Licensed to Lincoln High School - AL HY-TEK's Meet Manager 3/14/2014 08:56 AM
Lincoln Meet 3 - 3/13/2014
Lincoln High School
Results
Girls 100 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 White, Shelbi Lincoln 12.19 12.49 4 10
2 Palmer, Davia Anniston 12.70 13.36 4 8
3 Saxon, Hannah Pell City Hi 12.84 13.52 4 6
4 Willis, Courtney Talladega Co 12.99 13.61 4 5
5 Davis, Sierra Oxford High 13.40 13.67 3 4
6 Welch, Carlina Anniston 13.14 13.69 4 3
7 Rogers, Makiah Leeds 13.57 13.75 3 2
8 Barkley, Daryl-Marie Leeds 13.08 13.83 4 1
9 Vincent, Tiffani Oxford High 13.58 14.03 3
10 Garrett, Destinee Talladega Co 13.19 14.35 4
11 Sanders, Jasmine Oxford High 13.93 14.35 3
12 Allen, Sierra Pell City Hi 14.36 1
13 Hill, Amelia Lincoln 13.48 14.58 3
14 Britt, Tremeria Oxford High 15.69 14.62 2
15 Haynes, charlisa Wylam K8 14.68 1
16 Swain, Kelsey Lincoln 14.81 2
17 Byers, Ericka Leeds 14.77 14.82 2
18 Truss, Savannah Lincoln 15.14 1
19 king, tatyanna Wylam K8 15.49 2
20 jones, Kaliah Wylam K8 15.51 2
21 Patton, Amber Leeds 14.59 16.10 3
22 Wesley, Marissa Alabama Scho 16.31 1
23 Hudson, Tinesha Anniston 16.70 1
24 Fisher, Whittney Alabama Scho 16.11 17.28 2
Girls 200 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 White, Shelbi Lincoln 24.70 25.33 4 10
2 Palmer, Davia Anniston 26.58 27.62 4 8
3 Saxon, Hannah Pell City Hi 27.50 28.26 4 6
4 Welch, Carlina Anniston 28.13 28.60 2 5
5 Long, Tedeidra Anniston 27.61 29.22 4 4
6 Willis, Courtney Talladega Co 26.98 30.24 4 3
7 Fomby, Raven Lincoln 27.83 30.48 4 2
8 Allen, Sierra Pell City Hi 31.05 2 1
9 Rose, Melina Leeds 31.75 2
10 Daniels, Kwanda Alabama Scho 36.00 36.24 2
11 Fisher, Whittney Alabama Scho 38.31 42.16 2
Girls 400 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 White, Shelbi Lincoln 55.97 56.84 3 10
2 Lambert, Carlie Oxford High 1:09.30 1:07.16 3 8
3 Butts, Tamiya Oxford High 1:04.82 1:07.61 3 6
4 Mitchell, Maya Oxford High 1:06.91 1:08.94 3 5
5 Clark, Alexis Oxford High 1:05.08 1:08.95 3 4
6 Mccain, Fantasia Lincoln 1:07.86 1:11.63 3 3
7 Glanton, DeVaundria Anniston 1:13.88 1 2
8 Swain, Ta'Raven Talladega Co 1:14.48 2 1
9 Pemberton, Marlonda Talladega Co 1:16.98 2
10 Rose, Melina Leeds 1:17.35 1
11 Twamley, Chelsea St. Clair Co 1:27.98 1:18.48 2
12 Powers, Haley Leeds 1:15.58 1:18.66 3
13 Foster, Taniya Anniston 1:20.19 1:21.18 2
14 Moore, Javen Lincoln 1:22.07 1
15 Ashford, Kearra Anniston 1:25.00 1:23.34 2
16 Daniels, Kwanda Alabama Scho 1:22.86 1:26.85 2
17 Wright, Selena St. Clair Co 1:31.25 1:29.56 2
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mitchell, Maya Oxford High 2:32.12 2:54.05 10
2 Bullock, Ki-yana Anniston 2:58.51 8
3 Bullock, Miajah Anniston 3:01.14 6
4 Lambert, Alex Oxford High 3:02.00 3:04.06 5
5 Culpepper, Jasmine Alabama Scho 3:04.11 4
6 Edwards, Courtney Lincoln 3:20.83 3
7 Stanfield, Jessica Leeds 3:22.74 2
