Last Chance #1 2022

Birmingham, AL
Timing/Results *Xpress Timing

Elite Performances

97 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:53.15 Reagan Riley Mountain Brook HS
1600 Meter Run Finals 5:01.35 Clark Stewart Mountain Brook HS
1600 Meter Run Finals 5:13.87 Liviy Tole Auburn
1600 Meter Run Finals 5:17.94 Emma Brooke Levering Homewood HS
3200 Meter Run Finals 11:27.48 Rylee Plexico Auburn
400 Meter Dash Finals 58.00 Mackenzie Culpepper Spain Park
400 Meter Dash Finals 59.13 Delaney Vickers Spain Park
400 Meter Dash Finals 59.22 Anetra Graham Lakeside, Evans
400 Meter Dash Finals 59.57 Hannah Jackson Clinton High School
4x200 Meter Relay Finals 1:43.05 Relay Team Clinton High School
4x200 Meter Relay Finals 1:44.69 Relay Team Lakeside, Evans
4x200 Meter Relay Finals 1:46.62 Relay Team Enterprise High
4x200 Meter Relay Finals 1:48.49 Relay Team Homewood HS
4x200 Meter Relay Finals 1:48.73 Relay Team Auburn
4x200 Meter Relay Finals 1:48.93 Relay Team Thompson
4x400 Meter Relay Finals 4:03.59 Relay Team Spain Park
4x400 Meter Relay Finals 4:04.35 Relay Team Mountain Brook HS
4x800 Meter Relay Finals 9:47.89 Relay Team Mountain Brook HS
4x800 Meter Relay Finals 9:55.64 Relay Team Fort Payne
60 Meter Hurdles Finals 9.11 Rashni Walker Northridge High School
60 Meter Hurdles Finals 9.18 Reah Degraffenried Shades Valley High School/JCIB
60 Meter Dash Finals 7.79 Aniyah Kitt Enterprise High
60 Meter Dash Finals 7.80 Tacherria Lawson Clinton High School
800 Meter Run Finals 2:12.01 Mackenzie Culpepper Spain Park
800 Meter Run Finals 2:15.71 Lucy Benton Mountain Brook HS
800 Meter Run Finals 2:18.48 Delaney Vickers Spain Park
800 Meter Run Finals 2:20.91 Charlotte Dunn Pope High School
High Jump Finals 5-0 Camille Gillum Mountain Brook HS
High Jump Finals 5-0 Hope Foster Auburn
High Jump Finals 5-0 De'leah Huntly Opelika High School
High Jump Finals 5-1 Georgia Piper Hebron Christian
High Jump Finals 5-2 Aubrey Evans Fort Payne
Long Jump Finals 17-2 Brooklynn Kirksey Helena High School
Pentathlon Finals 2647 Khadira Gipson Northridge High School
Pentathlon Finals 2682 Makenzie Harris Austin
Pentathlon Finals 2883 Brooklynn Kirksey Helena High School
Pentathlon Finals 3180 Rashni Walker Northridge High School
Pole Vault Finals 11-0 Lennon Ibsen Fort Payne
Pole Vault Finals 11-0 Hannah McConnell UMS-Wright
Pole Vault Finals 11-0 Jordan Reaves Homewood HS
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:25.26 Maxwell Hardin Auburn
1600 Meter Run Finals 4:25.39 Carter Spohn Pope High School
1600 Meter Run Finals 4:27.07 Ethan Kurilko Lakeside, Evans
1600 Meter Run Finals 4:27.61 Grayton Murray Homewood HS
1600 Meter Run Finals 4:27.76 Keith Warner Spain Park
1600 Meter Run Finals 4:29.03 Luke Churchwell Bleckley County High School
3200 Meter Run Finals 9:37.90 Joseph Perry UMS-Wright
3200 Meter Run Finals 9:40.54 Jack Lowe Pell City High School
3200 Meter Run Finals 9:44.26 Noah George Oxford High School (AL)
400 Meter Dash Finals 49.32 Jayden Dunson Hillcrest HS-Tuscaloosa
400 Meter Dash Finals 50.18 Davis Lee Mountain Brook HS
400 Meter Dash Finals 50.66 Miguel Bankston Clinton High School
400 Meter Dash Finals 50.84 Keandre Williams Decatur High School
400 Meter Dash Finals 50.90 Tommy Rodriguez Oneonta
4x200 Meter Relay Finals 1:31.13 Relay Team Clinton High School
4x200 Meter Relay Finals 1:31.52 Relay Team Hillcrest HS-Tuscaloosa
4x200 Meter Relay Finals 1:31.85 Relay Team Auburn
4x200 Meter Relay Finals 1:31.96 Relay Team Pope High School
4x200 Meter Relay Finals 1:32.57 Relay Team Thompson
4x200 Meter Relay Finals 1:33.09 Relay Team Mountain Brook HS
4x200 Meter Relay Finals 1:33.52 Relay Team Winfield City High School
4x200 Meter Relay Finals 1:33.60 Relay Team Spain Park
4x200 Meter Relay Finals 1:34.37 Relay Team Opelika High School
4x800 Meter Relay Finals 8:15.36 Relay Team James Clemens
60 Meter Hurdles Finals 8.15 Patrick Daves Bayside Academy
60 Meter Hurdles Finals 8.24 Bradley Franklin Thompson
60 Meter Hurdles Finals 8.35 Patrick Daves Bayside Academy
60 Meter Dash Finals 6.90 Keon Buck Spain Park
60 Meter Dash Finals 7.00 Chad Coulter James Clemens
60 Meter Dash Finals 7.05 Charlie Sexton Auburn
800 Meter Run Finals 1:56.81 Dylan Dryer James Clemens
800 Meter Run Finals 1:56.95 Charles Perry UMS-Wright
800 Meter Run Finals 1:58.94 Jack Lowe Pell City High School
High Jump Finals 6-0 Dain Grimes Enterprise High
High Jump Finals 6-0 Maxiumus Littleton Clinton High School
High Jump Finals 6-0 Courtney Sanders Enterprise High
High Jump Finals 6-0 Shawn Hubbard Decatur High School
High Jump Finals 6-0 Charlie Thompson Briarwood Christian School
High Jump Finals 6-1.25 Patrick Daves Bayside Academy
High Jump Finals 6-2.25 Lewis Barber Haleyville High School
High Jump Finals 6-6 Eran Foye Enterprise High
Pentathlon Finals 2512 Gabe Gilliland Oneonta
Pentathlon Finals 2581 Carson McFadden John Carroll Catholic High School
Pentathlon Finals 2667 Taylor Anderson Arab
Pentathlon Finals 2729 Avery Childress Pelham
Pentathlon Finals 2733 Caden Blackman Helena High School
Pentathlon Finals 2844 Spenser Lamb Homewood HS
Pentathlon Finals 3001 Benjamin Thomason James Clemens
Pentathlon Finals 3108 Isaac Pollard James Clemens
Pentathlon Finals 3263 Patrick Daves Bayside Academy
Pentathlon Finals 3537 Lewis Barber Haleyville High School
Pole Vault Finals 14-0 John Landers Spain Park
Pole Vault Finals 14-0 Gavin Horton Thompson
Shot Put Finals 55-7 Piers Cameron Pope High School
Triple Jump Finals 45-6.5 Jaiden Rollins UMS-Wright
Triple Jump Finals 45-11.75 Derrick Tarver Auburn
Triple Jump Finals 48-2.75 Joshua Smith Landmark Christian School