI     4.67m   3   
     15-03(NWI) 15-04(NWI) 14-10(NWI) FOUL      15-03.25(NWI) 15-01(NWI)
  7 Jasmine Fluker               Winterboro            15-03.75   NWI     4.66m   2   
     13-06.75(NWI) 14-00.25(NWI) 15-03.75(NWI) 14-01(NWI) 15-03.75(NWI) 15-03.25(NWI)
  8 Synia Chattman               Isabella              15-01.50   NWI     4.61m   1   
     14-11(NWI) 14-08.75(NWI) 15-01.50(NWI) 14-03(NWI) 14-01.75(NWI) 14-03.50(NWI)
  9 Katie Jones                  Decatur Heri          14-09.00   NWI     4.49m 
     12-04(NWI) 14-09(NWI) 14-08.75(NWI) 13-06.50(NWI) 13-07.25(NWI) 14-05(NWI)
 10 Tyroneisha Charleston        Linden                14-02.50   NWI     4.33m 
     FOUL      12-08.50(NWI) 14-02.50(NWI)           
 11 Layla Pongracz               Millry High           14-01.50   NWI     4.30m 
     FOUL      14-01.50(NWI) FOUL              
 12 Haley Trammell               Wadley                14-00.75   NWI     4.28m 
     FOUL      11-01.50(NWI) 14-00.75(NWI)           
 13 Taylor Moore-jones           Marengo               13-09.25   NWI     4.19m 
     13-04.50(NWI) 13-04.75(NWI) 13-09.25(NWI)           
 14 Kiara Ford                   Isabella              13-08.50   NWI     4.17m 
     13-02.50(NWI) 13-08.50(NWI) 13-08.50(NWI)           
 15 Gracie Dempsey               Belgreen              13-06.75   NWI     4.13m 
     13-02.75(NWI) FOUL      13-06.75(NWI)           
 16 Claire Davidson              Coosa Christ          13-05.75   NWI     4.10m 
     12-00(NWI) 13-05.75(NWI) FOUL                
 17 Emma Cape                    Whitesburg            13-02.00   NWI     4.01m 
     FOUL      13-02(NWI) FOUL               
 18 Ellie Metztgar               Decatur Heri          13-01.25   NWI     3.99m 
     FOUL      FOUL      13-01.25(NWI)           
 19 Janiya Moore                 Maplesville           12-08.00   NWI     3.86m 
     FOUL      11-04.25(NWI) 12-08(NWI)           
 20 Alyssa Perez                 Marion County         12-07.75   NWI     3.85m 
     FOUL      FOUL      12-07.75(NWI)           
 21 Macy White                   Westminster OM        11-08.00   NWI     3.55m 
     FOUL      FOUL      11-08(NWI)           
 -- Shaveon Dunlap               Maplesville               FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Girls Discus Throw 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 122-00  5/1986      Beverly McCall, Calhoun                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Katelyn Smitherman           Isabella                110-00     33.52m  10   
      106-08  FOUL  105-00  FOUL  110-00  105-09
  2 Takaya Dupree                Loachapoka               98-03     29.94m   8   
      98-03  FOUL  FOUL  97-00  FOUL  91-05
  3 River Baldwin                Pleasant Hom             91-00     27.73m   6   
      82-06  76-01  85-05  91-00  76-04  FOUL
  4 Loryn Miller                 Decatur Heri             85-10     26.16m   5   
      62-03  79-00  64-01  85-10  71-00  66-08
  5 Crimson Stanger              Marion County            83-01     25.32m   4   
      74-07  71-10  83-01  71-10  FOUL  75-01
  6 Carrington Barnett           Brilliant                81-04     24.79m   3   
      77-01  70-09  70-09  79-01  78-03  81-04
  7 Brianna Chandler             Addison                  79-02     24.13m   2   
      70-05  79-02  61-11  67-11  69-08  53-04
  8 Tydaisa Davis                Maplesville              78-01     23.79m   1   
      65-04  76-01  64-03  78-01  78-00  64-10
  9 Katy Cooper                  Isabella                 76-02     23.21m 
      FOUL  68-03  76-02  68-11  FOUL  FOUL
 10 kasey helms                  Applachian               76-00     23.16m 
      61-11  63-02  76-00         
 11 Leighton Rainer              Cedar Bluff              70-00     21.33m 
      FOUL  70-00  54-03           
 12 Gracie Manley                Addison                  67-11     20.70m 
      67-11  64-10  65-08           
 13 Alyssa Perez                 Marion County            67-03     20.49m 
      FOUL  64-01  67-03           
 14 Emily Treadwell              Marengo                  65-07     19.98m 
      65-07  FOUL  60-02           
 15 Virginia Mangum              Donoho                   63-10     19.45m 
      63-01  55-08  63-10           
 16 Arial Shields                Ala School for D         63-00     19.20m 
      63-00  59-08  62-01           
 17 Janna Boydstun               Lindsay Lane             61-08     18.79m 
      61-08  58-01  60-03           
 18 Kamariah Croom               Cornerstone              61-07     18.77m 
      61-07  FOUL  59-02           
 19 Camie Terrell                Belgreen                 59-00     17.98m 
      59-00  53-11  55-11           
 20 Peyton Huckabaa              Pleasant Hom             58-01     17.70m 
      53-11  58-01  49-04           
 21 Shanterra Thornton           Millry High              57-00     17.37m 
      57-00  FOUL  56-07           
 -- Ashton Mills                 Coosa Christ              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Davonyae Miller              Marengo                   FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Girls Javelin Throw 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 129-07  5/2/2015    Kayla Pruitt, Lynn                         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Katelyn Smitherman           Isabella                105-03     32.08m  10   
      98-02  98-02  105-03  99-10  104-06  100-07
  2 Shanterra Thornton           Millry High             101-07     30.96m   8   
      90-10  62-03  65-05  77-00  101-07  75-08
  3 Brantleigh Williams          Decatur Heri             97-02     29.61m   6   
      73-00  81-10  93-03  97-02  81-09  79-00
  4 Crimson Stanger              Marion County            95-10     29.21m   5   
         92-00  89-08  95-10  82-06  85-03
  5 Lexie Hajjar                 Phillips HS              95-07     29.13m   4   
      68-00  95-07  91-04  88-01  92-00  89-10
  6 Leighton Rainer              Cedar Bluff              94-06     28.80m   3   
      94-06  87-04  89-10  92-00  82-05  94-06
  7 Peyton Huckabaa              Pleasant Hom             93-01     28.37m   2   
      89-00  67-09  69-05  70-10  93-01  82-10
  8 Emily Hubbard                Decatur Heri             91-08     27.94m   1   
      82-00  73-07  91-08  77-06  77-02  72-07
  9 Trinity Barton               Brilliant                91-00     27.73m 
      72-06  82-04  91-00  82-00  79-07  79-03
 10 Danequa Buchanan             Wadley                   88-07     27.00m 
      75-11  74-11  88-07           
 11 Katie Jones                  Decatur Heri             86-00     26.21m 
      86-00  67-00  84-03           
 12 Anna Simon                   Holy Spirit              84-11     25.88m 
      84-11  56-04  74-04           
 13 Emily Nix                    Coosa Christ             81-10     24.94m 
      81-10  58-10  61-05           
 14 Maggie McCallum              Westminster OM           79-04     24.18m 
      74-05  75-09  79-04           
 15 Lindsey Bailey               Whitesburg               76-08     23.36m 
      73-11  64-05  76-08           
 16 Sunny Snoddy                 Addison                  75-07     23.03m 
      69-07  66-04  75-07           
 17 Hannah Guyton                Brilliant                75-06     23.01m 
      75-06  72-02  73-01           
 18 Takaya Dupree                Loachapoka               74-06     22.70m 
      67-01  74-06  68-04           
 19 Shuntae January              Marengo                  73-06     22.40m 
      67-04  73-06  69-09           
 20 A'Daisha Hutchinson          Loachapoka               65-07     19.98m 
      63-08  65-07  58-08           
 21 Monserrat Sanchez            Ala School for D         64-04     19.60m 
      58-06  64-04  51-00           
 
Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
State 123 Re: R 11.97  5/1995      Yolanda Jones, Hazelwood                    
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jaimy'e Thompson             Geneva Count             12.43q -0.8  3 
  2 Jaiden Hatch                 Fyffe                    12.72q  0.6  1 
  3 Rayne Duhart-Abrams          Luvern                   12.75q  0.7  2 
  4 Tara Randolph                Clev                     12.97q  0.7  2 
  5 Alahbra'j Todd               LaFayette                12.99q  0.6  1  12.982
  6 Keaundra Woody               LaFayette                12.99q  0.7  2  12.990
  7 Taniya Haynes                Reeltown                 13.04q -0.8  3 
  8 Kirby DeBoard                Sand Rock                13.07q -0.8  3 
  9 Natalie Bonner               St. Luke's E             13.14   0.7  2 
 10 Jordyn Alston                Geneva Count             13.22   0.6  1 
 11 Amiyah Johnson               Sulligent                13.29   0.7  2 
 12 Tyeshia Malone               Keith                    13.30   0.6  1 
 13 Tanika Smiley                Keith                    13.33   0.6  1 
 14 Jada McCray                  Abbeville                13.35   0.6  1 
 15 La' Shanti Thomas            Luvern                   13.45   0.7  2  13.445
 16 Alicia Jones                 Tanner                   13.45  -0.8  3  13.447
 17 Carriea Steadman             Francis Marion           13.51   0.7  2 
 18 Samahria Davidson            Lanett                   13.57  -0.8  3 
 19 nautica Noble                Tanner                   13.60  -0.8  3 
 20 Jaci Howell                  Lanett                   13.64   0.7  2 
 21 Jayla Higgins                Lanett                   13.77  -0.8  3 
 22 Mon'keliyah Morgan           LaFayette                13.80   0.6  1 
 23 Faith Franklin               Tanner                   13.92   0.6  1 
 24 Erica Smiley                 Keith                    13.95  -0.8  3 
 
Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
State 123 Re: R 25.47  5/1997      Yolanda Cooper, Haze;wood                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Jaimy'e Thompson             Geneva Count             25.81q -1.6  3 
  2 Jaiden Hatch                 Fyffe                    26.35q -0.8  2 
  3 Alahbra'j Todd               LaFayette                26.95q -0.2  1 
  4 Kennedy Johnson              St. Luke's E             26.99q -0.2  1 
  5 Kirby DeBoard                Sand Rock                27.22q -0.8  2 
  6 Gracie Loyd                  St Bernard               27.39q -1.6  3 
  7 Jaci Howell                  Lanett                   27.40q -0.2  1 
  8 Tara Randolph                Clev                     27.46q -0.2  1 
  9 Tanika Smiley                Keith                    27.47  -0.2  1 
 10 Taniya Haynes                Reeltown                 27.76  -0.8  2 
 11 Natalie Bonner               St. Luke's E             27.80  -0.8  2 
 12 Rayne Duhart-Abrams          Luvern                   27.81  -1.6  3 
 13 Jada McCray                  Abbeville                27.84  -0.8  2 
 14 Akese Jones                  Keith                    27.93  -0.2  1 
 15 Kari Watts                   Falkville                27.97  -1.6  3 
 16 Symia Jews                   Vincent                  28.10  -1.6  3 
 17 talaija smith                Aliceville               28.28  -0.2  1 
 18 Erica Smiley                 Keith                    28.37  -1.6  3 
 19 Samahria Davidson            Lanett                   28.41  -1.6  3 
 20 Camille Oliver               Altamont                 28.80  -0.8  2 
 21 Kennedy Hamilton             Fayettville              28.93  -0.8  2 
 22 Tashay Pritchard             Sheffield                29.36  -1.6  3 
 23 Alicia Jones                 Tanner                   29.55  -0.8  2 
 
Girls 400 Meter Dash 2A
==========================================================================
State 123 Re: R 57.81  5/1998      Susan Berry, Mars Hill Bible                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Kari Watts                   Falkville              1:00.71   3  10   
  2 Kennedy Johnson              St. Luke's E           1:01.06   3   8   
  3 Jaiden Hatch                 Fyffe                  1:01.24   3   6   
  4 Jakira Burton                Lanett                 1:03.13   3   5   
  5 Kennedy Hamilton             Fayettville            1:04.22   2   4   
  6 Camille Oliver               Altamont               1:04.99   3   3   
  7 Octavia Wright               Lanett                 1:05.00   2   2   
  8 MacKenzie Blackwood          Winston County         1:05.68   3   1   
  9 Jayden Williams              Geneva Count           1:05.73   2 
 10 Mary Carolyn Sink            Altamont               1:06.07   2 
 11 Tyeshia Malone               Keith                  1:07.10   3 
 12 Teyunna Spratling            LaFayette              1:07.72   1 
 13 Kristalyn Steadman           Francis Marion         1:07.93   1 
 14 Tirsah Morris                Section                1:07.96   2 
 15 Anri Davis                   Geneva Count           1:08.16   1 
 16 keona pritchett              Chickasaw Hi           1:08.21   3 
 17 Jaxon Hunter                 Falkville              1:08.31   1 
 18 Aniya Norwood                Vincent                1:08.66   2 
 19 Ariel Hall                   Lanett                 1:08.71   2 
 20 Kynleigh Chesnut             Sand Rock              1:09.16   1 
 21 Ashanti Williams             Barbour County         1:09.67   1 
 22 A'Janae Moseley              Keith                  1:12.27   1 
 23 Brooklyn Coleman             Tanner                 1:13.17   1 
 24 Keaerria Lykes               Vincent                1:15.25   2 
 
Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
State 123 Re: R 5:02.14  5/2006      Elizabeth Molen, Altamont                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leahrose Mami                St Bernard             5:34.32   10   
  2 Kaelyn Horn                  St. Luke's E           5:44.12    8   
  3 Mary Allen Murray            Altamont               5:50.96    6   
  4 Brea Bryan                   Falkville              5:56.54    5   
  5 Ava Akridge                  Cold Springs           5:58.63    4   
  6 Trinity Guice                Lanett                 6:00.12    3   
  7 Ariel Dean                   Altamont               6:00.49    2   
  8 Caroline Lee                 Altamont               6:03.34    1   
  9 Claire Sanders               St Bernard             6:03.95  
 10 Kayley Burgess               J.U. Blacksher         6:06.27  
 11 Tristan Johnson              St. Luke's E           6:10.62  
 12 Eva Barck                    St Bernard             6:11.43  
 13 Hailey Wilson                Falkville              6:23.71  
 14 Sydney McKinnon              Mars Hill              6:34.00  
 15 Lauren Taylor                Westbrook Christ       6:42.98  
 16 Neidyn Lopez                 Hatton                 6:48.54  
 
Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
State 123 Re: R 15.64  5/2/2015    Taylor Young, Altamont                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kendra James                 LaFayette                16.21q -2.9  2 
  2 Tara Randolph                Clev                     16.38q -3.2  3 
  3 Kalia Todd                   Altamont                 17.15q -1.2  1 
  4 Gracie Loyd                  St Bernard               17.40q -1.2  1 
  5 Alayna Reynolds              Vincent                  17.91q -3.2  3 
  6 Skylar Roberts               Section                  18.05q -3.2  3 
  7 Toni Wright                  Vincent                  18.42q -1.2  1 
  8 Jordyn Alston                Geneva Count             18.55q -2.9  2 
  9 Feliah Greer                 LaFayette                18.62  -2.9  2 
 10 Destiny Long                 Tanner                   18.64  -1.2  1 
 11 Mattie Brown                 Sand Rock                19.33  -2.9  2 
 12 Alex Walling                 Falkville                19.36  -2.9  2 
 13 Anastasia Tuttle             Falkville                19.51  -1.2  1 
 14 Anri Davis                   Geneva Count             19.72  -3.2  3 
 15 Morgan Harris                Cold Springs             19.77  -3.2  3 
 16 December Sharp               Sulligent                19.85  -3.2  3 
 17 Sofia Gaitan-Wolfe           Altamont                 20.16  -2.9  2 
 18 Diyanna Newton               Reeltown                 20.28  -1.2  1 
 19 Samantha Torch               Altamont                 20.29  -2.9  2 
 20 Brekia Riley                 Reeltown                 20.61  -2.9  2 
 21 Ameria Zeigler-Truitt        Lanett                   20.71  -1.2  1 
 22 Ariel Hall                   Lanett                   21.45  -3.2  3 
 23 Shantavia Foster             LaFayette                22.05  -1.2  1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
State 123 Re: R 49.68  5/1998      Hazelwood, Hazelwood                        
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Keith                                                 51.20q  3 
  2 Luverne                                               51.54q  2 
  3 Lanett                                                51.55q  1  51.543
  4 LaFayette                                             51.55q  1  51.547
  5 Altamont                                              53.74q  1 
  6 Barbour County                                        53.76q  1 
  7 Francis Marion                                        53.90q  3 
  8 St. Luke's Episcopal School                           53.95q  2 
  9 Sand Rock                                             53.99   2 
 10 Sheffield                                             55.50   3  55.499
 11 Winston County                                        55.50   1  55.500
 12 Chickasaw High School                                 55.99   2 
 13 Cold Springs                                          56.81   1 
 14 Section                                               56.96   3 
 15 Billingsley                                           57.23   3 
 16 Sulligent                                             57.43   2 
 17 Fayettville High School                               58.43   3 
 18 Cleveland                                             59.18   2 
 19 Reeltown                                              59.37   1 
 20 Hatton                                              1:00.79   2 
 21 Westbrook Christian                                 1:02.10   1 
 -- Geneva County                                            DQ   2  late exchange
 -- Tanner                                                   DQ   3  throwing baton
 
Girls 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
State 123 Re: R 10:12.94  5/2006      Altamont, Altamont                       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 St Bernard                                         10:52.72   10   
  2 Altamont                                           11:27.88    8   
  3 Falkville                                          11:39.67    6   
  4 Westbrook Christian                                11:47.41    5   
  5 Cold Springs                                       11:48.62    4   
  6 Lanett                                             11:57.04    3   
  7 Hatton                                             11:58.89    2   
 
Girls Pole Vault 2A
=================================================================================
State 123 Re: R  9-06  5/7/2016    Emee Baldwin, Addison                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sophie Cornelius             Altamont               9-00.00      2.74m  10   
     8-00 8-06 9-00 9-03 
        O    O    O  XXX 
  2 Alex Walling                 Falkville              9-00.00      2.74m   8   
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-03 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
  3 Anna Faulk                   St Bernard             8-06.00      2.59m   6   
     7-06 8-00 8-06 9-00 
        O    O    O  XXX 
  4 Abby Speegle                 Falkville              8-00.00      2.43m   5   
     7-00 7-06 8-00 8-06 
        O    O    O  XXX 
  5 Zoe Strawbridge              Cold Springs           8-00.00      2.43m   4   
     7-00 7-06 8-00 8-06 
        O    O   XO  XXX 
  6 Lauren Sottosanti            Altamont               7-00.00      2.13m   3   
     7-00 7-06 
        O  XXX 
 
Girls Triple Jump 2A
======================================================================================
State 123 Re: R 38-00  5/1/2015    Taylor Young, Altamont                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kalia Todd                   Altamont              35-03.50   NWI    10.75m  10   
     FOUL      34-10.25(NWI) 35-02(NWI) 32-08(NWI) FOUL      35-03.50(NWI)
  2 Keaundra Woody               LaFayette             33-06.00   NWI    10.21m   8   
     32-01(NWI) 32-10(NWI) 33-05(NWI) 31-04(NWI) 33-06(NWI) 33-05(NWI)
  3 Jayla Higgins                Lanett                33-04.50   NWI    10.17m   6   
     30-06(NWI) 32-01.50(NWI) 33-04.50(NWI) FOUL      31-05(NWI) 29-05.50(NWI)
  4 Lillie Parks                 Altamont              33-03.25   NWI    10.14m   5   
     32-07(NWI) 32-05(NWI) 33-03.25(NWI) 31-00.75(NWI) 32-07.50(NWI) 32-11.50(NWI)
  5 Gracie Loyd                  St Bernard            32-11.25   NWI    10.03m   4   
     32-11.25(NWI) 32-04.50(NWI) 32-06(NWI) 31-06.75(NWI) 32-03.50(NWI) 32-06.25(NWI)
  6 nautica Noble                Tanner                32-08.75   NWI     9.97m   3   
     32-08.75(NWI) 32-06.50(NWI) 32-03(NWI) 32-04.50(NWI) FOUL      31-11.25(NWI)
  7 Hannah Wilson                Falkville             32-04.50   NWI     9.86m   2   
     31-05.25(NWI) FOUL      32-04.50(NWI) 32-01(NWI) FOUL      FOUL     
  8 Taniya Haynes                Reeltown              32-03.25   NWI     9.83m   1   
     32-03.25(NWI) 29-07.50(NWI) 29-02.75(NWI) 29-05.25(NWI) 30-07(NWI) 31-06(NWI)
  9 Tiana Shelton                Altamont              31-06.75   NWI     9.62m 
     31-06.75(NWI) 31-01.75(NWI) 31-03(NWI) 29-04.75(NWI) 30-07.50(NWI) 30-07(NWI)
 10 Lilly McSpadden              Cold Springs          30-11.50   NWI     9.43m 
     29-10.25(NWI) 30-11.50(NWI) 30-02.50(NWI)           
 11 Miracle Scott                Tanner                29-09.75   NWI     9.08m 
     29-09.75(NWI) 29-07.25(NWI) 29-05.75(NWI)           
 12 Laney Hulsey                 Falkville             29-06.75   NWI     9.01m 
     FOUL      FOUL      29-06.75(NWI)           
 13 Ambia Jackson                Lanett                29-04.00   NWI     8.94m 
     FOUL      29-04(NWI) FOUL                
 14 Chloe Clausen                Sand Rock             29-03.75   NWI     8.93m 
     28-10.25(NWI) 29-03.75(NWI) FOUL                
 15 Kendra James                 LaFayette             29-01.00   NWI     8.86m 
     27-01(NWI) 28-09.25(NWI) 29-01(NWI)           
 16 Daylan Wright                LaFayette             29-00.00   NWI     8.83m 
     29-00(NWI) FOUL      28-05.25(NWI)           
 17 Saige Blanton                Winston County        28-11.00   NWI     8.81m 
     28-11(NWI) 28-03.50(NWI) FOUL                
 18 Kynleigh Chesnut             Sand Rock             28-09.50   NWI     8.77m 
     28-09.50(NWI) 27-06.25(NWI) 27-04(NWI)           
 19 Tion Wright                  Vincent               27-05.00   NWI     8.35m 
     26-10.25(NWI) 27-01.25(NWI) 27-05(NWI)           
 20 Leelah Gibbs                 Gaston                26-02.75   NWI     7.99m 
     FOUL      26-02.75(NWI) FOUL                
 21 Ella Edmondson               Falkville             26-01.25   NWI     7.95m 
     FOUL      FOUL      26-01.25(NWI)           
 22 Asia Bracket                 Chickasaw Hi          25-06.50   NWI     7.78m 
     25-02.25(NWI) FOUL      25-06.50(NWI)           
 23 Kayley Burgess               J.U. Blacksher        24-11.50   NWI     7.60m 
     FOUL      FOUL      24-11.50(NWI)           
 
Girls Shot Put 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 39-00.75  5/2008      Keke Swain, Piedmont                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Feliah Greer                 LaFayette             35-03.50     10.75m  10   
      33-02  31-04.75  33-06.25  34-03  33-07.50  35-03.50
  2 Dominique Jackson            Abbeville             34-05.00     10.49m   8   
      33-03  32-06.25  29-01.75  31-02  34-05  31-07.25
  3 R'Tianna Oneal               Lanett                33-09.25     10.29m   6   
      30-11  32-03  30-11  33-00.50  30-10  33-09.25
  4 Amayiah Hill                 Gaston                32-01.50      9.79m   5   
      28-07.50  28-07.25  29-00.50  28-07  32-01.50  30-06.50
  5 Karoline Striplin            Geneva Count          32-00.50      9.76m   4   
      29-10  30-00.50  30-10  32-00.50  31-07.75  31-09.25
  6 Aubrey Negron                Cold Springs          31-03.50      9.53m   3   
      28-03.25  27-02  31-03.50  28-00.50  30-06.25  31-00.50
  7 Grace Chambers               Cold Springs          30-11.00      9.42m   2   
      30-05.75  26-07  30-11  29-11  29-08.50  30-03.25
  8 Makayla Langston             Reeltown              30-02.00      9.19m   1   
      27-06.50  27-08.75  30-02  27-04.50  29-02.25  28-01
  9 Aubree Dudley                Billingsley           29-04.00      8.94m 
      28-06  29-04  27-06.50  28-00  27-04.75  27-01.25
 10 Jayla Bennomen               Aliceville            28-10.50      8.80m 
      28-00  28-10.25  28-10.50           
 11 Tamera Foster                Gaston                28-09.50      8.77m 
      28-06  28-09.50  26-09.25           
 12 Spencer Simpson              Billingsley           28-05.00      8.66m 
      28-05  26-01  27-09.25           
 13 Kinley Campbell              Cold Springs          28-02.00      8.58m 
      28-02  27-07.75  27-04.75           
 14 Khadijah Caples              Chickasaw Hi          27-10.00      8.48m 
      24-11  27-07.50  27-10           
 15 Anjoia Lockett               Aliceville            27-07.50      8.42m 
      27-07.50  26-01.50  25-09.50           
 16 Nyla Hayden                  Reeltown              27-06.00      8.38m 
      24-00  26-11  27-06           
 17 castella sherrod             Aliceville            27-05.50      8.36m 
      27-05.50  27-02  25-02           
 18 Raven Borden                 New Brockton          27-04.25      8.33m 
      26-03  23-07.25  27-04.25           
 19 Rachel Wilson                Falkville             27-01.75      8.27m 
      27-01.75  26-05.50  26-08.50           
 20 Claudia Miller               Falkville             26-09.25      8.15m 
      26-09.25  26-02.75  25-01.25           
 21 Kendall Smoke                Altamont              26-00.75      7.94m 
      24-11.25  25-07.75  26-00.75           
 22 Catedra Phillips             Francis Marion        26-00.50      7.93m 
      24-06.50  26-00.50  23-08.25           
 23 Ashley Duke                  St Bernard            25-03.25      7.70m 
      23-06.50  25-00.75  25-03.25           
 24 Ashlie Wiggins               J.U. Blacksher        24-01.00      7.34m 
      20-06.50  21-00.75  24-01           
 
Girls Javelin Throw 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 135-08  5/2008      Rebekah Hoppis, American Christian         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tirsah Morris                Section                 102-09     31.31m  10   
      102-06  95-00  93-08  96-05  102-03  102-09
  2 Sidney Oliver                Gaston                  102-06     31.24m   8   
      91-07  94-04  81-08  85-07  93-02  102-06
  3 Nyla Hayden                  Reeltown                100-11     30.75m   6   
      92-06  84-00  91-03  64-08  87-00  100-11
  4 Kinley Campbell              Cold Springs             96-09     29.48m   5   
      93-06  94-10  90-02  82-03  96-09  95-00
  5 Ashley Duke                  St Bernard               95-00     28.95m   4   
      94-09  71-07  95-00  89-10  92-08  88-04
  6 Savanna Taylor               Cold Springs             93-03     28.42m   3   
      84-04  93-00  93-03  56-04  FOUL  92-09
  7 Elizabeth Patterson          Altamont                 87-00     26.51m   2   
      70-02  77-01  87-00  80-03  77-02  85-01
  8 Jaliscia Bledsoe             LaFayette                84-00     25.60m   1   
      84-00  74-00  79-01  71-08  71-03  68-05
  9 Haley Smart                  Section                  83-05     25.42m 
      79-07  83-05  75-08  63-06  62-09  62-11
 10 Shantavia Foster             LaFayette                81-00     24.68m 
      81-00  65-08  78-06           
 11 Jayla Bennomen               Aliceville               80-02     24.43m 
      58-00  77-03  80-02           
 12 Zoe Strawbridge              Cold Springs             79-03     24.15m 
      72-01  79-03  71-10           
 13 Jaci Howell                  Lanett                   79-02     24.13m 
      79-02  63-10  54-06           
 14 Feliah Greer                 LaFayette                78-10     24.02m 
      70-09  78-10  74-08           
 15 Hannah Habbard               Geneva Count             78-00     23.77m 
      78-00  70-10  74-03           
 16 Sabrina Serrano              Sand Rock                75-10     23.11m 
      68-00  69-00  75-10           
 17 castella sherrod             Aliceville               74-03     22.63m 
      74-03  59-00  58-00           
 18 Peyton Montgomery            Falkville                72-05     22.07m 
      68-10  72-05  70-06           
 19 Kennedy House                J.U. Blacksher           63-00     19.20m 
      63-00  54-07  56-06           
 20 Maya Leonard                 Altamont                 62-02     18.94m 
      62-02  53-00  56-03           
 21 Anne-Bennett Hammons         St. Luke's E             60-00     18.28m 
      57-05  55-03  60-00           
 22 Macayla Owens                St. Luke's E             58-02     17.72m 
      56-00  53-00  58-02           
 23 Makayla Cohill               Vincent                  57-06     17.52m 
      48-04  50-00  57-06           
 24 Savannah Scott               J.U. Blacksher           48-04     14.73m 
      46-05  47-06  48-04           
 
Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
State 123 Re: R 11.93  5/2005      Bridget Rose, Leeds                         
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Valerie Samuel               T R Miller               12.69q -1.2  2 
  2 Journee Coleman              Greene Count             12.88q  0.6  3 
  3 Larynn Clopton               Colbert County           12.98q -1.2  2 
  4 Josie Parham                 Amer. Christian          13.06q -2.3  1 
  5 Kaitlyn Riddley              Piedmont                 13.08q -2.3  1 
  6 Jayla Lampley                Pike County              13.14q -2.3  1 
  7 Vanessa Samuel               T R Miller               13.36q  0.6  3 
  8 Jordan Johnson               Pike County              13.39q -1.2  2 
  9 Jakelsey McCants             Excel High S             13.44  -1.2  2 
 10 Mikayla Osbourne             Walter Wellb             13.46  -1.2  2 
 11 Raivon Ewing                 T R Miller               13.50  -2.3  1 
 12 Layla Carter                 Weaver                   13.63   0.6  3 
 13 Emily Simbeck                Lauderdale Count         13.92  -2.3  1 
 14 Syndey Prater                Piedmont                 14.10   0.6  3 
 15 Taliya Howard                Colbert County           14.13  -2.3  1 
 16 Renice Harris                Holy Family              14.18  -2.3  1 
 17 Katherine Atkins             Amer. Christian          14.20  -1.2  2 
 18 Sadie Silvers                Susan Moore              14.28  -1.2  2 
 19 Michelle Trent               CLEM                     14.29  -2.3  1 
 20 Rayne Beck                   Weaver                   14.33   0.6  3 
 21 Jessi Weldon                 North Sand Mount         14.73  -1.2  2 
 22 Joy Horn                     Locust Fork              14.88   0.6  3 
 -- Ja'Niyah Boykin              Mobile Christian            FS   0.6  3 
 
Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
State 123 Re: R 24.97  5/7/2016    Karri Green, Piedmont                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Jayla Lampley                Pike County              26.77q -1.7  1 
  2 Valerie Samuel               T R Miller               26.95q -2.0  2 
  3 Josie Parham                 Amer. Christian          27.15q -1.7  1 
  4 Journee Coleman              Greene Count             27.17q -0.9  3 
  5 Vanessa Samuel               T R Miller               27.45q -2.0  2 
  6 Tori Vice                    Ohatchee                 27.60q -2.0  2 
  7 Larynn Clopton               Colbert County           27.81q -0.9  3 
  8 Khania Tolbert               Geneva                   28.07q -0.9  3 
  9 Alicia Hodge                 Beulah                   28.17  -2.0  2 
 10 Joye Anderson                Daleville                28.51  -1.7  1 
 11 Brilee Wasilewski            Vinemont                 28.67  -0.9  3 
 12 Jordan Johnson               Pike County              28.74  -0.9  3 
 13 Sabrina Jones                J B Pennington           28.87  -0.9  3 
 14 Layla Carter                 Weaver                   28.87  -1.7  1 
 15 Dayia Fuqua                  Colbert County           28.94  -2.0  2 
 16 Keara Ricks                  Colbert County           28.99  -0.9  3 
 17 Allie Bryson                 J B Pennington           29.15  -1.7  1 
 18 Kaitlyn Riddley              Piedmont                 29.92  -1.7  1 
 19 Sadie Silvers                Susan Moore              30.05  -2.0  2 
 20 Cheyanne Griffith            Pleasant Valley          30.32  -2.0  2 
 21 Jessi Weldon                 North Sand Mount         31.08  -1.7  1 
 22 Destanie Stone               J B Pennington           31.18  -0.9  3 
 23 Gracie Naugher               Piedmont                 32.26  -1.7  1 
 
Girls 400 Meter Dash 3A
==========================================================================
State 123 Re: R 56.59  5/6/2016    Karri Green, Piedmont                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Ja'Niyah Boykin              Mobile Christian         59.36   3  10   
  2 Josie Parham                 Amer. Christian        1:00.32   3   8   
  3 Rachel Faucett               Pleasant Valley        1:01.52   3   6   
  4 Harper Roberts               Amer. Christian        1:01.66   3   5   
  5 Abby Vice                    Glencoe High           1:02.10   3   4   
  6 Hannah Stewart               Providence C           1:02.27   3   3   
  7 Allie Kate Register          Providence C           1:02.95   2   2   
  8 Chantzley Kirkland           Brindlee Mountai       1:03.26   2   1   
  9 Anna Beth Giles              Glencoe High           1:03.46   3 
 10 Anna Perry                   Montgomery Acade       1:03.73   2 
 11 Alicia Hodge                 Beulah                 1:03.88   2 
 12 Kailee Coleman               Greene Count           1:04.14   3 
 13 Gabrielle Turner             Greene Count           1:04.73   2 
 14 Mary Beth Odum               Providence C           1:06.13   2 
 15 Sabrina Jones                J B Pennington         1:06.66   1 
 16 Olivia Taylor                Amer. Christian        1:06.72   1 
 17 Allie Bryson                 J B Pennington         1:07.33   1 
 18 Grace Taymon                 Brindlee Mountai       1:07.86   1 
 19 Laken Clay                   Colbert County         1:08.41   1 
 20 Halle Grisham                Lauderdale Count       1:09.00   1 
 21 Treasury Nalls               Colbert County         1:09.03   1 
 
Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
State 123 Re: R 4:59.71  5/2/2014    Karisa Nelson, T R Miller                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harper Roberts               Amer. Christian        5:23.34   10   
  2 Isabella Rowland             Montgomery Acade       5:28.39    8   
  3 Olivia Blackmon              T R Miller             5:28.91    6   
  4 Becca Billman                Amer. Christian        5:38.74    5   
  5 Mary Catherine Branyon       Bayside                5:46.66    4   
  6 Riley Renfroe                Montgomery Acade       5:58.14    3   
  7 Jordan Thompson              T R Miller             6:01.45    2   
  8 Katie Giles                  Glencoe High           6:02.70    1   
  9 Kasey Eziekel                Colbert Heights        6:05.64  
 10 Angelica Calloway            Beulah                 6:07.80  
 11 Lori Holmberg                Lexington              6:08.11  
 12 Jayda Fair                   Ohatchee               6:09.10  
 13 Kylie Powell                 Mobile Christian       6:18.60  
 14 Valerie Grosso               Lexington              6:19.09  
 15 Elizabeth Ray                Montgomery Acade       6:27.14  
 16 Abby Mooneyham               Brindlee Mountai       6:27.92  
 17 Clara Ryan                   Ohatchee               6:28.13  
 18 Brittany Caywood             Ohatchee               6:28.52  
 19 Katelyn Bonner               J B Pennington         6:28.82  
 20 Madison Frnka                Holly Pond             6:43.38  
 -- Jessica Thompson             Hanceville                 DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================
State 123 Re: R 14.23  5/2005      Bridget Rose, Leeds                         
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kayleigh Atkins              Amer. Christian          14.83q -2.3  3 
  2 Helen Claire Edmonds         Amer. Christian          15.86q -0.7  2 
  3 Margaret Crim                Providence C             16.26q -0.4  1 
  4 Amber Mason                  Bayside                  16.63q -0.4  1 
  5 Khadejah Ashkew              T R Miller               17.17q -2.3  3 
  6 Anaya Thomas                 Montgomery Acade         17.44q -0.4  1 
  7 Emma Grace Broach            Montgomery Acade         17.50q -0.7  2 
  8 Katherine Atkins             Amer. Christian          17.81q -2.3  3 
  9 Kelsi Lum                    T R Miller               17.83  -2.3  3 
 10 Mary Grace Story             Prattville Chris         18.08  -0.7  2 
 11 Alijah Fountain              T R Miller               18.34  -0.4  1 
 12 Mary Robbins                 Pleasant Valley          18.51  -0.7  2 
 13 Emily Cheatwood              Vinemont                 18.98  -0.7  2 
 14 Ivie Loosier                 Lexington                18.99  -0.4  1 
 15 Elizabeth Grace Wilson       PISG                     19.81  -2.3  3 
 16 Jamiyah Crutcher             Piedmont                 19.91  -0.4  1 
 17 Kierra Merriweather          Hanceville               19.99  -0.7  2 
 18 McKenzie Fuller              Ohatchee                 20.31  -0.7  2 
 19 Jamarea Harris               Colbert County           20.87  -2.3  3 
 20 Asia Dennis                  Glencoe High             20.97  -0.4  1 
 21 Bailey Branham               J B Pennington           21.22  -0.7  2 
 22 Hannah Robertson             Glencoe High             21.85  -2.3  3 
 -- Heather Adams                Colbert County             DNF  -0.4  1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
State 123 Re: R 49.52  5/2002      Sheffield, Sheffield                        
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 T R Miller                                            51.26q  3 
  2 Walter Wellborn                                       52.53q  2 
  3 Pike County                                           52.57q  2 
  4 Greene County High School                             52.65q  3 
  5 Colbert County                                        52.96q  1 
  6 Daleville                                             53.49q  1 
  7 Weaver High School                                    53.86q  2 
  8 Piedmont                                              54.01q  2 
  9 Ohatchee                                              54.57   1 
 10 J B Pennington                                        54.91   2 
 11 Lauderdale County                                     55.04   3 
 12 Lexington                                             55.29   1 
 13 Vinemont                                              55.48   1 
 14 Hanceville                                            55.67   3 
 15 Prattville Christian                                  55.77   3 
 16 Mobile Christian                                      56.27   1 
 17 Pleasant Valley                                       56.56   1 
 18 Brindlee Mountain                                     56.73   3 
 19 American Christian Academy                            57.98   3 
 20 B B Comer                                             58.93   2 
 21 Clements                                            1:01.72   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
State 123 Re: R 10:09.18  5/4/2012    Montgomery Academy, Montgomery Acade     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Montgomery Academy                                 10:17.22   10   
  2 Pleasant Valley                                    10:25.92    8   
  3 American Christian Academy                         10:30.56    6   
  4 T R Miller                                         10:52.26    5   
  5 Glencoe High School                                10:55.24    4   
  6 Bayside Academy                                    10:56.02    3   
  7 Providence Christian School                        10:59.02    2   
  8 Brindlee Mountain                                  10:59.69    1   
  9 Lexington                                          11:28.25  
 10 Ohatchee                                           11:39.09  
 11 Pisgah                                             11:45.43  
 12 Straughn High School                               12:02.07  
 13 J B Pennington                                     12:10.48  
 
Girls High Jump 3A
=================================================================================
State 123 Re: R  5-08  5/1986      Kelli Ogden, St. Paul's                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rachel Faucett               Pleasant Valley        5-04.00      1.62m  10   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-08.25 
        P    P    P    P    O    O    O    O   XXX   
  2 Catherine West               Bayside                5-02.00      1.57m   8   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Brenna Harris                Pleasant Valley        5-02.00      1.57m   6   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  4 Emma Grace Broach            Montgomery Acade       4-10.00      1.47m   5   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 
        P    O    O   XO   XO  XXX 
  5 Audrea McKnight              Ohatchee               4-08.00      1.42m   4   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O    O    O  XXX 
  6 Kayla Bell                   T R Miller             4-08.00      1.42m   3   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        P    P    O  XXO  XXX 
  7 Marli Hanks                  Ohatchee               4-08.00      1.42m   2   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O   XO  XXO  XXX 
  8 Macy Hanson                  Piedmont               4-06.00      1.37m   0.50
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O    O    O  XXX 
  8 Brilee Wasilewski            Vinemont               4-06.00      1.37m   0.50
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O    O    O  XXX 
 10 Asia Dennis                  Glencoe High           4-06.00      1.37m 
     4-02 4-04 4-06 4-08 
        O    O   XO  XXX 
 11 Hannah Underwood             Lexington              4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
        P   XO  XXX 
 12 Mary Allen                   Lexington              4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
       XO   XO  XXX 
 13 Maddie Hyatt                 Brindlee Mountai       4-04.00      1.32m 
     4-02 4-04 4-06 
        O  XXO  XXX 
 14 Ashlyn Adderhold             Piedmont               4-02.00      1.27m 
     4-02 4-04 
        O  XXX 
 15 Kinsley Hines                Lexington              4-02.00      1.27m 
     4-02 4-04 
       XO  XXX 
 -- Savanna Avelar               Brindlee Mountai            NH            
     4-02 
      XXX 
 
Girls Pole Vault 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 11-02  5/6/2017    Helen Claire Edmonds, Amer. Christian       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Helen Claire Edmonds         Amer. Christian       11-07.00R     3.53m  10   
     10-00 10-06 11-00 11-03 11-07 12-00 
         O   XXO     O     O   XXO   XXX 
  2 Brenna Harris                Pleasant Valley       10-00.00      3.04m   7   
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        O    O    O     O   XXX 
  2 Anne Carlson Sylvest         Montgomery Acade      10-00.00      3.04m   7   
     9-00 9-06 10-00 10-06 
        O    O     O   XXX 
  4 Isabella Baker               Montgomery Acade       9-06.00      2.89m   5   
     8-06 9-00 9-06 10-00 
        O   XO    O   XXX 
  5 Sarah Payne                  Montgomery Acade       9-00.00      2.74m   4   
     8-00 8-06 9-00 9-06 
        O    O    O  XXX 
  6 Macy Hanson                  Piedmont               8-06.00      2.59m   3   
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 
        O   XO    O   XO  XXX 
  7 Emily Kisor                  Piedmont               8-00.00      2.43m   2   
     7-00 7-06 8-00 8-06 
        O    O    O  XXX 
  8 Malori Blackmon              Ohatchee               7-06.00      2.28m   1   
     7-00 7-06 8-00 
        O    O  XXX 
  9 Marli Hanks                  Ohatchee               7-06.00      2.28m 
     7-00 7-06 8-00 
       XO    O  XXX 
 10 Katherine Allred             Cottage Hill           7-06.00      2.28m 
     7-00 7-06 8-00 
        O   XO  XXX 
 11 Anna Bryant                  Ohatchee               7-00.00      2.13m 
     7-00 7-06 
        O  XXX 
 -- Emma Hood                    Pleasant Valley             NH            
     7-00 
      XXX 
 