8 Wheatley, Debrah Alabama Scho 2:58.78 3:24.88 1
9 Moore, Hannah Pell City Hi 3:42.59
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Delain, Lexie Oxford High 6:05.19 6:18.22 10
2 Bullock, Ki-yana Anniston 6:23.42 8
3 Touray, Adah Oxford High 6:22.34 6:26.30 6
4 Bullock, Miajah Anniston 6:50.36 5
5 Hill, Madison Lincoln 6:55.41 4
6 Culpepper, Jasmine Alabama Scho 6:55.80 3
7 Jones, Abby Pell City Hi 7:00.98 2
8 Edwards, Courtney Lincoln 7:59.00 7:58.87 1
9 Moore, Hannah Pell City Hi 7:42.18 8:02.05
10 Posey, Brianne Pell City Hi 8:28.00 9:02.90
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dunklin, Tuesdae Alabama Scho 17.40 17.87 10
2 Byers, Ericka Leeds 17.93 18.13 8
3 Palmer, Davia Anniston 18.95 6
4 Pruett, Essence Oxford High 18.15 19.36 5
5 Howard, Nykeria Oxford High 22.87 4
6 Nakai, Samara St. Clair Co 30.61 23.31 3
7 Newton, Avaria Anniston 25.34 2
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hill, Amelia Lincoln 54.72 53.18 2 10
2 Moore, Iesha Lincoln 51.92 55.74 2 8
3 Pruett, Essence Oxford High 54.04 57.90 2 6
4 Gomez, Alex Oxford High 56.57 1:00.33 2 5
5 Lambert, Carlie Oxford High 58.64 1:03.18 2 4
6 Nakai, Samara St. Clair Co 1:15.91 1:06.26 2 3
7 Howard, Nykeria Oxford High 55.76 1:10.01 2 2
-- Newton, Avaria Anniston DQ 1
-- Stockdale, Nikia Talladega Co DQ 1
-- Radda, Marti Pell City Hi DQ 1
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anniston 'A' 52.88 10
2 Oxford High School (Al) 'A' 53.07 53.19 8
3 Talladega County Central 'A' 53.97 6
4 Lincoln 'A' 55.14 5
5 Oxford High School (Al) 'B' 56.48 4
6 Pell City High School 'A' 56.87 3
-- Leeds 'A' DQ
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Oxford High School (Al) 'A' 11:11.92 11:04.32 10
2 Anniston 'A' 11:14.48 8
3 Lincoln 'A' 13:09.40 6
4 Alabama School for the Deaf 'A' 13:11.86 5
5 Pell City High School 'A' 14:46.78 4
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Glanton, DeVaundria Anniston 4-06.00 10
2 Butts, Tamiya Oxford High 4-06.00 J4-06.00 8
3 Curry, Carsheuna Anniston 4-10.00 4-04.00 6
4 Moore, Javen Lincoln J4-04.00 5
-- Truss, Savannah Lincoln NH
-- Embry, Shania Lincoln 4-04.00 NH
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Watson, Karlee Lincoln 6-06.00 10
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Curry, Carsheuna Anniston 35-02.25 32-03.50 10
2 Allen, Sierra Pell City Hi 28-04.50 8
3 Radda, Marti Pell City Hi 30-02.00 28-02.50 6
4 Sanders, Jasmine Oxford High 29-05.00 27-10.00 5
5 Mccain, Fantasia Lincoln 31-07.50 26-07.75 4
6 Pruett, Essence Oxford High 25-08.25 3
-- Elston, Megan Lincoln 29-01.00 ND
-- Glanton, DeVaundria Anniston ND
-- Embry, Shania Lincoln 28-06.50 ND
-- Blankenship, Christi Pell City Hi 26-07.00 ND
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Zachery, Makayla Anniston 35-11.00 10
2 Talley, Niambi Leeds 31-00.00 34-10.00 7
2 Calhoun, Brianna Oxford High 37-09.50 34-10.00 7
