3A Women

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data        Hy-Tek\'s Meet Manager 5/3/02 09:54 PM
              ASHAA Class 1A,2A,3A State Meet - 5/3/02 to 5/4/02               
                      Troy State University Stadium, Troy                      
                                    Results
Girls 100 Meter Dash 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 12.65  1991        Allison Stephens, New Hope                  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Bates, Lavera                Sheffield                13.15q 
  1 Johnson, Kenyona             Dadeville                13.15q 
  3 Gooden, Shakiea              Weaver                   13.23q 
  4 Ricks, Nakisha               Colbert                  13.60q 
  5 Stanford, A                  Springville              14.21  
  6 Rutherford, A                Pennington               14.60  
  7 Tarver, L                    Pike County              14.97  
Heat  2 Preliminaries
  1 King, Kim                    Sheffield                13.11q 
  2 Goode, Sequoia               Colbert                  13.63q 
  3 Ash, Kim                     Ashville                 13.72q 
  4 Glasgow, Jade                Lamar County             13.83q 
  5 Foster, W                    Pike County              14.00  
  6 Harris, A                    Springville              14.01  
  7 Foster, T                    Pike County              14.02  
  8 Talton, J                    Sardis                   14.76  
=======================================================================
State Record: R 12.65  1991        Allison Stephens, New Hope                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 King, Kim                    Sheffield                13.11    10  
  2 Bates, Lavera                Sheffield                13.28     8  
  3 Johnson, Kenyona             Dadeville                13.32     6  
  4 Gooden, Shakiea              Weaver                   13.51     5  
  5 Ricks, Nakisha               Colbert                  13.72     4  
  6 Goode, Sequoia               Colbert                  13.73     3  
  7 Glasgow, Jade                Lamar County             13.74     2  
  8 Ash, Kim                     Ashville                 13.84     1 
 
Girls 200 Meter Dash 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 25.86  1999        Carol Gary, Colbert County                  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 King, Kim                    Sheffield                26.69q 
  2 Gooden, Shakiea              Weaver                   27.00q 
  3 Johnson, Kenyona             Dadeville                27.28q 
  4 Lasonora, Hampton            Colbert                  28.72q 
  5 Johns, D                     Locust Fk.               29.24  
  6 Young, K                     Oneonta                  29.74  
Heat  2 Preliminaries
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield              R 25.74q 
  2 Bates, Lavera                Sheffield                27.43q 
  3 Ricks, Nakisha               Colbert                  27.98q 
  4 Harris, A                    Springville              28.63q 
  5 Likely, J                    WS Neal                  30.66  
  6 Tarver, L                    Pike County              30.87  
  7 Foster, T                    Pike County              30.94  
=======================================================================
State Record: R 25.86  1999        Carol Gary, Colbert County                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                26.10    10  
  2 King, Kim                    Sheffield                26.77     8  
  3 Johnson, Kenyona             Dadeville                26.87     6  
  4 Gooden, Shakiea              Weaver                   27.15     5  
  5 Bates, Lavera                Sheffield                27.45     4  
  6 Ricks, Nakisha               Colbert                  28.00     3  
  7 Harris, A                    Springville              28.45     2  
  8 Lasonora, Hampton            Colbert                  28.74     1 
 
 
Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 58.6h  1990        Lisa Weinard, St. Paul\'s                    
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 King, Kim                    Sheffield              1:00.26q 
  2 Ash, Kim                     Ashville               1:00.46q 
  3 Russell, Ashley              Dadeville              1:04.13q 
  4 Hamner, Kelsey               Rodgers                1:04.75q 
  5 Young, K                     Oneonta                1:05.52  
  6 McLemore, M                  Mont Academy           1:06.55  
  7 Morton, W                    Sardis                 1:06.58  
  8 Embry, Jalyssa               Lincoln                1:08.17  
Heat  2 Preliminaries
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                59.63q 
  2 Canant, Micah                Ashville               1:03.84q 
  3 Sashington, Clara            Sheffield              1:04.21q 
  4 Nix, Deaney                  Phil Campbel           1:04.38q 
  5 Johns, D                     Locust Fk.             1:06.03  
  6 Brantly, S                   Gulf Shores            1:09.64  
  7 Rashleigh, Lindsey           Ashville               1:13.10  
=======================================================================
State Record: R 58.6h  1990        Lisa Weinard, St. Paul\'s                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                58.89    10  
  2 Ash, Kim                     Ashville               1:00.25     8  
  3 King, Kim                    Sheffield              1:02.34     6  
  4 Canant, Micah                Ashville               1:02.36     5  
  5 Hamner, Kelsey               Rodgers                1:03.80     4  
  6 Nix, Deaney                  Phil Campbel           1:04.70     3  
  7 Russell, Ashley              Dadeville              1:05.90     2  
  8 Sashington, Clara            Sheffield              1:06.28     1   

Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 2:20.49  1994        Michelle Mullis, Briarwood Christian      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Tucker, Andrea               Falkville              2:30.38    10  
  2 Hays, M                      Holly Pond             2:32.12     8  
  3 Wool, C                      Mont Academy           2:36.41     6  
  4 Ponder, P                    Vinemont               2:39.69     5  
  5 McLemore, M                  Mont Academy           2:44.54  
  6 Beucher, Molly               Randolph               2:47.78  
  7 Burkin, Angelica             Weaver                 2:49.37  
Section  2  
  1 Gist, Kristen                Rodgers                2:40.03     4  
  2 Coffey, C                    Oneonta                2:40.88     3  
  3 Crayton, Johnisha            Dadeville              2:44.02     2  
  4 Tucker, Sara                 Falkville              2:44.38     1  
  5 Barnett, Laveren             Rodgers                2:45.22  
  6 Tucker, Tara                 Falkville              2:48.44  
  7 Gerstman, C                  Holly Pond             2:53.78  
  8 Rashliegh, Brittany          Ashville               2:54.54  
  
Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 5:18.36  1993        Michelle Mullis, Briarwood Christian      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Wool, C                      Mont Academy           5:57.24    10  
  2 Hays, M                      Holly Pond             6:09.90     8  
  3 Gist, Kristen                Rodgers                6:15.41     6  
  4 Gerstman, C                  Holly Pond             6:16.79     5  
  5 Beucher, Molly               Randolph               6:20.36     4  
  6 Rashliegh, Brittany          Ashville               6:21.29     3  
  7 Beucher, Meghan              Randolph               6:25.19     2  
  8 Holt, Dianna                 Falkville              6:26.35     1  
  9 Saint, Allison               Falkville              6:42.23  
 10 Nixon, Cassy                 Falkville              6:43.73  
 11 Morris, Brianna              Fultondale             6:47.04  
 12 Johnson, Tara                Sheffield              6:52.55  
 13 Cameron, Jennifer            Dadeville              7:10.54  
 14 Andrews, T                   WS Neal                7:18.41  
 15 Brown, S                     Alabama                8:00.36  
 
Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 11:46.26  2000        Hallie Blunck, U.M.S.- Wright             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Wool, C                      Mont Academy          13:34.35    10  
  2 Holt, Dianna                 Falkville             14:05.04     8  
  3 Taylor, Ann Marie            Lamar County          14:09.71     6  
  4 Saint, Allison               Falkville             14:15.98     5  
  5 Beucher, Meghan              Randolph              14:25.07     4  
  6 Hays, M                      Holly Pond            14:37.42     3  
  7 Rashliegh, Brittany          Ashville              15:03.19     2  
  8 Morris, Brianna              Fultondale            15:03.92     1  
  9 Moore, a                     Locust Fk.            15:19.24  
 10 Wilmer, Sydney               Randolph              15:19.65  
 11 Moody, Madison               Rodgers               15:20.44  
 12 Bryan, Christian             Dadeville             15:40.52  
 13 Johnson, Tara                Sheffield             15:43.50  
 14 Baldwin, E                   Oneonta               15:46.21  
 15 Haynes, t                    Holly Pond            15:58.30   