Girls Long Jump 3A
======================================================================================
State 123 Re: R 18-07  5/1994      Camille Root, St. Paul's                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Amber Mason                  Bayside               17-05.75   NWI     5.32m  10   
     17-04(NWI) 17-04.75(NWI) 17-05.75(NWI) 16-00(NWI) 17-02.75(NWI)   
  2 Margaret Crim                Providence C          16-11.25   NWI     5.16m   8   
     14-11(NWI) 15-08(NWI) 16-04(NWI) 16-00.25(NWI) 15-07.25(NWI) 16-11.25(NWI)
  3 Kayleigh Atkins              Amer. Christian       16-07.75   NWI     5.07m   6   
     16-04(NWI) FOUL      16-01(NWI) 16-06.50(NWI) 15-11.75(NWI) 16-07.75(NWI)
  4 Ja'Niyah Boykin              Mobile Christian      16-01.00   NWI     4.90m   5   
     FOUL      16-01(NWI) 12-11(NWI) 13-10(NWI) 14-10.50(NWI) FOUL     
  5 Larynn Clopton               Colbert County        15-10.25   NWI     4.83m   4   
     15-10.25(NWI) 12-10.50(NWI) 15-04.50(NWI) 15-07.75(NWI) 13-11(NWI) 15-04.50(NWI)
  6 Katherine Atkins             Amer. Christian       15-09.50   NWI     4.81m   3   
     15-06(NWI) 15-04(NWI) 15-02.75(NWI) 14-06.75(NWI) 15-09.50(NWI) 15-06(NWI)
  7 Raivon Ewing                 T R Miller            15-03.50   NWI     4.66m   2   
     14-09.75(NWI) 14-08.75(NWI) 15-01(NWI) 15-02(NWI) 15-03.50(NWI) 14-01.50(NWI)
  8 Kara Begley                  Lauderdale Count      15-01.00   NWI     4.59m   1   
     FOUL      14-01.25(NWI) 15-01(NWI) 14-07.50(NWI) 11-00.75(NWI) 13-06(NWI)
  9 Makayla Head                 J B Pennington        14-07.25   NWI     4.45m 
     14-06.50(NWI) 14-06.25(NWI) FOUL      14-07.25(NWI) FOUL      FOUL     
 10 Rayne Beck                   Weaver                14-04.75   NWI     4.38m 
     14-04.75(NWI) 11-06.25(NWI) FOUL                
 11 Syndey Prater                Piedmont              14-03.00   NWI     4.34m 
     14-00.25(NWI) 14-03(NWI) 14-00.25(NWI)           
 12 Isabella Baker               Montgomery Acade      14-02.25   NWI     4.32m 
     14-02.25(NWI) 13-09.50(NWI) 14-01.25(NWI)           
 12 Lanna Young                  Cottage Hill          14-02.25   NWI     4.32m 
     13-05.50(NWI) 13-04(NWI) 14-02.25(NWI)           
 14 Tiffany Lesko                Lauderdale Count      14-02.00   NWI     4.31m 
     14-02(NWI) 13-03(NWI) FOUL                
 15 Janazsia Nettles             T R Miller            14-00.25   NWI     4.27m 
     13-08(NWI) 14-00.25(NWI) FOUL                
 16 Abby Vice                    Glencoe High          13-09.25   NWI     4.19m 
     13-03(NWI) FOUL      13-09.25(NWI)           
 17 Sydney James                 Lexington             13-08.25   NWI     4.17m 
     13-08.25(NWI) 13-06(NWI) 13-05(NWI)           
 18 Katherine Allred             Cottage Hill          13-03.50   NWI     4.05m 
     13-03.50(NWI) 13-02.25(NWI) 12-07.75(NWI)           
 19 Lilibeth Nabors              Lauderdale Count      13-02.75   NWI     4.03m 
     12-09.25(NWI) 12-03.25(NWI) 13-02.75(NWI)           
 20 Catara Allen                 Colbert County        13-00.50   NWI     3.97m 
     11-01.50(NWI) 12-01(NWI) 13-00.50(NWI)           
 21 Emily Kisor                  Piedmont              12-02.00   NWI     3.70m 
     11-08.50(NWI) 12-01(NWI) 12-02(NWI)           
 -- lexi gibbs                   Cottage Hill              FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- Alijah Fountain              T R Miller                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Girls Shot Put 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 39-11  5/2005      Tiffanie Baker, Leeds                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kristin Shearer              Mobile Christian      32-06.50      9.91m  10   
      27-09.75  FOUL  31-06  31-03.50  32-06.50  31-09.50
  2 Kara Smith                   J B Pennington        32-02.50      9.81m   8   
      32-02.50  FOUL  FOUL  31-10.50  31-09  27-05
  3 Aleria Smith                 T R Miller            31-07.00      9.62m   6   
      31-02.50  30-07  30-03  30-06  31-01  31-07
  4 Kayla Bell                   T R Miller            31-06.50      9.61m   5   
      30-01  29-05  29-07  31-02  30-06  31-06.50
  5 Lakia Smith                  Lauderdale Count      31-02.00      9.49m   4   
      30-03  30-07  29-07.25  30-01  31-02  30-04
  6 Hannah Gant                  PISG                  30-08.00      9.34m   3   
      30-08  30-02  28-07.75  28-08.50  29-05.50  30-07.50
  7 Valerie Samuel               T R Miller            30-04.00      9.24m   2   
      26-02.50  30-03.50  28-09.50  30-04  26-10.50  30-03.50
  8 Alyssa Cash                  Pleasant Valley       30-03.50      9.23m   1   
      29-11.50  27-10  30-03.50  29-00  29-07  29-09
  9 Elizabeth Olive              Lauderdale Count      29-07.50      9.02m 
      27-02.50  28-07  29-07.50  28-02  28-08  27-10
 10 Lulu Jackson                 Piedmont              29-05.50      8.97m 
      29-01.50  28-02  29-05.50           
 11 Gracie George                Ohatchee              29-05.00      8.96m 
      28-05  28-04  29-05           
 12 Hannah Underwood             Lexington             29-03.50      8.92m 
      28-03  28-08  29-03.50           
 13 Bria Washington              Mobile Christian      29-02.50      8.90m 
      28-04  29-02.50  27-04           
 14 Anna Pruitt                  Brindlee Mountai      28-08.00      8.73m 
      28-08  28-02.50  28-01           
 15 Sydney Smith                 Locust Fork           28-04.25      8.64m 
      FOUL  27-02.25  28-04.25           
 16 Aubrey Grey                  Glencoe High          28-00.00      8.53m 
      28-00  FOUL  27-09           
 17 Itiania Weatherly            Walter Wellb          27-10.00      8.48m 
      FOUL  27-10  27-03.50           
 18 Kanasta Daniel               Vinemont              27-08.50      8.44m 
      27-07.50  27-08.50  25-04.50           
 19 Kiana Simpson                Pleasant Valley       27-07.50      8.42m 
      27-07.50  25-05.50  26-06           
 20 Brianna Ware                 Weaver                27-04.00      8.33m 
      26-04.50  27-04  26-02           
 21 Victoria Riley               Montgomery Acade      26-11.00      8.20m 
      26-02  26-07  26-11           
 22 Katie Rickard                Holly Pond            24-00.00      7.31m 
      21-11  20-03  24-00           
 
Girls Javelin Throw 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 139-10  5/6/2016    Callie Jones, Cottage Hill                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Steely Ruzic                 T R Miller              119-00     36.27m  10   
      FOUL  96-01  112-04  92-00  102-10  119-00
  2 Laura Hurst                  Ohatchee                113-06     34.59m   8   
      99-08  107-09  103-07  93-11  108-09  113-06
  3 Amber Mason                  Bayside                 107-00     32.61m   6   
      105-10  96-09  106-09  106-03  107-00  102-08
  4 Kanasta Daniel               Vinemont                104-05     31.82m   5   
      99-08  104-05  97-06  92-06  95-03  98-04
  5 Aleria Smith                 T R Miller              100-05     30.60m   4   
      98-03  100-05  95-02  100-03  FOUL  FOUL
  6 Kayla Bell                   T R Miller              100-00     30.48m   3   
      82-00  80-00  100-00  82-08  65-02  72-00
  7 Kourtney Shuler              Ohatchee                 99-01     30.20m   2   
      99-01  96-00  98-09  88-00  94-04  89-01
  8 Mary Allen                   Lexington                97-02     29.61m   1   
      95-09  FOUL  85-08  91-06  97-02  FOUL
  9 Blakely Malsey               Pleasant Valley          95-11     29.23m 
      94-00  82-08  85-06  93-00  89-09  95-11
 10 Aryanna Billips              Straughn                 93-08     28.54m 
      92-10  93-08  87-03           
 11 Kaylee Seay                  Providence C             93-03     28.42m 
      84-03  85-04  93-03           
 12 Anne Carlson Sylvest         Montgomery Acade         93-02     28.39m 
      93-02  89-03  86-06           
 13 Kristin Shearer              Mobile Christian         92-10     28.29m 
      92-10  91-06  91-05           
 14 Terah Jackson                Colbert Heights          91-09     27.96m 
      90-10  80-09  91-09           
 15 Alyssa Cash                  Pleasant Valley          91-09     27.96m 
      91-09  87-06  78-00           
 16 Lele Ridley                  Piedmont                 84-05     25.73m 
      77-10  84-05  82-00           
 17 Serena Clemons               Brindlee Mountai         83-04     25.40m 
      69-05  83-04  68-00           
 18 Kara Begley                  Lauderdale Count         82-10     25.24m 
      70-04  75-10  82-10           
 19 Haley Bassham                Lauderdale Count         75-09     23.08m 
      49-09  58-00  75-09           
 20 Kara Smith                   J B Pennington           73-06     22.40m 
      71-09  73-06  70-04           
 21 Taylor Stallings             Holly Pond               72-09     22.17m 
      72-00  72-09  70-07           
 22 Leah Tarvin                  Holly Pond               71-01     21.66m 
      71-01  58-01  58-00           
 23 Lily Blair                   Amer. Christian          70-06     21.48m 
      69-00  63-03  70-06           
 24 Brooklyn Hendrix             J B Pennington           63-09     19.43m 
      57-05  60-04  63-09         
 
Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
State 123 Re: R 10.79  5/2008      Terrell Irons, Cedar Bluff                  
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Travelle Smith               Houston County           11.24q -0.5  3 
  2 Nathaniel Watson             Maplesville              11.33q  0.8  2 
  3 Jaylin White                 Houston County           11.38q  0.8  2 
  4 Rikishi Buchanan             Wadley                   11.46q -0.5  3 
  5 Cameron Borden               Winterboro               11.47q -0.9  1  11.466
  6 Nixon Nemo                   Houston County           11.47q -0.5  3  11.467
  7 Zakobe Collins               Loachapoka               11.51q -0.9  1 
  8 Fredrick Stinson             Notasulga                11.52q -0.9  1 
  9 Wiley Boone                  Westminster OM           11.55  -0.9  1 
 10 Ben Robinson                 Addison                  11.62  -0.5  3 
 11 Evan Delp                    Coosa Christ             11.66  -0.9  1 
 12 Jaqarise Stacy               Isabella                 11.68   0.8  2 
 13 Joshua Diaddario             Lindsay Lane             11.73  -0.5  3 
 14 Ryan Morrow                  Maplesville              11.76  -0.5  3  11.754
 15 Ramsey Morrow                Red Level                11.76   0.8  2  11.755
 16 Tremaine Prude               Pickens County           11.79   0.8  2 
 17 Jaylin Dixon                 Sweet Water              11.84  -0.5  3 
 18 Braxton Preuitt              Addison                  11.89   0.8  2 
 19 Jarrett Bryant               South Lamar              12.11   0.8  2  12.103
 20 Ladarious Spikes             Ragland                  12.11  -0.9  1  12.109
 21 Rod Elston                   Donoho                   12.34  -0.9  1 
 22 Seth Stewart                 Whitesburg               12.49   0.8  2 
 23 David Sanders                Ragland                  12.51  -0.5  3 
 
Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
State 123 Re: R 21.86  5/2001      Montavius Pitts, Loachapoka                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Rikishi Buchanan             Wadley                   22.82q -0.4  3 
  2 Cameron Borden               Winterboro               23.23q -0.9  2 
  3 Evan Delp                    Coosa Christ             23.32q -1.2  1 
  4 Fredrick Stinson             Notasulga                23.38q -0.9  2 
  5 Nathaniel Watson             Maplesville              23.41q -0.4  3 
  6 Jaylin White                 Houston County           23.45q -1.2  1 
  7 Nixon Nemo                   Houston County           23.74q -0.9  2 
  8 McIntosh Tadarien            Pickens County           23.82q -0.4  3 
  9 Zakobe Collins               Loachapoka               24.00  -1.2  1 
 10 Will Varnon                  Whitesburg               24.02  -0.4  3 
 11 Wiley Boone                  Westminster OM           24.03  -1.2  1 
 12 Jaqarise Stacy               Isabella                 24.10  -0.9  2 
 13 Donta Thomas                 McIntosh Hig             24.15  -0.4  3 
 14 Jamel Robinson               Hubbard                  24.32  -0.4  3 
 15 Tim Thurman                  Linden                   24.36  -0.9  2 
 16 Marcus Hughley               Notasulga                24.40  -1.2  1 
 17 Prude Tremaine               Pickens County           24.55  -0.9  2 
 18 Blake Denson                 Addison                  24.78  -1.2  1 
 19 Eli Bishop                   Whitesburg               25.12  -1.2  1 
 20 Rod Elston                   Donoho                   25.13  -0.4  3 
 21 Tre Stits                    Cedar Bluff              25.47  -0.9  2 
 
Boys 400 Meter Dash 1A
==========================================================================
State 123 Re: R 49.25  5/2003      James Harris, Hazelwood                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Rikishi Buchanan             Wadley                   50.19   3  10   
  2 Walter Lee Tatum             Notasulga                51.46   3   8   
  3 Ross Wilson                  Pleasant Hom             52.63   2   6   
  4 Jaheim Greer                 Notasulga                52.88   1   5   
  5 Anthony Curry                Winterboro               52.96   3   4   
  6 Luke Barker                  Whitesburg               53.08   3   3   
  7 Malachi Walker               Ellwood Chri             53.23   2   2    53.223
  8 Gabe Jackson                 Whitesburg               53.23   3   1    53.224
  9 Joshua Williams              Linden                   53.36   3  53.351
 10 Jimmy Pitts                  Notasulga                53.36   2  53.360
 11 Taylor Smith                 Cherokee                 53.46   1 
 12 Will Varnon                  Whitesburg               53.80   3 
 13 Pierce Moffett               Westminster OM           53.90   2 
 14 Brody Ingram                 Red Level                53.98   3 
 15 Cooper Reynolds              Westminster OM           54.22   2 
 16 Kendrell McCoy               Linden                   54.51   2 
 17 Tyson Garth                  Hubbard                  54.69   1  54.683
 18 Adrian Flores                Phillips HS              54.69   1  54.688
 19 Marc Wallace                 Ala School for D         55.53   2 
 20 Kendrick Wallace             Winterboro               55.56   2 
 21 Palmer Smith                 Lindsay Lane             55.80   1 
 22 Rod Elston                   Donoho                   55.90   1 
 23 Marcus Crumpton              Phillips HS              56.48   1 
 24 Camron McDaniel              Cedar Bluff              57.79   1 
 
Boys 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
State 123 Re: R 4:26.76  5/1985      Jeff Harwell, Athens Bible                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nate Collins                 Westminster OM         4:29.99   10   
  2 Hunter Wright                Westminster OM         4:40.63    8   
  3 Daniel Collins               Westminster OM         4:45.71    6   
  4 Jentzen Moore                Holy Spirit            4:53.99    5   
  5 Nicolas Ulrich               Athens Bible           4:55.86    4   
  6 Nate Blankenship             Whitesburg             4:55.89    3   
  7 Kam Thomas                   Donoho                 5:04.78    2   
  8 Gabe Ferrel                  Whitesburg             5:08.00    1   
  9 Steve Kamau                  Cornerstone            5:09.31  
 10 Cameron Echols               Sweet Water            5:09.72  
 11 Winston Nolen                Tharptown              5:12.86  
 12 Matthew O'Rourke             Pleasant Hom           5:18.80  
 13 Joshua Henderson             Whitesburg             5:20.94  
 14 Dylan Blake                  Houston County         5:21.59  
 15 Jack Anderson                Lindsay Lane           5:22.12  
 16 Cade Henson                  Ala School for D       5:23.30  
 17 David Holman                 Holy Spirit            5:23.81  
 18 Joseph Graves                Lindsay Lane           5:24.67  
 19 Sebastian Figueroa           Marion County          5:24.96  
 20 Tanner Wood                  Ala School for B       5:25.62  
 21 Troy Saint                   Skyline                5:25.80  
 22 Hunter Sisk                  Woodville              5:28.11  
 23 Xavier Hanner                Phillips HS            5:30.24  
 24 Joseph O'Neill               Donoho                 5:31.51  
 