4 Carter, Maliya Lincoln 38-11.00 33-09.50 5
5 Haynes, charlisa Wylam K8 27-10.00 4
6 Bullock, Miajah Anniston 27-08.25 3
7 Moore, Jessica St. Clair Co 31-01.50 27-00.75 2
8 Swain, Andrea Talladega Co 27-00.00 26-11.50 1
9 Afford, Devona Lincoln 31-02.50 26-07.50
10 Whiteside, Ashley Lincoln 26-06.00
11 Dunklin, Tuesdae Alabama Scho 28-08.50 24-10.00
12 Abbott, Justice Oxford High 23-09.00 24-08.50
13 Elston, Dequendra Talladega Co 28-11.00 24-05.00
14 Swain, Salicia Talladega Co 24-01.00 22-05.50
15 Burright, Brittney Lincoln 21-03.50
16 Cole, Sharneisha Alabama Scho 18-10.50 18-00.50
17 Rodgers, Keaton Victory Chri 15-08.75
-- Hulsey, Rebecca Oxford High 17-04.50 ND
-- Goodwin, Ashleigh Oxford High ND
-- Elston, Megan Lincoln ND
-- Jones, Amber St. Clair Co ND
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Calhoun, Brianna Oxford High 106-00 115-00.50 10
2 Talley, Niambi Leeds 72-00.75 83-02 8
3 Clark, Dabreana Anniston 81-09.50 6
4 Whiteside, Ashley Lincoln 72-05 5
5 Abbott, Justice Oxford High 60-01 71-10 4
6 Afford, Devona Lincoln 83-02 65-05 3
7 Dunklin, Tuesdae Alabama Scho 77-05 62-08.50 2
8 Carter, Maliya Lincoln 61-06 1
9 Swain, Salicia Talladega Co 52-06.25
10 Haynes, charlisa Wylam K8 51-00.50
11 Elston, Megan Lincoln 50-02.50
12 Nealy, Lateia Anniston 50-01.25
13 Zachery, Makayla Anniston 49-03.50
14 Rodgers, Keaton Victory Chri 45-01
15 Elston, Dequendra Talladega Co 33-02 36-09.50
16 jones, Kaliah Wylam K8 36-05.50
17 Swain, Andrea Talladega Co 33-02 35-11.50
18 Cole, Sharneisha Alabama Scho 52-00.50 28-11
19 Burright, Brittney Lincoln 24-09
-- Brown, Piper Victory Chri ND
-- Blankenship, Christi Pell City Hi ND
-- Hulsey, Rebecca Oxford High 43-00 ND
-- McInturff, Haley Pell City Hi ND
Girls Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Elston, Megan Lincoln 85-03 78-01 10
2 Moore, Jessica St. Clair Co 81-01 74-10 8
3 Cole, Sharneisha Alabama Scho 21-00 56-04 6
4 Carter, Maliya Lincoln 49-01 55-09 5
5 Alexander, Shakayla Oxford High 49-08 52-07 4
6 Afford, Devona Lincoln 55-05 50-03 3
7 Swain, Destinee Talladega Co 66-01 50-00 2
8 Whiteside, Ashley Lincoln 49-10 1
9 Lambert, Alex Oxford High 48-09
10 Walker, Kaniyah Anniston 47-05
11 Spurling, Tabiatha Alabama Scho 42-08
12 Elston, Dequendra Talladega Co 37-01 35-09
13 Nealy, Lateia Anniston 35-01
14 Swain, Andrea Talladega Co 34-03
15 Dunklin, Tuesdae Alabama Scho 78-02 30-01
16 Burright, Brittney Lincoln 28-10
17 Zachery, Makayla Anniston 27-05
-- Jones, Amber St. Clair Co 52-08 ND
-- Goodwin, Ashleigh Oxford High ND
Boys 100 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Thomas, Racean Oxford High 11.00 11.19 5 10
2 Lucas, Donovan Anniston 11.50 11.35 5 8
3 Heard, Lemuel Anniston 11.13 11.51 5 6
4 Davis, Octavious Oxford High 11.50 11.56 5 5
5 Ford, Laquavious Oxford High 11.72 11.63 4 4
6 Elston, Ladarian Lincoln 11.20 11.68 5 3