Girls 100 Meter Hurdles 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 15.15  2001        Teresa Smith, Loveless                      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Gooden, Shakiea              Weaver                   17.72q 
  2 Armstrong, Angela            Sheffield                18.54q 
  3 Wright, M                    Sardis                   19.09q 
  4 Smith, B                     Locust Fk.               19.51q 
  5 Pentacost, Erin              Piedmont                 19.72  
  6 Sewel, Nikki                 Falkville                19.94  
  7 Likely, J                    WS Neal                  20.05  
Heat  2 Preliminaries
  1 Moore, Mary Beth             Winston                  17.72q 
  2 Bryan, Christian             Dadeville                18.95q 
  3 Harris, B                    Sardis                   19.41q 
  4 Anderson, Daphane            Sheffield                19.52q 
  5 Niclo, Stephanie.            Falkville                19.78  
  6 Sherrill, Brittnay           Colbert                  20.33  
  7 Nance, R                     Hayden                   20.67  
=======================================================================
State Record: R 15.15  2001        Teresa Smith, Loveless                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Moore, Mary Beth             Winston                  16.84    10  
  2 Gooden, Shakiea              Weaver                   17.17     8  
  3 Anderson, Daphane            Sheffield                17.42     6  
  4 Armstrong, Angela            Sheffield                17.69     5  
  5 Bryan, Christian             Dadeville                18.76     4  
  6 Wright, M                    Sardis                   18.93     3  
  7 Smith, B                     Locust Fk.               18.99     2  
  8 Harris, B                    Sardis                   19.37     1 
 
Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 46.23  1995        Camille Root, St. Paul\'s                    
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Moore, Mary Beth             Winston                  49.57q 
  2 Bryan, Christian             Dadeville                52.87q 
  3 Tucker, Andrea               Falkville                53.68q 
  4 Graves, Ashley               Rodgers                  53.70q 
  5 Keller, K                    Sardis                   57.03  
  6 Brown, Christine             Randolph                 58.68  
  7 James, Olivia                Lincoln                  58.75  
Heat  2 Preliminaries
  1 Anderson, Daphane            Sheffield                49.59q 
  2 Nix, Deaney                  Phil Campbel             51.33q 
  3 Harris, B                    Sardis                   53.80q 
  4 Scott, Tamika                Sheffield                54.25q 
  5 Rashleigh, Lindsey           Ashville                 54.29  
  6 Holmes, L                    Locust Fk.               57.30  
=======================================================================
State Record: R 46.23  1995        Camille Root, St. Paul\'s                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Anderson, Daphane            Sheffield                48.30    10  
  2 Moore, Mary Beth             Winston                  49.38     8  
  3 Nix, Deaney                  Phil Campbel             51.48     6  
  4 Harris, B                    Sardis                   54.19     5  
  5 Tucker, Andrea               Falkville                54.27     4  
  6 Scott, Tamika                Sheffield                54.29     3  
  7 Graves, Ashley               Rodgers                  54.52     2  
  8 Bryan, Christian             Dadeville                55.84     1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Top 8 Advance by Time
State Record: R 50.27  2001        , Sheffield                                 
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Sheffield High School  \'A\'                          R 49.81q 
  2 Weaver High School  \'A\'                               55.12q 
  3 Sardis High School  \'A\'                               55.64q 
  4 Lincoln High Shcool  \'A\'                              57.05  
  5 Oneonta High School  \'A\'                              57.31  
  6 Hayden High School  \'A\'                               57.32  
Heat  2 Preliminaries
  1 Colbert County High Schoo  \'A\'                        52.73q 
  2 Dadeville High School  \'A\'                            53.08q 
  3 Pike County High School  \'A\'                          54.23q 
  4 Lamar County High School  \'A\'                         55.29q 
  5 Danville High School  \'A\'                             55.84q 
  6 Rodgers High School  \'A\'                              55.99  
  7 W.S. Neal High School  \'A\'                            56.97  
=======================================================================
State Record: R 50.27  2001        , Sheffield                                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Sheffield High School  \'A\'                            49.52R   10  
  2 Colbert County High Schoo  \'A\'                        52.69     8  
  3 Dadeville High School  \'A\'                            53.34     6  
  4 Weaver High School  \'A\'                               55.09     5  
  5 Lamar County High School  \'A\'                         55.42     4  
  6 Danville High School  \'A\'                             56.24     3  
  7 Sardis High School  \'A\'                               56.54     2  
  8 Pike County High School  \'A\'                        1:00.07     1  
 
Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
State Record: R 4:12.19  1996        , Madison County                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Sheffield High School  \'A\'                          4:16.16    10  
  2 Ashville High School  \'A\'                           4:28.55     8  
  3 Rodgers High School  \'A\'                            4:35.56     6  
  4 Oneonta High School  \'A\'                            4:36.69     5  
  5 Sardis High School  \'A\'                             4:42.13     4  
  6 Randolph High School  \'A\'                           4:44.83     3  
  7 Weaver High School  \'A\'                             5:00.08  
Section  2  
  1 Holly Pond High School  \'A\'                         4:46.09     2  
  2 Locust Fork  \'A\'                                    4:47.09     1  
  3 Falkville High School  \'A\'                          4:54.95  
  4 Lamar County High School  \'A\'                       4:56.82  
  5 Pennington  \'A\'                                     5:15.81  
 
Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
State Record: R 10:11.37  1998        , Briarwood Christian                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Falkville High School  \'A\'                         10:47.76    10  
  2 Rodgers High School  \'A\'                           11:08.26     8  
  3 Holly Pond High School  \'A\'                        11:25.82     6  
  4 Randolph High School  \'A\'                          11:35.87     5  
  5 Oneonta High School  \'A\'                           11:46.73     4  
  6 Sheffield High School  \'A\'                         12:04.89     3  
  7 Dadeville High School  \'A\'                         12:15.63     2  
  8 Lamar County High School  \'A\'                      12:17.44     1  
  9 Locust Fork  \'A\'                                   12:20.67  
 10 Sardis High School  \'A\'                            12:24.33  
 11 Pennington  \'A\'                                    12:52.06  
 12 Lincoln High Shcool  \'A\'                           13:01.47  
 13 Piedmont High School  \'A\'                          13:13.15  

 Girls High Jump 3A
=================================================================================
State Record: R  5-05  1997        Cheryl Wilson, Briarwood Christian          
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Moore, Mary Beth             Winston                5-02.00      1.57m   10  
  1 Young, Megan                 Rodgers                5-02.00      1.57m    8  
  3 Nance, R                     Hayden                 4-06.00      1.37m    5.5
  3 Heard, Tequilla              Dadeville              4-06.00      1.37m    5.5
  3 Stanford, A                  Springville            4-06.00      1.37m    3  
  3 Hendey, Rachel               Rodgers                4-06.00      1.37m    4  
  7 Harris, B                    Sardis                 4-04.00      1.32m    1.5
  7 McCarthy, Savanna            Lincoln                4-04.00      1.32m    1.5
 
Girls Pole Vault 3A
=================================================================================
State Record: R  8-00  2000        Brannon Bludswworth, Briarwood Christian    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Green, Megan                 Winston                7-06.00      2.28m   10  
  2 Elliott, Malorie             Winston                7-00.00      2.13m    6  
  2 Holmes, Shelley              Falkville              7-00.00      2.13m    8  
 
Girls Long Jump 3A
=================================================================================
State Record: R 18-07  1994        Camille Root, St. Paul\'s                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Moore, Mary Beth             Winston               17-04.75      5.30m   10  
  2 Johnson, Kenyona             Dadeville             16-03.75      4.97m    8  
  3 Sashington, Clara            Sheffield             16-02.00      4.92m    6  
  4 McLemore, M                  Mont Academy          15-04.25      4.67m    4  
  5 Armstrong, Angela            Sheffield             14-10.50      4.53m    3  
  6 Gooden, Shakiea              Weaver                14-01.25      4.29m 
Flight  2  
  1 Young, Megan                 Rodgers               15-11.00      4.85m    5  
  2 Turner, L.                   Hayden                14-09.50      4.50m    2  
  3 Johns, D                     Locust Fk.            14-09.00      4.49m    1  
  4 Rutherford, A                Pennington            14-02.00      4.31m 
  5 Garrett, Myekeela            Lincoln               13-08.75      4.18m 
  6 Simmons, H                   Sardis                13-01.25      3.99m 
  7 Likely, J                    WS Neal               13-00.50      3.97m 