Boys 110 Meter Hurdles 1A
========================================================================
State 123 Re: R 14.96  5/3/2013    Andrew Carrell, Westminster OM              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jaevius Smith                Linden                   15.74q -0.7  3 
  2 Joel Phillips                Red Level                16.61q -1.3  2 
  3 Kareem Spruill T00           Pickens County           17.22q -2.8  1 
  4 Johnny Blackmon              Linden                   17.83q -1.3  2 
  5 Michael Paige                Ala School for D         17.89q -1.3  2 
  6 Caleb Aaron                  Meek HS                  17.96q -2.8  1 
  7 Josh Tanner                  Winterboro               18.02q -0.7  3 
  8 Malik Collins                Linden                   18.06q -0.7  3 
  9 Cole Grace                   Cedar Bluff              18.08  -2.8  1 
 10 Blair Hanks                  Red Level                18.46  -0.7  3 
 11 John Naylor                  Addison                  18.57  -1.3  2 
 12 Daniel Harry                 Westminster OM           18.72  -1.3  2 
 13 Jaden Blackwood              Addison                  18.76  -0.7  3 
 14 Tyler Harrelson              Red Level                19.00  -1.3  2 
 15 Trevor Cameron               Wadley                   19.02  -2.8  1 
 16 Nixon Nemo                   Houston County           19.04  -0.7  3 
 17 Bernard Dixon                McIntosh Hig             19.24  -2.8  1 
 18 Nicholas Clifton             Cedar Bluff              19.28  -2.8  1 
 19 Dawson Morrison              Phillips HS              19.57  -0.7  3 
 20 Trace Thompson               Addison                  19.79  -2.8  1 
 21 Turner Davis                 Donoho                   20.13  -1.3  2 
 22 Nathaniel Branham            Whitesburg               20.29  -0.7  3 
 23 Reid Mitchell                Isabella                 20.73  -1.3  2 
 24 Bradey Goodson               Donoho                   20.94  -2.8  1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
State 123 Re: R 43.10  5/1999      St Jude, St. Jude                           
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Houston County High School                            43.64q  3 
  2 Georgiana                                             44.33q  2 
  3 Linden                                                44.64q  1 
  4 Notasulga                                             44.74q  1 
  5 Whitesburg                                            45.05q  2 
  6 Addison                                               45.09q  3 
  7 Maplesville                                           45.16q  2 
  8 Pickens County                                        45.24q  3 
  9 Isabella                                              45.77   2 
 10 Sweet Water                                           45.84   3 
 11 Westminster-Oak Mountain                              46.17   1 
 12 Hubbard                                               46.89   1 
 13 Cedar Bluff                                           47.22   3 
 14 Donoho                                                48.42   2 
 15 Phillips HS                                           48.53   3 
 16 Meek HS                                               48.98   3 
 17 Victory Christian School                              50.55   1 
 18 Woodville                                             51.62   2 
 19 Southeastern High School                              53.50   3 
 20 Alabama School for the Deaf                           59.27   1 
 -- Lindsay Lane Christian Academy                           DQ   1  Late Zone 3
 -- McIntosh High School                                     DQ   1  Early Zone 3
 
Boys 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
State 123 Re: R 8:31.99  5/2/2014    Falkville, Falkville                      
                         B Bradford, B Bradford, D Hamilton, A Tuttle      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Westminster-Oak Mountain                            8:28.66R  10   
  2 Whitesburg                                          9:06.78    8   
  3 Pleasant Home School                                9:15.56    6   
  4 Linden                                              9:30.41    5   
  5 Cedar Bluff                                         9:35.85    4   
  6 Woodville                                           9:53.11    3   
  7 Holy Spirit Catholic High Scho                      9:59.16    2   
  8 Red Level                                          10:10.63    1   
  9 Donoho                                             10:22.50  
 
Boys High Jump 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 6-06.25  5/1999      Kerry Harrell, St. Jude                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Taquavian Drake              Wadley                 6-02.00      1.87m  10   
     5-06 5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2 John Mark Abercrombie        Meek HS                6-02.00      1.87m   8   
     5-06 5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 
        O    O    O  XXO    O  XXX 
  3 Kendrick Wallace             Winterboro             6-02.00      1.87m   6   
     5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 
        O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  4 Martavius Payton             Georgiana              6-02.00      1.87m   5   
     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 
        O  XXO   XO  XXO  XXX 
  5 Evan Delp                    Coosa Christ           6-00.00      1.82m   4   
     5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 6-02 
        O   XO    O   XO    O  XXX 
  6 Kenneth Sherer               Meek HS                5-10.00      1.77m   2.50
     5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 
        O    O   XO  XXO  XXX 
  6 Malachi Walker               Ellwood Chri           5-10.00      1.77m   2.50
     5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 
        O   XO    O  XXO  XXX 
  8 Jamarcus Sims                Georgiana              5-08.00      1.72m   1   
     5-06 5-08 5-10 
       XO    O  XXX 
  9 Braden Pyron                 Marion County          5-08.00      1.72m 
     5-04 5-06 5-08 5-10 
        O    O   XO  XXX 
 10 Luke Eller                   Westminster OM         5-08.00      1.72m 
     5-04 5-06 5-08 5-10 
        O   XO   XO  XXX 
 11 Devin Calhoun                Winterboro             5-08.00      1.72m 
     5-06 5-08 5-10 
      XXO  XXO  XXX 
 12 Nathan Winslett              Brilliant              5-06.00      1.67m 
     5-04 5-06 5-08 
        O    O  XXX 
 12 Darius Dawsey                Houston County         5-06.00      1.67m 
     5-04 5-06 5-08 
        O    O  XXX 
 14 Zackree Bishop               Linden                 5-06.00      1.67m 
     5-04 5-06 5-08 
      XXO    O  XXX 
 15 Dawson Morrison              Phillips HS            5-04.00      1.62m 
     5-04 5-06 
        O  XXX 
 15 Joshua Williams              Linden                 5-04.00      1.62m 
     5-04 5-06 
        O  XXX 
 17 Joe Wong                     Victory Chri           5-04.00      1.62m 
     5-04 5-06 
       XO  XXX 
 -- Noah Flynt                   Cedar Bluff                 NH            
     5-04 
      XXX 
 -- Tyrene Mack                  Holy Spirit                 NH            
     5-04 
      XXX 
 
Boys Pole Vault 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 13-00  5/6/2016    Dominic Paulter, St Bernard                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Braden Pyron                 Marion County          9-00.00      2.74m  10   
     9-00 
        O 
 
Boys Triple Jump 1A
======================================================================================
State 123 Re: R 48-10  5/2008      Terrell Irons, Cedar Bluff                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Taquavian Drake              Wadley                43-09.50   NWI    13.34m  10   
     41-10.50(NWI) 41-05(NWI) 41-00.50(NWI) 42-01.25(NWI) FOUL      43-09.50(NWI)
  2 Kareem Spruill T00           Pickens County        42-10.75   NWI    13.07m   8   
     40-10.25(NWI) 42-05(NWI) 41-05.75(NWI) 40-11.50(NWI) 41-04.50(NWI) 42-10.75(NWI)
  3 Jamarcus Sims                Georgiana             42-08.75   NWI    13.02m   6   
     FOUL      39-08(NWI) 42-08.75(NWI) PASS      42-01(NWI) 40-02.75(NWI)
  4 Anthony Curry                Winterboro            41-01.50   NWI    12.53m   5   
     FOUL      39-03.50(NWI) 40-05.50(NWI) 39-03(NWI) 40-00(NWI) 41-01.50(NWI)
  5 Zakobe Collins               Loachapoka            39-06.50   NWI    12.05m   4   
     36-04.50(NWI) 37-05(NWI) 39-02(NWI) 38-11(NWI) 34-09(NWI) 39-06.50(NWI)
  6 Ben Robinson                 Addison               39-03.50   NWI    11.97m   3   
     39-03.50(NWI) 35-10.50(NWI) FOUL      38-04.50(NWI) 37-11.50(NWI) 39-03.50(NWI)
  7 Kevin Green                  Linden                38-10.00   NWI    11.83m   2   
     38-07.50(NWI) FOUL      38-10(NWI) 36-02(NWI) 37-09.75(NWI) FOUL     
  8 KaDarius Zachery             Wadley                38-05.00   NWI    11.70m   1   
     38-05(NWI) 38-03(NWI) FOUL      37-11.50(NWI) 37-05.50(NWI) 36-08(NWI)
  9 Erik Hall                    Athens Bible          37-10.50   NWI    11.54m 
     36-07(NWI) FOUL      37-10.50(NWI) 36-07(NWI) 36-10.75(NWI) 36-05.75(NWI)
 10 Luke Eller                   Westminster OM        37-07.00   NWI    11.45m 
     FOUL      36-05.50(NWI) 37-07(NWI)           
 11 Josh Tanner                  Winterboro            37-02.00   NWI    11.32m 
     37-02(NWI) 36-07.50(NWI) 36-11(NWI)           
 12 R. j. Hart                   Phillips HS           37-02.00   NWI    11.32m 
     35-09.75(NWI) 35-07(NWI) 37-02(NWI)           
 13 Joshua Williams              Linden                36-08.50   NWI    11.18m 
     35-11.50(NWI) 34-06(NWI) 36-08.50(NWI)           
 14 Hunter Johnson               Marion County         36-07.50   NWI    11.16m 
     34-06(NWI) 36-07.50(NWI) 35-03.75(NWI)           
 15 Joe Wong                     Victory Chri          36-07.25   NWI    11.15m 
     36-07.25(NWI) FOUL      FOUL                
 16 Seth Stewart                 Whitesburg            36-06.75   NWI    11.14m 
     36-02.50(NWI) 36-03.25(NWI) 36-06.75(NWI)           
 17 Sam Kilgo                    Coosa Christ          36-03.50   NWI    11.06m 
     35-08.50(NWI) 34-02.25(NWI) 36-03.50(NWI)           
 18 Karson Morris                Westminster OM        36-01.00   NWI    10.99m 
     36-00(NWI) 36-01(NWI) 34-05(NWI)           
 19 Tyler Founds                 Decatur Heri          35-10.50   NWI    10.93m 
     35-08.50(NWI) 34-10.50(NWI) 35-10.50(NWI)           
 20 Braxton Preuitt              Addison               35-04.00   NWI    10.76m 
     35-01(NWI) 34-05.50(NWI) 35-04(NWI)           
 21 John Greenier                Phillips HS           34-03.75   NWI    10.45m 
     34-03.75(NWI) FOUL      34-00(NWI)           
 22 Bodgan Dailey                Ala School for D      33-02.50   NWI    10.12m 
     FOUL      33-02(NWI) 33-02.50(NWI)           
 -- Alex Malone                  Decatur Heri              FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys Discus Throw 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 172-03  5/1996      Arthur Hughes, Randolph                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Matthew Bradbury             Phillips HS             134-01     40.86m  10   
      132-05  100-08  FOUL  116-04  FOUL  134-01
  2 Austin Keasler               South Lamar             120-02     36.62m   8   
      119-06  FOUL  120-02  FOUL  115-06  109-03
  3 Braden Pyron                 Marion County           118-09     36.19m   6   
      107-11  101-05  118-09  111-02  96-10  104-01
  4 Cole Atchison                Isabella                116-06     35.50m   5   
      111-06  FOUL  111-10  109-01  115-00  116-06
  5 Theron Gibson                Sweet Water             114-02     34.79m   4   
      108-09  113-10  114-02  110-03  112-10  105-01
  6 Weston Smith                 Addison                 108-09     33.14m   3   
      FOUL  90-07  108-09  96-03  FOUL  FOUL
  7 Lucas Atkins                 Phillips HS             108-04     33.02m   2   
      FOUL  90-02  106-05  108-04  106-00  105-01
  8 Gage Mallard                 Phillips HS             108-04     33.02m   1   
      FOUL  108-04  91-04  104-00  102-01  91-07
  9 Brandon Evans                Isabella                105-10     32.25m 
      101-05  103-09  105-10  FOUL  99-04  105-02
 10 James Winland                Whitesburg              105-06     32.15m 
      105-06  FOUL  FOUL           
 11 Phil McDuff                  Holy Spirit             105-05     32.13m 
      105-05  104-07  94-10           
 12 Dorian Heard                 Maplesville             103-02     31.44m 
      92-04  103-02  FOUL           
 13 Nathaniel Branham            Whitesburg              101-07     30.96m 
      101-07  87-02  96-09           
 14 Brody Sanders                Coosa Christ             99-03     30.25m 
      96-10  97-09  99-03           
 15 Ethan Wiles                  Athens Bible             98-06     30.02m 
      97-10  98-06  95-03           
 16 John Mark Abercrombie        Meek HS                  98-04     29.97m 
      FOUL  98-04  90-03           
 17 Zachary Beaver               Ala School for D         96-11     29.54m 
      96-11  FOUL  92-10           
 18 Brandon D                    Winterboro               95-05     29.08m 
      95-05  FOUL  FOUL           
 19 Tyler Rigsby                 Donoho                   94-03     28.72m 
      70-04  94-03  FOUL           
 20 Chance Gober                 Cedar Bluff              91-09     27.96m 
      82-07  91-06  91-09           
 21 Parker Mixon                 Westminster OM           88-07     27.00m 
      FOUL  88-07  FOUL           
 22 Aaron Mims                   Houston County           85-08     26.11m 
      85-08  76-06  80-10           
 23 John McCaa                   Ala School for B         83-09     25.52m 
      76-02  77-03  83-09           
 
Boys Javelin Throw 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 173-02  5/7/2009    Judson Davis, Brilliant                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 John Mark Abercrombie        Meek HS                 186-07R    56.87m  10   
      174-09  186-07     FOUL  FOUL   
  2 Braden Pyron                 Marion County           181-09R    55.39m   8   
      181-09  153-00     136-03  161-05  162-04
  3 James Winland                Whitesburg              168-01     51.23m   6   
      168-01  FOUL  139-01  151-02  FOUL  FOUL
  4 Abraham Sargent              Victory Chri            163-11     49.96m   5   
      153-06  154-02  163-11  160-09  152-03  163-04
  5 Parker Mixon                 Westminster OM          157-02     47.90m   4   
      FOUL  152-03  149-10  157-02  152-05  143-02
  6 Emmanuel Mitchell            Millry High             155-06     47.39m   3   
      141-01  155-06  149-03  154-05  FOUL  124-10
  7 Kaleb Piland                 Pleasant Hom            141-05     43.10m   2   
      135-03  134-07  141-05  118-03  92-05  108-00
  8 Cole Atchison                Isabella                141-04     43.07m   1   
      FOUL  141-01  141-04  137-08  FOUL  134-09
  9 Joe Wong                     Victory Chri            139-03     42.44m 
      137-00  123-06  111-11  139-03  122-05  122-07
 10 Noah Flynt                   Cedar Bluff             134-07     41.02m 
      129-00  133-05  134-07           
 11 Wiley Boone                  Westminster OM          133-01     40.56m 
      FOUL  FOUL  133-01           
 12 Christopher Nave             Athens Bible            127-10     38.96m 
      127-10  121-01  111-10           
 13 Erik Hall                    Athens Bible            126-01     38.43m 
      112-05  126-01  110-08           
 14 Cameron Green                Wadley                  125-06     38.25m 
      105-11  97-06  125-06           
 15 Brody Ingram                 Red Level               123-10     37.74m 
      102-04  121-05  123-10           
 16 Gage Mallard                 Phillips HS             123-06     37.64m 
      115-08  123-06  115-05           
 17 Casey Williams               Millry High             122-01     37.21m 
      99-10  92-05  122-01           
 18 Alex Copeland                Phillips HS             119-06     36.42m 
      118-10  119-01  119-06           
 19 Keylon Higgins               Cedar Bluff             104-05     31.82m 
      102-04  104-05  98-02         
 20 Weston Smith                 Addison                 100-04     30.58m 
      80-06  100-04  FOUL           
 21 Tyquan Daniels               Notasulga                97-07     29.74m 
      97-07  93-02  94-03           
 
Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
State 123 Re: R 10.39  5/1986      Pierre Goode, Hazelwood                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tae McGregor                 Vincent                  10.93q  0.1  3 
  2 Dalton Adkison               New Brockton             11.10q  0.1  3 
  3 Davondre Cobb                Barbour County           11.24q -2.2  2 
  4 Edward Thomas                Luvern                   11.25q -2.2  2 
  5 Tavias Anderson              Sheffield                11.27q -2.0  1 
  6 Cameron Faison               Reeltown                 11.49q -2.0  1 
  7 Kenneth Curry                Francis Marion           11.50q  0.1  3 
  8 Xavier Broyles               Sulligent                11.61q  0.1  3 
  9 JaWon Howell                 Lanett                   11.65  -2.2  2 
 10 Craig Kinsey                 Abbeville                11.67  -2.0  1 
 11 Canaan Marshall              Sheffield                11.68  -2.2  2 
 12 Christopher Smith            Sheffield                11.69  -2.2  2 
 13 Fitzgerald Brisky            LaFayette                11.71  -2.2  2 
 14 Jakob Morris                 Woodland                 11.73  -2.0  1 
 15 Mike Winston                 St. Luke's E             11.75   0.1  3 
 16 Azerious Brooks              LaFayette                11.77   0.1  3 
 17 John Callens                 Billingsley              11.83  -2.0  1  11.821
 18 Micheal Guster               Tanner                   11.83   0.1  3  11.827
 19 Joshua Combs                 LaFayette                11.94  -2.2  2 
 20 Darian Davis                 Falkville                11.96  -2.2  2 
 21 Kade Stimpson                Sand Rock                11.99  -2.0  1 
 22 Jeashan Black                Keith                    12.00  -2.0  1 
 23 Emmanuel Henderson           Geneva Count             12.15  -2.0  1 
 
Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
State 123 Re: R 21.83  5/8/2009    James Harris, Lanett                        
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Tavias Anderson              Sheffield                22.46q -1.1  3 
  2 Tae McGregor                 Vincent                  22.62q -0.5  2 
  3 Davondre Cobb                Barbour County           22.94q -1.1  3 
  4 Edward Thomas                Luvern                   23.04q -0.2  1 
  5 JaWon Howell                 Lanett                   23.28q -0.5  2 
  6 Kenneth Curry                Francis Marion           23.40q -0.5  2 
  7 Craig Kinsey                 Abbeville                23.50q -0.2  1 
  8 Fitzgerald Brisky            LaFayette                23.76q -1.1  3 
  9 Cameron Faison               Reeltown                 23.83  -0.2  1 
 10 Xavier Broyles               Sulligent                23.92  -0.2  1 
 11 Jeashan Black                Keith                    23.94  -1.1  3 
 12 Isaac Russell                Falkville                23.96  -1.1  3 
 13 Tifton Dobbs                 Lanett                   24.14  -0.2  1 
 14 John Callens                 Billingsley              24.15  -0.5  2 
 15 Canaan Marshall              Sheffield                24.18  -0.5  2 
 16 Rhasheed Wilson              Reeltown                 24.21  -1.1  3 
 17 Nathaniel Latham             Aliceville               24.28  -0.2  1 
 18 Briar Morris                 Woodland                 24.41  -0.2  1 
 19 I'Kel Dozier                 Abbeville                24.63  -0.5  2 
 20 Jamarquez Boston-Gaines      LaFayette                24.71  -0.2  1 
 21 Mike Winston                 St. Luke's E             24.76  -0.5  2 
 22 Darian Davis                 Falkville                25.24  -1.1  3 
 
Boys 400 Meter Dash 2A
==========================================================================
State 123 Re: R 48.40  5/1999      Adrian Green, West Morgan                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Tavias Anderson              Sheffield                48.57   3  10   
  2 James Dixon                  Altamont                 50.83   3   8   
  3 Mason Harris                 Cold Springs             51.56   3   6   
  4 JaWon Howell                 Lanett                   51.69   3   5   
  5 Jack Wills                   Falkville                52.87   3   4   
  6 Mikell Elliott               Falkville                53.21   3   3   
  7 Omar Boston                  LaFayette                53.27   2   2   
  8 Isaac Russell                Falkville                53.53   1   1   
  9 Cole Hall                    Altamont                 53.91   2 
 10 Darian Sanders               Altamont                 54.25   2 
 11 Dawson Loveless              Woodland                 54.30   1 
 12 Chris Grissett               Chickasaw Hi             54.66   3 
 13 Jacob Lee                    Cold Springs             54.93   1 
 14 Ramond Spencer               Abbeville                55.21   1 
 15 Demetrius Johnson            Lanett                   55.31   1 
 16 JaQuarious Houston           Lanett                   55.45   2 
 17 Tamare'on Moore              LaFayette                55.51   2 
 18 Magnus Goolsby               Sand Rock                56.61   1 
 19 Anthony Rutledge             Francis Marion           56.65   2 
 20 Trey Williams                Geneva Count             56.80   1 
 21 Tywayne Boswell              Francis Marion           57.38   2 
 22 Charles Barbee               Francis Marion           57.73   2 
 23 Justin Heffington            J.U. Blacksher         1:01.93   1 
 
Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
State 123 Re: R 4:28.89  5/2001      Brandon Smith, Clay Cunty                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Sweeney               St Bernard             4:35.18   10   
  2 James Dixon                  Altamont               4:39.06    8   
  3 Mitchell Cook                Westbrook Christ       4:39.23    6   
  4 Asher Desai                  Altamont               4:44.76    5   
  5 Marcus Klocek                Falkville              4:47.38    4   
  6 Caleb Guthery                St Bernard             4:51.13    3   
  7 Kagen Sutton                 Hatton                 4:53.06    2   
  8 Trentan Williams             Cold Springs           4:54.97    1   
  9 Jesse Hungerpiller           Altamont               4:54.98  
 10 Cole Akridge                 Cold Springs           4:57.45  
 11 Jairo Lopez                  Hatton                 4:59.71  
 12 Jackson Parmer               Woodland               5:02.62  
 13 Tru Graham                   Sand Rock              5:04.70  
 14 Seth Motichek                Sulligent              5:04.84  
 15 Brock Windham                Mars Hill              5:09.05  
 16 Aaron Spurger                Cold Springs           5:10.63  
 17 Jordan Cowart                Westbrook Christ       5:21.35  
 18 Brandon Curtis               Goshen                 5:25.06  
 19 Grayson Cole                 J.U. Blacksher         5:31.40  
 20 Asher Curp                   Westbrook Christ       5:31.73  
 21 Brandon Henry                J.U. Blacksher         5:47.07  
 22 Tyzavien Lindsey             Abbeville              5:55.29  
 23 Messiah Burnett              Luvern                 5:56.58  
 24 Tywarren Phillips            Aliceville             5:57.48  
 
Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
State 123 Re: R 13.73  5/1986      Pierre Goode, Hazelwood                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Eric Shaw                    Reeltown                 15.61q  0.7  3 
  2 Bralyn Harrington            Lanett                   15.89q -0.5  2 
  3 Mason Harris                 Cold Springs             16.38q -1.4  1 
  4 Kenli Preyer                 Geneva Count             17.39q -0.5  2 
  5 Noah Holmes                  Falkville                17.66q -0.5  2 
  6 Delandon Broyles             Sulligent                17.91q  0.7  3 
  7 Kentrell Eddins              Aliceville               18.00q -1.4  1 
  8 Arion Heard                  LaFayette                18.09q -1.4  1 
  9 Elijah Threatt               Vincent                  18.52  -0.5  2 
 10 Tavareus Ealy                Sheffield                18.84   0.7  3 
 11 Colter Borden                New Brockton             18.96   0.7  3 
 12 Magnus Goolsby               Sand Rock                19.00  -1.4  1 
 13 Treston Smith                Vincent                  19.02   0.7  3 
 14 Xavier Holloway              LaFayette                19.06  -1.4  1 
 15 Dayomas Magwood              Luvern                   19.20  -0.5  2 
 16 Zantjuan Knight              Reeltown                 19.39  -1.4  1 
 17 Ethan Callantine             Sand Rock                19.49  -1.4  1 
 18 Xavier Reddock               Luvern                   20.62  -0.5  2 
 19 Jyden Alston                 Geneva Count             21.10   0.7  3 
 20 William Harris               Vincent                  21.27   0.7  3 
 21 Ashton McGhee                Luvern                   21.34  -0.5  2 
 22 Brannon Dellaporta           Hatton                   21.86  -0.5  2 
 -- Hunter Shelnutt              Falkville                   DQ   0.7  3  Pushing Hurdles
 -- Jack Wills                   Falkville                   DQ  -1.4  1  Unsportsmanlike cond
 
Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
State 123 Re: R 43.37  5/5/2012    LaFayette, LaFayette                        
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Francis Marion                                        44.75q  1 
  2 Aliceville                                            45.06q  2 
  3 Reeltown                                              45.07q  2 
  4 LaFayette                                             45.10q  3 
  5 Vincent                                               45.40q  1 
  6 Sand Rock                                             45.50q  3 
  7 Lanett                                                45.53q  3 
  8 Woodland High School                                  45.82q  1  45.815
  9 Sheffield                                             46.15   2 
 10 Falkville                                             46.69   1 
 11 Chickasaw High School                                 46.83   1 
 12 Sulligent                                             46.95   2 
 13 Altamont                                              47.26   3 
 14 St Bernard                                            47.33   2 
 15 Geneva County                                         48.12   1 
 16 Section                                               48.60   2 
 17 Billingsley                                           48.96   1 
 18 Cold Springs                                          49.45   2 
 19 Fayettville High School                               50.05   2 
 20 J.U. Blacksher                                        51.32   1 
 21 Cleveland                                             56.35   3 
 -- Winston County                                          DNF   3 
 -- Tanner                                                   DQ   3  early 45.811
 
Boys 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
State 123 Re: R 8:22.56  5/2006      Falkville, Falkville                      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 St Bernard                                          8:46.06   10   
  2 Falkville                                           8:48.95    8   
  3 Cold Springs                                        8:57.59    6   
  4 Altamont                                            9:04.46    5   
  5 Westbrook Christian                                 9:17.10    4   
  6 Sheffield                                           9:18.51    3   
  7 Lanett                                              9:18.74    2   
  8 LaFayette                                           9:20.62    1   
  9 Hatton                                              9:31.40  
 10 J.U. Blacksher                                     10:01.50  
 11 Woodland High School                               10:03.55  
 12 Chickasaw High School                              10:09.53  
 13 Sand Rock                                          10:13.45  
 14 Fayettville High School                            10:14.36  
 15 Luverne                                            10:25.46  
 
Boys Pole Vault 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 14-06  5/3/2014    Jesse Austin, Montgomery Acade              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cole Hall                    Altamont              13-00.00      3.96m  10   
     12-00 12-06 13-00 13-03 
         O     O   XXO   XXX 
  2 Noah Holmes                  Falkville             12-06.00      3.81m   8   
     10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 
         O     O     O   XXO   XXO   XXX 
  3 Devin Johnson                Falkville             10-06.00      3.20m   6   
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        O    P     P   XXO     P 
  4 Hunter Shelnutt              Falkville              9-00.00      2.74m   5   
     9-00 9-06 10-00 10-06 
       XO    P     P   XXX 
 