7 Williams, Jarreion Handley 11.63 11.74 4 2
8 Johnson, Jermaine Leeds 11.53 11.76 5 1
9 Swain, Dj Talladega Co 11.20 11.77 5
10 Watts, Spanky Handley 11.67 11.83 4
11 Harris, Dameion Handley 11.97 11.83 4
12 Smith, Dreshawn Lincoln 12.07 3
13 Johnson, Kelvin St. Clair Co 12.28 3
14 Bresley, Michael Lincoln 12.31 3
15 Clark, Demontrez Leeds 12.13 12.33 4
16 Trammell, Mikeia Handley 11.20 12.39 5
17 Maple, Darrell Talladega Co 12.44 1
18 Gaston, Joseph Lincoln 11.89 12.44 4
19 Crowder, Antuan Oxford High 12.25 12.46 4
20 Banks, Jwon Anniston 12.69 1
21 Houston, Demetrice Leeds 12.79 3
22 Scott, Anthony Alabama Scho 12.60 12.98 3
23 Story, Rj Lincoln 13.05 1
24 Stallworth, Uriah Alabama Scho 13.20 13.35 3
25 Irby, Ditavious Anniston 13.45 1
26 Sims, Charles Wylam K8 13.84 1
27 Wren, Michael Lincoln 14.23 1
28 Smith, Keith Wylam K8 15.78 1
Boys 200 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Heard, Lemuel Anniston 22.70 23.54 6 10
2 Elston, Ladarian Lincoln 23.34 23.68 6 8
3 Baker, Jamychol Lincoln 22.59 23.82 6 6
4 Patterson, Dreion Handley 23.50 24.81 5 5
5 Miller, DaMonta Anniston 22.80 25.07 6 4
6 Smith, Dreshawn Lincoln 25.66 2 3
7 Heflin, Laquondous Handley 23.00 25.76 6 2
8 Bishop, Dee St. Clair Co 25.16 26.32 4 1
9 Williams, Jarreion Handley 23.96 26.60 5
10 Story, Rj Lincoln 27.29 4
11 Watts, Spanky Handley 24.33 27.79 5
12 Gunnels, Josh St. Clair Co 26.53 27.86 4
13 Tate, Xavian Talladega Co 28.05 4
14 Bresley, Michael Lincoln 28.10 2
15 Karns, Garret Leeds 28.19 28.93 4
16 Wren, Michael Lincoln 29.01 4
17 Embry, Ty Lincoln 29.69 2
Boys 400 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Banks, Kaylan Oxford High 51.85 52.63 5 10
2 Baker, Jamychol Lincoln 53.00 53.88 5 8
3 Pritchard, Joshua Oxford High 54.48 54.87 5 6
4 Riddle, Elvin Anniston 53.92 55.00 5 5
5 Robinson, Makahl Oxford High 58.47 56.55 4 4
6 Stockdale, Trovell Talladega Co 56.49 57.34 4 3
7 Jones, Monterio Talladega Co 57.35 3 2
8 Sherman, Jordan Leeds 59.30 57.39 4 1
9 Bresley, Michael Lincoln 57.59 3
10 Gaston, Josh Lincoln 1:02.87 57.98 4
11 Thomas, Eddie Alabama Scho 55.43 59.32 5
12 Banks, Jwon Anniston 56.16 59.73 4
13 Lawson, Keaton Talladega Co 1:02.02 59.80 4
14 Robinson, Tyler Alabama Scho 1:01.29 59.83 4
15 Stockdale, Zakyle Talladega Co 1:01.23 1
16 Rester, Cameron Oxford High 1:01.72 1
17 Joiner, Darius Handley 53.00 1:02.99 5
18 Irby, Ditavious Anniston 1:05.02 1
19 Shirley, Chase Victory Chri 1:06.32 1
20 McCluney, Terance Lincoln 1:06.89 1
21 Williams, Shanethesis Handley 55:00.00 1:06.97 5
22 Smith, Latrell Handley 54.00 1:07.90 5
23 Mitchell, Chris Lincoln 1:12.39 1
24 Gunnels, Josh St. Clair Co 1:16.64 3
25 Houston, Demetrice Leeds 1:16.68 3
26 Turner, Rory Pell City Hi 1:16.75 3
27 Leonard, Eddie Lincoln 1:16.93 3
28 Rich, Kiley Lincoln 1:21.67 1
-- Floyd, Zachary Lincoln DQ 2
-- Smith, Keith Wylam K8 DQ 2