Girls Triple Jump 3A
=================================================================================
State Record: R 36-00.50  1994        Camille Root, St. Paul\'s                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Moore, Mary Beth             Winston               35-10.75     10.94m   10  
  2 Sashington, Clara            Sheffield             35-05.00     10.79m    8  
  3 Nelson, Brittany             Weaver                31-01.00      9.47m    6  
  4 Armstrong, Angela            Sheffield             30-11.75      9.44m    5  
  5 Murks, Ashley                Rodgers               30-05.50      9.28m    4  
  6 Kuzmic, J                    Sardis                29-04.00      8.94m 
  7 Gerstmon, C                  Holly Pond            27-09.00      8.45m 
Flight  2  
  1 Simmons, H                   Sardis                29-11.00      9.11m    3  
  1 Embry, Jalyssa               Lincoln               29-11.00      9.11m    2  
  3 Oldham, Loni                 Rodgers               29-08.00      9.04m    1  
  4 Heard, Tequilla              Dadeville             27-09.50      8.47m 
  5 Holmes, Shelley              Falkville             27-09.00      8.45m 
  6 Smith, L                     Locust Fk.            26-07.50      8.11m 
  7 Hill, C                      Locust Fk.            26-06.00      8.07m 
 
Girls Shot Put 3A
=================================================================================
State Record: R 36-01  1992        Maria Dillapree, Oneonta                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Billingslea, Tennie          Lanett                35-08.00     10.87m   10  
  2 Beck, K                      Sardis                35-06.00     10.82m    8  
  3 Woodard, J                   Springville           32-09.50      9.99m    6  
  4 Wedd, Brittany               Lincoln               32-07.50      9.94m    5  
  5 Green, Megan                 Winston               30-07.50      9.33m    3  
  6 Gaston, Tarcorga             Lincoln               29-05.00      8.96m    2  
  7 Mosley, Belinda              Sheffield             24-01.00      7.34m 
Flight  2  
  1 Orr, Angela                  Danville              31-01.00      9.47m    4  
  2 Smith, L                     Locust Fk.            28-06.00      8.68m    1  
  3 Rouse, Catherine             Danville              27-10.00      8.48m 
  4 Harris, LaKayla              Colbert               26-03.00      8.00m 
  5 Clark, Shereda               Sheffield             25-02.00      7.67m 
  6 Franks, Brandi               Winston               25-01.00      7.64m 
  7 Nolan, T                     WS Neal               22-03.00      6.78m     
 
Girls Discus Throw 3A
=================================================================================
State Record: R 108-09  2000        Leslie Vest, Falkville                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Green, Megan                 Winston               92-08.00     28.24m   10  
  2 Matlock, Amy                 Colbert               88-10.00     27.07m    8  
  3 Childers, Katie              Falkville             86-11.00     26.49m    6  
  4 Robinson, L                  Pennington            84-11.00     25.88m    5  
  5 Gaston, Tarcorga             Lincoln               76-04.00     23.26m    3  
  6 Henderson, T                 Carbon Hill           75-05.00     22.98m    2  
  7 Woodard, J                   Springville           75-03.00     22.94m    1  
  8 Orr, Angela                  Danville              72-04.00     22.04m 
Flight  2  
  5 Beck, K                      Sardis                81-02.00     24.73m    4  
  9 Wedd, Brittany               Lincoln               73-06.00     22.41m 
 11 Gilbert, Erin                Phil Campbel          68-10.00     20.98m        
 12 Arrington, Stephony          Dadeville             68-02.00     20.77m           
 13 Nolan, T                     WS Neal               67-01.00     20.44m       
 14 Brown, M                     WS Neal               61-02.00     18.64m