St. Bernard Oktoberfest Invitational 2017 vs St. Bernard Oktoberfest Invitational 2014

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -309 348 657
Overall Average +36.57 23:59.75 23:23.18
1st-10th Place +13.28 17:17.49 17:04.21
1st-25th Place +37.35 18:03.25 17:25.89
1st-50th Place +51.24 18:43.12 17:51.89
1st-100th Place +1:03.82 19:33.76 18:29.94
Common Athletes -- -- 30
Ran Faster 4 17 13
Ran Season Best -- 1 1
Average Time -19.86 22:25.36 22:45.22
Median Time -29.76 21:54.56 22:24.32
Middle 80% Times -30.02 22:03.04 22:33.06
Top 10% Times -1:35.09 16:59.37 18:34.46
Top 25% Times -1:51.84 17:34.10 19:25.94
Top 50% Times -1:20.71 18:59.88 20:20.58
Bottom 50% Times +40.98 25:50.84 25:09.86
Bottom 25% Times +1:16.41 28:10.52 26:54.12
Bottom 10% Times +2:16.60 30:49.89 28:33.28
Average Difference -19.86 -- --
Median Difference -52.14 -- --
Middle 80% Difference -40.61 -- --
Top 10% Difference -1:22.56 -- --
Top 50% Difference -1:31.13 -- --
Top 25% Difference -1:21.18 -- --
Top 50% Difference -1:31.13 -- --
Bottom 50% Difference +51.40 -- --
Bottom 25% Difference +1:07.96 -- --
Bottom 10% Difference +3:28.79 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Andrew Sweeney St Bernard -1:58.15 16:52.29 18:50.44
Eli Wilhite Cullman -6:01.07 16:52.52 22:53.59
Taylor Nails Southside-Gadsden -1:54.46 17:13.31 19:07.77
Asher Desai Altamont -1:59.81 17:20.69 19:20.50
Tucker Adkison Cullman -15.08 17:30.10 17:45.18
Bennett Brake Florence High School -2:35.41 17:36.57 20:11.98
Blake Terry Lawrence County HS -1:44.18 18:20.39 20:04.57
Joseph Muse Lawrence County HS -3:18.04 18:46.93 22:04.97
Riley Edmondson Arab +1:07.83 20:50.46 19:42.63
Jathan Greer Lawrence County HS -1:48.50 19:47.14 21:35.64
William Denniston Altamont -25.98 19:58.49 20:24.47
Leahrose Mami St Bernard +3.60 20:28.22 20:24.62
Emily Daniel Lawrence County HS -1:14.44 20:36.58 21:51.02
Jordan Jett Lawrence County HS +10:29.85 31:38.31 21:08.46
Jace Driskill Southside-Gadsden +4.55 21:19.16 21:14.61
Jenny Jett Lawrence County HS +1:56.45 23:18.31 21:21.86
Ashton Brooks Oneonta -4:46.69 21:25.29 26:11.98
Mary Allen Murray Altamont -47.82 21:54.56 22:42.38
Grayson Green Gadsden City -52.14 22:08.59 23:00.73
Presley Johnson Southside-Gadsden +1:42.28 24:06.60 22:24.32
Catherine Clements Gadsden City -18.03 22:44.62 23:02.65
Eva Barck St Bernard +2.83 23:50.54 23:47.71
Caroline Teal Oneonta -3:33.58 24:15.19 27:48.77
Alexandra Holt Cullman +1:05.11 25:28.76 24:23.65
Haley Bellew Gaston +1:34.68 26:44.72 25:10.04
Jake Rogers Southside-Gadsden +10.81 25:32.61 25:21.80
Will Witcher Southside-Gadsden +3:43.20 30:06.71 26:23.51
Zoe Jacks Altamont +1:39.73 28:05.47 26:25.74
Lexi Bellew Gaston +4:02.17 30:44.64 26:42.47
Sabrina Jones JB Pennington -4:05.65 27:02.96 31:08.61