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lunsford, Zebadee Anniston 2:15.00 2:20.18 10
2 Harris, Bashard Anniston 2:10.00 2:20.29 8
3 Lee, Zach Oxford High 2:13.82 2:22.37 6
4 Gaston, Josh Lincoln 2:15.33 2:22.47 5
5 Gunnels, Josh St. Clair Co 2:24.63 4
6 Denman, Shane Oxford High 2:26.04 3
7 Bowman, Conner St. Clair Co 2:27.88 2
8 Elrod, James Oxford High 2:30.30 2:29.02 1
9 Sherman, Jordan Leeds 2:36.08 2:31.04
10 Morgan, Will Lincoln 2:33.48 2:31.18
11 Thomas, Luke Oxford High 2:41.70 2:32.56
12 Burns, Jeremiah Oxford High 2:31.28 2:33.40
13 Godwin, Christian Oxford High 2:33.47
14 Clark, Brent Anniston 2:33.92
15 Jones, Monterio Talladega Co 2:17.24 2:34.42
16 Jackson, Jarvis Anniston 2:31.00 2:34.53
17 Hutto, Lamont Anniston 2:50.54 2:36.00
18 Curry, Sherrod Handley 2:30.00 2:40.92
19 Garrett, Deuntae Talladega Co 2:48.50 2:42.23
20 Trammell, Mykale Handley 2:42.00 2:45.38
21 Rivers, Donte Lincoln 2:45.80
22 Truss, Brikael Lincoln 2:47.47
23 Steger, Deundra Talladega Co 3:18.00 2:56.35
24 Burns, Jacob Lincoln 2:57.12
25 Smith, Latrell Handley 2:45.00 3:01.59
26 Garrett, Kentavious Talladega Co 3:06.73 3:02.51
27 Darda, Jacob Alabama Scho 3:02.52
28 Mitchell, Chris Lincoln 3:25.45
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lunsford, Zebadee Anniston 5:05.45 5:11.67 10
2 Lee, Bailey St. Clair Co 5:08.50 5:15.20 8
3 Jackson, Jarvis Anniston 5:27.23 5:26.06 6
4 Denman, Shane Oxford High 5:28.63 5:32.64 5
5 Lee, Zach Oxford High 5:27.59 5:32.77 4
6 Thomas, Luke Oxford High 5:35.61 5:32.78 3
7 Nash, Christian Handley 5:30.00 5:43.20 2
8 Hess, Holden Alabama Scho 5:14.79 5:43.25 1
9 Harris, Bashard Anniston 5:46.39
10 Burns, Jeremiah Oxford High 5:41.53 5:47.96
11 May, Paco Oxford High 5:49.05
12 Ross, Hakeem Anniston 5:49.68
13 Haynes, James Anniston 5:54.73
14 Robinson, Reed Oxford High 5:59.31
15 White, William Leeds 6:00.45
16 Darda, Jacob Alabama Scho 6:05.13
17 Parobek, Scott St. Clair Co 5:46.00 6:09.15
18 Hudson, Jaylon Lincoln 6:09.39
19 Kennedy, Noah Pell City Hi 6:10.00 6:19.55
20 Marbury, Braxton Lincoln 6:02.95 6:23.25
21 Smith, Joshua Lincoln 5:38.33 6:29.78
22 Smith, Latrell Handley 6:00.00 6:30.97
23 Burns, Jacob Lincoln 6:38.76
24 Arrington, Cory Handley 5:30.00 6:43.46
25 Floyd, Zachary Lincoln 7:12.94
26 Elkins, Jacob Lincoln 7:13.78
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Swain, Austin Lincoln 16.30 15.96 2 10
2 Harris, Justyn Oxford High 17.52 17.04 2 8
3 Sanders, Trevon Oxford High 18.01 17.18 2 6
4 Parker, Marquees Handley 19:50.00 18.08 1 5
5 Ford, Laquavious Oxford High 20.63 18.96 2 4
6 Lee, Ben St. Clair Co 19.58 19.14 2 3
7 Lowry, Matthew Alabama Scho 19.65 19.88 2 2
8 Ousley, Debryan Talladega Co 19.45 19.89 2 1
9 Burdick, Glaeshus Oxford High 19.98 20.05 2
10 Staples, Montaveous Handley 21.00 20.85 1
11 Morris, Quincy Handley 18:00.00 22.40 1
12 Lewis, Malik Handley 20:00.00 26.47 1