Boys Long Jump 2A
======================================================================================
State 123 Re: R 23-04.25  5/1/2015    Jartavious Whitlow, LaFayette            
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Craig Kinsey                 Abbeville             21-06.25   NWI     6.55m  10   
     20-01.75(NWI) 19-02(NWI) 19-05.75(NWI) 20-04(NWI) 20-11.50(NWI) 21-06.25(NWI)
  2 Davondre Cobb                Barbour County        20-06.75   NWI     6.26m   8   
     20-04.75(NWI) 20-06.75(NWI) 20-03.75(NWI) 19-02.25(NWI) FOUL      FOUL     
  3 Cameron Faison               Reeltown              20-04.00   NWI     6.19m   6   
     19-07(NWI) 19-08.75(NWI) 19-06.50(NWI) 19-11(NWI) 19-02.25(NWI) 20-04(NWI)
  4 Jamarquez Boston-Gaines      LaFayette             20-01.50   NWI     6.13m   5   
     19-08.25(NWI) 20-01(NWI) FOUL      19-01.50(NWI) 20-01.50(NWI) 19-06.25(NWI)
  5 Trent Jones                  Chickasaw Hi          19-09.00   NWI     6.01m   4   
     19-09(NWI) 16-03.75(NWI) 16-09(NWI) 17-00.75(NWI) 17-01(NWI) 19-06.25(NWI)
  6 Darian Sanders               Altamont              19-08.25   NWI     6.00m   3   
     19-08.25(NWI) 19-00(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      15-00(NWI)
  7 JaDaniel Nettles             J.U. Blacksher        19-06.25   NWI     5.94m   2   
     16-01.75(NWI) 18-06.50(NWI) 19-06.25(NWI) 18-09.75(NWI) 19-02.25(NWI) FOUL     
  8 Cole Hall                    Altamont              19-06.25   NWI     5.94m   1   
     17-06.25(NWI) FOUL      19-06.25(NWI) FOUL      17-00.75(NWI) 18-06.75(NWI)
  9 Carlos Esquivel              Falkville             19-04.50   NWI     5.90m 
     19-04(NWI) 19-03(NWI) FOUL      18-02.75(NWI) 19-04.50(NWI) 19-02.50(NWI)
 10 Jordan Walker                LaFayette             19-03.25   NWI     5.87m 
     FOUL      19-03.25(NWI) 18-06.25(NWI)           
 11 Kenneth Curry                Francis Marion        18-11.00   NWI     5.76m 
     18-04.75(NWI) 17-05.75(NWI) 18-11(NWI)           
 12 Austin Owens                 Winston County        18-09.50   NWI     5.72m 
     17-09(NWI) 16-03(NWI) 18-09.50(NWI)           
 13 Azerious Brooks              LaFayette             18-06.50   NWI     5.65m 
     FOUL      18-06.50(NWI) 16-05(NWI)           
 14 Eric Darden                  Lanett                18-06.25   NWI     5.64m 
     18-06.25(NWI) 18-02.25(NWI) 17-08.75(NWI)           
 15 Noah Holmes                  Falkville             18-01.75   NWI     5.53m 
     17-06.75(NWI) 18-01.75(NWI) 16-09(NWI)          
 16 Kavon McGraw                 Aliceville            18-01.25   NWI     5.51m 
     16-00.75(NWI) 17-00.75(NWI) 18-01.25(NWI)           
 17 Ivan Coil                    Mars Hill             18-01.00   NWI     5.51m 
     FOUL      FOUL      18-01(NWI)           
 18 Tri'kweeze Bridges           Lanett                17-04.25   NWI     5.28m 
     17-04.25(NWI) FOUL      16-08.25(NWI)           
 19 Kristian Story               Lanett                17-02.25   NWI     5.23m 
     15-09.25(NWI) 15-04(NWI) 17-02.25(NWI)           
 -- Christian Peterson           St Bernard                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys Shot Put 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 50-02  5/4/2012    Nathan Karr, Amer. Christian                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 TyKeem Doss                  Aliceville            47-05.00     14.45m  10   
      47-00.50  47-05  FOUL  43-09.50  45-10.50  46-00
  2 Christopher Hardie           Vincent               46-02.50     14.08m   8   
      40-01  42-10  45-10  44-03.50  45-03  46-02.50
  3 Jt Youngblood                Vincent               44-03.00     13.48m   6   
      44-02  42-03.50  43-09  FOUL  44-03  43-07
  4 Tre Harris                   Falkville             44-01.00     13.43m   5   
      44-01  43-01  39-11  40-03.50  FOUL  36-09
  5 zakobe Shoulders             Tanner                43-09.50     13.34m   4   
      39-07  36-08  41-07  42-03  43-09.50  43-03
  6 Brian McAnnally              Cold Springs          43-06.00     13.25m   3   
      FOUL  40-08.50  42-02  FOUL  FOUL  43-06
  7 Morgan Reese                 Sulligent             42-10.50     13.06m   2   
      42-03.50  41-00  41-08  42-01  41-03  42-10.50
  8 Lincoln Hammons              St. Luke's E          42-03.50     12.89m   1   
      40-02  41-01.50  41-09.50  41-06  41-05  42-03.50
  9 Antavious Woody              LaFayette             41-11.00     12.77m 
      39-11.50  41-11  41-05.50  36-00  36-11  39-03
 10 Joedy Harper                 Woodland              41-05.00     12.62m 
      40-05.75  39-11.50  41-05           
 11 Tyler Harris                 Luvern                41-03.00     12.57m 
      41-03  40-07.50  40-08.50           
 12 Gable Rollins                Woodland              40-07.50     12.38m 
      40-01  40-07.50  38-06           
 13 Deterrion Glaze              Lanett                40-04.00     12.29m 
      38-03  40-04  FOUL           
 14 Antwan Phillips              Chickasaw Hi          40-02.50     12.25m 
      38-04  39-04  40-02.50           
 15 Travis Ricks                 Falkville             39-04.00     11.98m 
      38-03  39-04  37-07           
 16 Kristian Story               Lanett                38-08.00     11.78m 
      FOUL  38-08  37-08           
 17 Peyton Dunn                  Cold Springs          38-02.00     11.63m 
      37-00  38-02  37-11           
 18 Hunter Moticheck             Sulligent             37-11.00     11.55m 
      37-11  FOUL  36-01           
 19 Jake Holloway                New Brockton          37-08.00     11.48m 
      34-07  FOUL  37-08           
 20 Omar Turner                  LaFayette             37-05.75     11.42m 
      35-05  36-10.50  37-05.75           
 21 Caleb Gantt                  Reeltown              37-02.00     11.32m 
      37-00  33-08  37-02           
 22 Weston Free                  Falkville             36-10.50     11.23m 
      36-10.50  FOUL  36-01           
 23 jackson reid                 J.U. Blacksher        36-03.50     11.06m 
      36-01  36-03.50  32-04.50           
 -- Charles Barbee               Francis Marion            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys Javelin Throw 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 182-02  5/3/2014    Lane Adams, Lexington                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Caleb Vinson                 Falkville               171-07     52.29m  10   
      171-02  171-07  170-03  170-06  154-10  163-02
  2 Weston Free                  Falkville               155-00     47.24m   8   
      131-11  143-00  145-08  FOUL  141-06  155-00
  3 Jadarrius Simon              Aliceville              146-09     44.72m   6   
      132-10  133-04  143-07  146-06  146-09  133-03
  4 Zarion Moore                 LaFayette               145-00     44.19m   5   
      137-01  127-07  145-00  140-04  141-04  112-07
  5 Derrick Hammonds             Reeltown                144-07     44.06m   4   
      129-00  140-05  137-06  144-07  FOUL  139-00
  6 Jae'lin McCurdy              LaFayette               138-07     42.24m   3   
      138-07  133-07  135-10  121-10  132-10  126-02
  7 Trustin Pylate               Falkville               132-03     40.30m   2   
      107-10  125-02  127-02  129-01  132-03  129-02
  8 jackson reid                 J.U. Blacksher          131-05     40.05m   1   
      116-06  119-02  129-08  125-01  131-05  131-01
  9 Dylan Hale                   St. Luke's E            130-00     39.62m 
      124-00  89-00  130-00           
 10 Antonio Cavillo              Section                 126-05     38.53m 
      111-06  126-05  125-02  115-11  122-11  120-09
 11 Ethan Childers               Sand Rock               122-06     37.33m 
      122-06  120-08  113-09           
 12 Noah Allen                   Woodland                119-03     36.34m 
      117-10  114-00  119-03           
 13 Zach Kelly                   J.U. Blacksher          114-03     34.82m 
      114-03  112-04  FOUL           
 14 Justin Duck                  Winston County          114-02     34.79m 
      96-05  101-09  114-02           
 15 Gable Rollins                Woodland                111-05     33.95m 
      FOUL  111-05  FOUL           
 16 Mark Wilcox                  St. Luke's E            110-07     33.70m 
      102-03  108-00  110-07           
 
Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
State 123 Re: R 10.61  5/2/2015    Mathew Likely, Hillcrest-Evergr             
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Darrian Bossey               Piedmont                 11.22q -1.5  3 
  2 Cardavian Myers              Piedmont                 11.27q -1.2  1 
  3 Cameron Alexander            Mobile Christian         11.40q -1.5  3 
  4 Antony Williams              Glencoe High             11.46q -1.0  2 
  5 Jakeri Hill                  Greene Count             11.54q -1.2  1 
  6 Derrick Myhand               Pike County              11.57q -1.0  2 
  7 Kaedon Jenkins               Piedmont                 11.67q -1.0  2 
  8 Justus Bailey                T R Miller               11.69q -1.5  3 
  9 Sam Denney                   J B Pennington           11.74  -1.2  1  11.731
 10 Zeric Wilson                 Greene Count             11.74  -1.5  3  11.734
 11 Eric Poellnitz               Mobile Christian         11.82  -1.5  3 
 12 London Knight                Weaver                   11.94  -1.5  3 
 13 Ezekial McDonald             Hanceville               11.99  -1.2  1 
 14 Ramon Maldonado              Susan Moore              12.03  -1.0  2 
 15 Mardrekis Harvey             B B Comer                12.04  -1.0  2 
 16 Zach Boston                  North Sand Mount         12.05  -1.0  2 
 17 Alex Armstrong               ELKM                     12.06  -1.2  1 
 18 Ethan Smith                  Colbert County           12.15  -1.5  3 
 19 Tyler Olds                   Montevallo               12.35  -1.5  3 
 20 Logan Mangrum                Lauderdale Count         12.39  -1.2  1  12.383
 20 Kenneth Harris               Holy Family              12.39  -1.0  2  12.383
 22 lucus Isbell                 Colbert County           12.43  -1.0  2 
 -- Ryker Lambright              Ohatchee                   DNF  -1.2  1 
 
Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
State 123 Re: R 21.26  5/2/2015    Mathew Likely, Hillcrest-Evergr             
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Darrian Bossey               Piedmont                 22.60q -1.3  2 
  2 Luke Skinner                 Amer. Christian          23.09q -1.7  3 
  3 Zeric Wilson                 Greene Count             23.13q -0.6  1  23.124
  4 Derrick Myhand               Pike County              23.13q -1.3  2  23.125
  5 Antony Williams              Glencoe High             23.17q -1.7  3 
  6 David Hodgson                Amer. Christian          23.18q -1.7  3 
  7 Justus Bailey                T R Miller               23.20q -0.6  1 
  8 Cardavian Myers              Piedmont                 23.51q -0.6  1 
  9 Christopher Drayton          Bayside                  23.68  -0.6  1 
 10 Sam Denney                   J B Pennington           23.89  -1.7  3 
 11 Jack Minges                  Amer. Christian          24.03  -0.6  1 
 12 KaRon Coleman Jr             Greene Count             24.05  -1.3  2 
 13 Zach Boston                  North Sand Mount         24.24  -0.6  1 
 14 Ramon Maldonado              Susan Moore              24.26  -1.3  2 
 15 Houston Bell                 PISG                     24.38  -1.7  3 
 16 Lee Stanley                  Piedmont                 24.71  -1.7  3 
 17 Logan Lemons                 Brindlee Mountai         24.95  -1.3  2 
 18 Brendan Flanigan             Hanceville               25.18  -0.6  1 
 19 Alex Armstrong               ELKM                     25.68  -0.6  1 
 20 Zach Mooneyham               Brindlee Mountai         26.25  -1.3  2 
 
Boys 400 Meter Dash 3A
==========================================================================
State 123 Re: R 49.46  5/6/2016    Tavias Anderson, Sheffield                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Luke Skinner                 Amer. Christian          49.64   3  10   
  2 David Hodgson                Amer. Christian          50.88   3   8   
  3 K-Ahriyus Pennington T00     Pike County              51.43   3   6   
  4 KaRon Coleman Jr             Greene Count             51.63   2   5   
  5 Connor Wolfe                 Pleasant Valley          52.00   2   4   
  6 Matt Brooks                  Excel High S             52.03   2   3   
  7 David Fell                   Beulah                   52.09   3   2   
  8 Christopher Drayton          Bayside                  52.15   3   1   
  9 Robert Sullivan              Bayside                  52.30   3 
 10 Tyler Presley                Daleville                52.37   3 
 11 Robert Woodall               Providence C             52.58   2 
 12 Gary Wallace                 Weaver                   53.87   1 
 13 Ryan Collins                 Amer. Christian          54.28   1 
 14 Tykerious Williams           Beulah                   54.41   2 
 15 London Knight                Weaver                   54.48   3 
 16 Logan Lemons                 Brindlee Mountai         54.93   1 
 17 Cameron Campbell             J B Pennington           55.21   1 
 18 Duke Taylor                  Colbert County           55.73   1 
 19 Daniel Williams              Glencoe High             56.12   1 
 20 Austin Lee                   Pleasant Valley          57.66   1 
 21 Casey Miller-Suchey          Susan Moore              57.74   1 
 
Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
State 123 Re: R 4:20.19  5/2/2014    Wesley Curles, Trinity Wild               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matisse Miller               Pleasant Valley        4:34.06   10   
  2 David Barrett                Amer. Christian        4:34.74    8   
  3 Chase Prater                 ELKM                   4:35.63    6   
  4 Luke Dobbins                 Bayside                4:37.30    5   
  5 Bradley Schmidt              Bayside                4:39.27    4   
  6 Brock Isom                   Amer. Christian        4:41.95    3   
  7 Taylor Ray                   Amer. Christian        4:47.04    2   
  8 Gabe Hammonds                Ohatchee               4:54.83    1   
  9 Brandon Mendez               Brindlee Mountai       4:55.62  
 10 Will Franklin                Montgomery Acade       4:57.32  
 11 Aubrey McGlaun               Montgomery Acade       4:57.65  
 12 Bryson Saucer                Excel High S           4:58.49  
 13 Walker Reusser               Mobile Christian       5:00.13  
 14 Paul Gonzalez                J B Pennington         5:00.98  
 15 Rider Jernigan               T R Miller             5:01.13  
 16 Aaron Brown                  Hanceville             5:01.22  
 17 Clay Suddarth                Providence C           5:01.77  
 18 Blake Noah                   Ohatchee               5:02.26  
 19 Brett Herrington             Mobile Christian       5:11.16  
 20 Anthony Lopez                Susan Moore            5:11.63  
 21 Brantley Hammock             ELKM                   5:23.44  
 
Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
State 123 Re: R 13.42  5/6/2016    Trey Cunningham, Winfield                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Robert Gaines                Weaver                   15.34q -1.4  3 
  2 James Jackson                Amer. Christian          16.33q -1.3  1 
  3 Cam Jeffery                  Amer. Christian          16.53q -1.4  3 
  4 Gary Wallace                 Weaver                   16.61q -1.2  2 
  5 Quentin Manuel               Excel High S             16.68q -1.3  1 
  6 Dillon Holley                Amer. Christian          16.79q -1.2  2 
  7 Spencer Smith                Providence C             16.85q -1.4  3 
  8 Antavious Moody              Beulah                   16.89q -1.3  1 
  9 Mardrekis Harvey             B B Comer                17.04  -1.4  3 
 10 Collin Dean                  Providence C             17.10  -1.2  2 
 11 Nick Ellis                   Mobile Christian         17.13  -1.3  1 
 12 Darius Webb                  T R Miller               17.14  -1.2  2 
 13 Zackery Hare                 Glencoe High             17.27  -1.3  1 
 14 Christian Bradley            T R Miller               17.77  -1.2  2 
 15 David Barr                   Carbon Hill              18.00  -1.3  1 
 16 Tyler Hester                 Ohatchee                 18.10  -1.2  2 
 17 Cameron Carter               Vinemont                 18.12  -1.2  2 
 18 Tanner Yates                 Brindlee Mountai         18.26  -1.4  3 
 19 Whyatt Thomason              Vinemont                 18.47  -1.3  1 
 20 Alex Self                    J B Pennington           18.56  -1.3  1 
 21 Patrick Daves                Bayside                  18.83  -1.4  3 
 22 Brandon Roberts              Weaver                   18.94  -1.4  3 
 23 Evan Byrd                    Lexington                19.00  -1.2  2 
 24 Garrett Turner               Hanceville               19.76  -1.4  3 
 
Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
State 123 Re: R 43.04  5/1987      Geneva, Geneva                              
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Mobile Christian                                      44.03q  2 
  2 Weaver High School                                    44.31q  3 
  3 Greene County High School                             44.69q  3 
  4 Daleville                                             44.74q  1 
  5 Montevallo                                            44.79q  2  44.781
  6 Glencoe High School                                   44.79q  3  44.786
  7 Pike County                                           44.85q  2 
  8 T R Miller                                            45.39q  1 
  9 American Christian Academy                            45.70   2 
 10 Cottage Hill                                          46.08   1 
 11 Prattville Christian                                  46.13   3 
 12 Bayside Academy                                       46.48   1 
 13 Hanceville                                            46.74   3 
 14 Ohatchee                                              46.79   2 
 15 B B Comer                                             47.24   1 
 16 Vinemont                                              47.72   3 
 17 North Sand Mountain                                   47.73   3 
 18 J B Pennington                                        47.81   2 
 19 Locust Fork                                           47.93   2 
 20 Brindlee Mountain                                     48.41   1 
 21 Lauderdale County                                     49.06   1 
 22 Lexington                                             49.48   1 
 -- Carbon Hill                                             DNF   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
State 123 Re: R 8:17.45  5/1996      UMS Wright, UMS Wright                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bayside Academy                                     8:21.96   10   
  2 American Christian Academy                          8:26.45    8   
  3 Pleasant Valley                                     8:40.10    6   
  4 T R Miller                                          8:45.63    5   
  5 Excel High School                                   8:49.20    4   
  6 Mobile Christian                                    8:50.85    3   
  7 Providence Christian School                         8:54.92    2   
  8 Brindlee Mountain                                   8:58.33    1   
  9 Beulah High School                                  8:58.76  
 10 Ohatchee                                            9:03.83  
 11 Straughn High School                                9:22.51  
 12 Pisgah                                              9:44.37  
 13 Pike County                                         9:48.02  
 14 Weaver High School                                  9:57.63  
 15 Elkmont High                                       10:01.81  
 16 Hanceville                                         10:01.85  
 17 Cottage Hill                                       10:15.20  
 