-- Palm, Tyler St. Clair Co 21.47 DQ 1
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Swain, Austin Lincoln 45.00 43.57 3 10
2 Riddle, Elvin Anniston 44.98 45.87 3 8
3 Lee, Ben St. Clair Co 46.03 46.46 3 6
4 Staples, Montaveous Handley 50.07 46.71 2 5
5 Sanders, Trevon Oxford High 46.59 46.84 2 4
6 Harris, Justyn Oxford High 45.07 46.97 3 3
7 Robinson, Makahl Oxford High 44.54 48.15 3 2
8 Cooley, Desmond Oxford High 45.36 48.36 3 1
9 Watson, Danny St. Clair Co 45.44 49.48 3
10 Morris, Quincy Handley 45.00 49.73 2
11 Parker, Marquees Handley 49.00 50.22 1
12 Holder, Scott Anniston 48.70 50.81 2
13 Lowry, Matthew Alabama Scho 51.39 1
14 Turner, Rory Pell City Hi 56.94 52.21 2
15 White, William Leeds 56.17 52.53 2
16 Karns, Garret Leeds 1:02.96 53.46 2
17 Dozier, Xavier Handley 59.98 55.64 2
18 Elmore, Cade St. Clair Co 1:00.36 1
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Oxford High School (Al) 'A' 43.67 2 10
2 Anniston 'A' 43.85 2 8
3 Handley 'A' 44.00 44.98 2 6
4 Lincoln 'A' 45.21 2 5
5 Leeds 'A' 46.15 2 4
6 Talladega County Central 'A' 46.72 2 3
7 Oxford High School (Al) 'B' 47.13 1 2
8 Lincoln 'B' 49.91 1 1
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anniston 'A' 9:22.04 10
2 Oxford High School (Al) 'A' 9:19.50 9:39.85 8
3 Lincoln 'A' 10:10.90 6
4 Alabama School for the Deaf 'A' 10:39.21 5
5 Handley 'A' 12:28.13 4
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Thomas, Racean Oxford High 6-04.00 6-00.00 10
2 Pratt, Joshua Pell City Hi 5-10.00 8
3 Warren, Darrian Lincoln 5-10.00 5-08.00 6
4 Cooley, Desmond Oxford High J5-08.00 5
5 Tippins, Davion Anniston 5-06.00 4
6 Davis, Octavious Oxford High 5-00.00 5-04.00 3
7 Foster, Kardarius Handley 5-06.00 J5-04.00 2
8 Patterson, Dreion Handley 5-04.00 5-02.00 1
9 Lewis, Malik Handley 5-04.00 5-00.00
9 Rivers, Donte Lincoln 5-00.00
11 Williams, Shanethesis Handley 5-05.00 4-10.00
11 Fuller, Jamal Handley 5-04.00 4-10.00
13 Story, Rj Lincoln 4-08.00
13 Truss, Brikael Lincoln 4-08.00
-- Carmichael, Lj Lincoln NH
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Watson, Danny St. Clair Co 11-00.00 10-06.00 10
2 Lee, Ben St. Clair Co 10-06.00 J10-06.00 8
3 Burdick, Glaeshus Oxford High 8-00.00 10-00.00 6
4 Phillips, Josh Lincoln 9-00.00 9-06.00 5
5 Lowry, Matthew Alabama Scho 8-00.00 8-06.00 4
-- Phillips, Austin Lincoln 8-00.00 NH
-- Elmore, Cade St. Clair Co NH
-- Arrington, Cory Handley 6-06.00 NH
-- Blackstone, Tyler Handley 7-00.00 NH
-- Maddox, Danny Alabama Scho NH
-- Trammell, Mykale Handley 6-06.00 NH
-- Heflin, Laquondous Handley 8-00.00 NH
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Staples, Montaveous Handley 39-00.00 41-05.75 10
2 Ferrell, LaQuandre Oxford High 42-07.00 40-04.75 8
3 Heflin, Laquondous Handley 39-00.00 39-06.50 6
4 Trammell, Mikeia Handley 36-09.50 J39-06.50 5
-- Pratt, Joshua Pell City Hi ND