Boys Pole Vault 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 14-03  5/6/2016    Connor Allred, Cottage Hill                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 James Jackson                Amer. Christian       13-00.00      3.96m  10   
     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06.25 
         O     O     O    XO    XXX   
  2 Ahmad Al-Salem               Bayside               12-06.00      3.81m   8   
     11-06 12-00 12-06 13-00 
         O     O     O   XXX 
  3 Lawson Pemberton             Montgomery Acade      12-06.00      3.81m   6   
     11-06 12-00 12-06 13-00 
         O   XXO     O   XXX 
  4 Jason Strickland             Montgomery Acade      12-00.00      3.65m   5   
     11-06 12-00 12-06 
         O    XO   XXX 
  5 Matthew Pfledderer           Piedmont              12-00.00      3.65m   4   
     9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 
       XO    XO    XO     O    XO   XXO   XXX 
  6 Sam Laduca                   T R Miller            11-00.00      3.35m   3   
     10-00 10-06 11-00 11-06 
         O     O    XO   XXX 
  7 Brody Hester                 Ohatchee              11-00.00      3.35m   2   
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 
        O  XXO     O    XO    XO   XXX 
  8 Caden Compton                Piedmont              10-06.00      3.20m   1   
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        O    O     O     O   XXX 
  9 Kyle Kyser                   Montgomery Acade      10-06.00      3.20m 
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        O   XO     O   XXO   XXX 
 10 Tyler Hester                 Ohatchee               9-06.00      2.89m 
     9-00 9-06 10-00 
        O    O   XXX 
 10 Cobi Godwin                  T R Miller             9-06.00      2.89m 
     9-00 9-06 10-00 
        O    O   XXX 
 12 Troy Galloway                Ohatchee               9-00.00      2.74m 
     9-00 9-06 
        O  XXX 
 12 Angus Ladd                   Bayside                9-00.00      2.74m 
     9-00 9-06 
        O  XXX 
 -- Micah Flores                 T R Miller                  NH            
     9-00 
      XXX 
 
Boys Triple Jump 3A
======================================================================================
State 123 Re: R 47-06.50  5/2005      Jeremy Glover, Leeds                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jalen Walker                 T R Miller            43-07.00   NWI    13.28m  10   
     42-00.50(NWI) 43-07(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
  2 Cardavian Myers              Piedmont              43-03.00   NWI    13.18m   8   
     41-04.25(NWI) 41-06.75(NWI) 43-03(NWI) 42-08.75(NWI) 41-11(NWI) 40-01.50(NWI)
  3 Darrian Bossey               Piedmont              43-00.25   NWI    13.11m   6   
     42-07(NWI) 42-11.75(NWI) 43-00.25(NWI) 42-00(NWI) 41-09.75(NWI) 42-07.75(NWI)
  4 Robert Gaines                Weaver                42-08.50   NWI    13.01m   5   
     41-11.25(NWI) 42-08.50(NWI) 42-01.75(NWI) 40-10.50(NWI) 40-05.25(NWI) 42-07.25(NWI)
  5 Darius Webb                  T R Miller            42-02.25   NWI    12.85m   4   
     FOUL      40-04(NWI) 42-02.25(NWI) 40-05(NWI) 41-01(NWI) 40-10.25(NWI)
  6 Dillon Holley                Amer. Christian       42-00.00   NWI    12.80m   3   
     41-04(NWI) 40-11.25(NWI) 42-00(NWI) FOUL      41-01.75(NWI) FOUL     
  7 Jared Truitt                 Lexington             41-08.50   NWI    12.71m   2   
     40-07.50(NWI) 41-08.50(NWI) 40-02.75(NWI) 40-03.50(NWI) FOUL      40-01.50(NWI)
  8 Cameron Alexander            Mobile Christian      41-08.00   NWI    12.70m   1   
     41-08(NWI) 41-05.75(NWI) 41-04(NWI) 38-02.25(NWI) 37-04.75(NWI) 40-06(NWI)
  9 Jahzarian Lampley            Pike County           40-08.25   NWI    12.40m 
     40-02(NWI) 40-07(NWI) 40-08.25(NWI) 38-06.25(NWI) 38-08.75(NWI) 38-07.50(NWI)
 10 Kaedon Jenkins               Piedmont              39-07.75   NWI    12.08m 
     37-02(NWI) 38-07.75(NWI) 39-07.75(NWI)           
 11 Quincey McKinney             Mobile Christian      39-07.50   NWI    12.07m 
     FOUL      FOUL      39-07.50(NWI)           
 12 Quentin Manuel               Excel High S          39-01.75   NWI    11.93m 
     39-01.75(NWI) 38-00(NWI) 38-00(NWI)           
 13 Cam Jeffery                  Amer. Christian       38-07.00   NWI    11.76m 
     FOUL      38-07(NWI) 38-00.75(NWI)           
 14 Pierson Smith                PISG                  38-05.50   NWI    11.72m 
     38-05.50(NWI) 38-03.25(NWI) 37-11.25(NWI)           
 15 Joseph Wiseman               Lexington             36-03.25   NWI    11.05m 
     35-10.75(NWI) 36-03.25(NWI) FOUL                
 16 Austin Cox                   Mobile Christian      35-01.75   NWI    10.71m 
     34-03(NWI) FOUL      35-01.75(NWI)           
 17 Evan Byrd                    Lexington             34-04.00   NWI    10.46m 
     34-04(NWI) 32-07.50(NWI) 33-06.50(NWI)           
 -- Damion Whittington           J B Pennington            FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys Discus Throw 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 165-08  5/5/2017    Matt Cahoon, Holly Pond                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Josiah Harry                 Mobile Christian        179-03R    54.63m  10   
      176-04  179-03  169-01  172-11  168-09  164-07
  2 Micah Benefield              Piedmont                139-05     42.49m   8   
      123-10  130-06  131-01  110-04  118-00  139-05
  3 Gabriel Elrod                Daleville               133-00     40.53m   6   
      121-10  FOUL  FOUL  FOUL  133-00  FOUL
  4 Kaleb Young                  Amer. Christian         126-04     38.50m   5   
      FOUL  118-07  116-09  126-04  FOUL  FOUL
  5 Josh Evers                   Excel High S            124-01     37.82m   4   
      124-00  FOUL  124-01  114-04  109-04  FOUL
  6 Mac Douglas                  Bayside                 123-04     37.59m   3   
      123-04  102-03  FOUL  100-10  103-01  121-01
  7 Logan Beadles                Piedmont                123-02     37.54m   2   
      FOUL  122-00  112-07  108-09  FOUL  123-02
  8 Joshua Plunkett              Lexington               122-10     37.43m   1   
      114-04  117-05  122-10  112-00  110-10  95-06
  9 Slade McLendon               Bayside                 119-06     36.42m 
      107-10  116-07  114-06  108-02  119-06  116-02
 10 Gibson Gray                  J B Pennington          116-04     35.45m 
      FOUL  116-04  112-05           
 11 Ryan Mitchell                Straughn                116-01     35.38m 
      109-09  82-10  116-01           
 12 Chris Thacker                J B Pennington          115-03     35.12m 
      115-03  FOUL  109-10           
 13 Brandon Boyce                Weaver                  109-09     33.45m 
      106-06  109-07  109-09           
 14 Hayden Atkinson              T R Miller              108-01     32.94m 
      FOUL  FOUL  108-01           
 15 Jshon Bentford               Brindlee Mountai        106-00     32.30m 
      75-07  106-00  96-04           
 16 Caleb Allison                Weaver                  105-10     32.25m 
      105-10  96-08  FOUL           
 17 Sean Watson                  J B Pennington          103-08     31.59m 
      100-01  103-08  FOUL           
 18 Thomas Baker                 Vinemont                 99-07     30.35m 
      99-07  FOUL  98-07           
 19 Josh Jolley                  T R Miller               98-00     29.87m 
      98-00  96-03  FOUL           
 20 Seth Garner                  Piedmont                 95-06     29.10m 
      92-11  81-08  95-06           
 21 Rico Baxter                  Colbert County           94-00     28.65m 
      94-00  74-00  FOUL           
 22 Tyler Tubbs                  Colbert Heights          93-01     28.37m 
      81-09  83-09  93-01           
 -- Wesley Stricklin             Amer. Christian           FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys Javelin Throw 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 183-05.50  5/1/2015    Cedrick Tabb, Greensboro                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Andres Fox                   Mobile Christian        180-00     54.86m  10   
      153-01  180-00  178-07  154-02  FOUL  161-10
  2 Josiah Harry                 Mobile Christian        164-10     50.24m   8   
      162-00  139-06  154-02  164-10  146-01  FOUL
  3 Joshua Plunkett              Lexington               162-09     49.60m   6   
      138-00  155-09  152-06  149-08  158-01  162-09
  4 Eli Belue                    Lauderdale Count        149-09     45.64m   5   
      140-06  145-10  FOUL  FOUL  147-10  149-09
  5 Kaleb Young                  Amer. Christian         148-10     45.36m   4   
      140-03  138-05  132-00  136-00  148-10  138-10
  6 Jeffrey Raybon               Cottage Hill            140-08     42.87m   3   
      140-08  135-07  128-08  135-05  136-06  133-07
  7 Levi Burr                    Amer. Christian         139-07     42.54m   2   
      139-07  125-06  FOUL  132-00  FOUL  FOUL
  8 Jshon Bentford               Brindlee Mountai        138-11     42.34m   1   
      113-01  138-11  136-08  129-08  127-05  115-08
  9 Garret Owens                 Brindlee Mountai        137-00     41.75m 
      137-00  112-00  127-03  104-02  125-02  129-03
 10 Hayden Atkinson              T R Miller              135-11     41.42m 
      135-11  126-05  132-11           
 11 David Wilson                 Montgomery Acade        132-01     40.25m 
      132-01  130-11  FOUL          
 12 Michael Campbell             T R Miller              131-08     40.13m 
      120-00  131-08  FOUL         
 13 Peterson Jones               Bayside                 130-06     39.77m 
      130-06  127-05  124-01           
 14 Luke McIntyre                Lauderdale Count        129-08     39.52m 
      123-02  129-08  FOUL           
 15 Chris Thacker                J B Pennington          129-03     39.39m 
      129-03  111-10  112-07            
 16 Juan Luna                    North Sand Mount        128-11     39.29m 
      119-09  128-08  128-11            
 17 Dax Morris                   Amer. Christian         128-00     39.01m 
      128-00  113-02  111-01           
 18 Matthew Pfledderer           Piedmont                123-11     37.76m 
      116-04  122-00  123-11            
 19 Micah Flores                 T R Miller              121-04     36.98m 
      FOUL  116-10  121-04            
 20 Maxwell Russell              Opp                     121-03     36.95m 
      FOUL  121-03  118-02            
 21 Micah Benefield              Piedmont                117-02     35.71m 
      117-02  107-03  110-05           
 22 Stefon Kirby                 Weaver                  114-09     34.97m 
      114-09  FOUL  110-05           
 23 Hunter Stephens              Straughn                114-02     34.79m 
      114-02  108-10  111-03           
 
                  Women - 1A - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
    1) Whitesburg                  68        2) Westminster-Oak Mountain   40   
    3) Addison                     22        4) Isabella                   21   
    5) Loachapoka                  18        5) Decatur Heritage Christia  18   
    7) Holy Spirit Catholic High   15        8) Ellwood Christian Academy  14   
    9) Cornerstone Schools of Ala  11       10) Marion County               9   
   10) Notasulga                    9       12) Millry High School          8   
   12) Linden                       8       12) Pleasant Home School        8   
   15) Phillips HS                  7.50    16) CEDAR BLUFF                 7   
   16) Meek HS                      7       18) Houston County High Schoo   3.50
   19) DONOHO                       3       19) Brilliant                   3   
   21) Winterboro                   2       22) Maplesville                 1   
 
                  Women - 2A - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Altamont                    50        2) Falkville                  36   
    3) St Bernard                  34        4) Lanett                     25   
    4) COLD SPRINGS                25        6) LaFayette                  19   
    7) St. Luke's Episcopal Schoo  16        8) Gaston                     13   
    9) Section                     10       10) Abbeville                   8   
   10) Reeltown                     8       12) Fyffe High School           6   
   13) Westbrook Christian          5       14) Geneva County               4   
   14) Fayettville High School      4       16) Tanner                      3   
   17) Hatton                       2       18) Winston County              1   
 
                  Women - 3A - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
    1) American Christian Academy  53        2) T R Miller                 48   
    3) Montgomery Academy          42        4) Pleasant Valley            38   
    5) BAYSIDE ACADEMY             31        6) Mobile Christian           25   
    7) Ohatchee                    17        8) Providence Christian Scho  15   
    9) Glencoe High School          9       10) J B Pennington              8   
   11) Piedmont                     5.50    11) Vinemont                    5.50
   13) Lauderdale County            5       14) Colbert County              4   
   15) Pisgah                       3       16) Brindlee Mountain           2   
   17) Lexington                    1                                           
 
                  Men - 1A - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
    1) Westminster-Oak Mountain    38        2) Wadley                     31   
    3) Marion County               24        4) Whitesburg                 22   
    5) Meek HS                     20.50     6) Winterboro                 15   
    7) Pleasant Home School        14        8) Notasulga                  13   
    8) Phillips HS                 13       10) Georgiana                  12   
   11) Pickens County               8       11) South Lamar                 8   
   13) Holy Spirit Catholic High    7       13) Linden                      7   
   15) Isabella                     6       15) Addison                     6   
   17) Victory Christian School     5       18) Ellwood Christian Academy   4.50
   19) Athens Bible                 4       19) CEDAR BLUFF                 4   
   19) Loachapoka                   4       19) Sweet Water                 4   
   19) Coosa Christian High Schoo   4       24) Woodville                   3   
   24) Millry High School           3       26) DONOHO                      2   
   27) Red Level                    1                                           
 
                  Men - 2A - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Falkville                   64        2) Altamont                   40   
    3) St Bernard                  23        4) Aliceville                 16   
    4) LaFayette                   16        4) COLD SPRINGS               16   
    7) Vincent                     14        8) Sheffield                  13   
    9) Reeltown                    10        9) Westbrook Christian        10   
    9) Abbeville                   10       12) Barbour County              8   
   13) Lanett                       7       14) Tanner                      4   
   14) Chickasaw High School        4       16) J.U. Blacksher              3   
   17) Hatton                       2       17) Sulligent                   2   
   19) St. Luke's Episcopal Schoo   1                                           
 
                  Men - 3A - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) American Christian Academy  63        2) Mobile Christian           32   
    3) BAYSIDE ACADEMY             31        4) Piedmont                   29   
    5) T R Miller                  22        6) Pleasant Valley            20   
    7) Excel High School           11        7) Montgomery Academy         11   
    9) Lexington                    9       10) ELKMONT HIGH                6   
   10) Pike County                  6       10) Daleville                   6   
   13) Lauderdale County            5       13) Greene County High School   5   
   13) Weaver High School           5       16) Ohatchee                    3   
   16) Cottage Hill                 3       18) Providence Christian Scho   2   
   18) Beulah High School           2       18) Brindlee Mountain           2