-- Byrd, Anthony St. Clair Co ND
-- Holmes, Chris St. Clair Co ND
-- Spears, Jonathan Pell City Hi 32-11.00 ND
-- Parker, Marquees Handley 39-00.00 ND
-- Zachary, Reginald Handley 41-00.00 ND
-- Scott, Anthony Alabama Scho 34-10.00 ND
-- Swain, Austin Lincoln ND
-- Morgan, Will Lincoln 29-03.50 ND
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hawkins, Trestan St. Clair Co 51-09.50 50-00.00 10
2 Richey, Kenyn Oxford High 48-11.00 49-09.50 8
3 Conley, Scottie Oxford High 45-03.50 42-03.50 6
4 Suttle, Shawntarain Talladega Co 41-09.50 5
5 Clark, Jeremy Leeds 36-10.00 39-02.00 4
6 Thomas, Eddie Alabama Scho 38-04.50 3
7 Brownlee, Lonzo Alabama Scho 37-03.00 37-07.75 2
8 Wills, Demaurian Pell City Hi 37-06.00 37-05.00 0.50
8 Morris, Quincy Handley 35-06.00 37-05.00 0.50
10 May, Seth Handley 39-00.00 35-11.00
11 Allen, Dondre Oxford High 35-05.00
12 Hill, Cameron Oxford High 36-00.50 35-04.00
13 Ware, Dameion Handley 40-00.00 35-03.00
14 Jones, Kristian Talladega Co 31-00.00 33-11.00
15 Adams, Shane Handley 40-00.00 33-01.50
16 Roberson, Kyle Victory Chri 32-08.00
17 Hawkins, Rashad Handley 38-00.00 32-01.75
18 Hines, Jalen Lincoln 32-01.50
19 Turner, Brandon Lincoln 31-09.00
20 Dixon, Mason St. Clair Co 31-08.25
21 Cook, Jaleel Handley 31-02.50 31-07.50
21 Trammell, Quandell Handley 38-00.00 31-07.50
23 O'Neill, Patrick Leeds 29-08.00 31-04.00
24 Turner, Xavius Alabama Scho 30-06.50
25 Fomby, Kenneth Lincoln 30-00.75
26 Wallace, Cole Lincoln 28-08.50
27 Love, Tanner Victory Chri 27-08.00
28 Gary, Antonio Talladega Co 26-05.75
29 Cody, Austin Victory Chri 26-03.50
30 Turley, Christian Victory Chri 21-05.50
31 Twamley, Kyle St. Clair Co 15-11.50 18-04.00
-- Cox, Quintel Anniston 30-01.00 ND
-- Holliday, Brodie Victory Chri ND
-- Carter, Cassius Anniston ND
-- Johnson, Tyler Anniston ND
-- Thomas, Shedrick Lincoln 44-11.00 ND
-- Pratt, Joshua Pell City Hi ND
-- Kelly, Danterius Anniston ND
-- Johnson, Jauntavius Lincoln 42-00.00 ND
-- Sloan, Tyler St. Clair Co ND
-- Fluker, Brandon Talladega Co 33-04.25 ND
-- Absher, Charles St. Clair Co 30-03.00 ND
-- Armstrong, Justin St. Clair Co 38-06.00 ND
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Richey, Kenyn Oxford High 142-05 128-05 10
2 Hawkins, Trestan St. Clair Co 131-08 127-10 8
3 Clark, Jeremy Leeds 117-04 123-04 6
4 Hawkins, Rashad Handley 88-00 93-08 5
5 Roberson, Kyle Victory Chri 90-06 4
6 O'Neill, Patrick Leeds 97-07 85-01 3
7 May, Seth Handley 96-00 84-02.50 2
8 Cook, Jaleel Handley 92-05 84-00 1
9 Conley, Scottie Oxford High 94-03.25 81-08
10 Dixon, Mason St. Clair Co 78-00
11 Hill, Cameron Oxford High 79-00 76-09.50
12 Wills, Demaurian Pell City Hi 102-11 73-06
13 Trammell, Quandell Handley 69-11.50 71-09
14 Ware, Dameion Handley 68-09 68-08.75
15 Turner, Brandon Lincoln 68-06
16 Fomby, Kenneth Lincoln 68-03.50
17 Fluker, Brandon Talladega Co 78-09 66-01.50
18 Brownlee, Lonzo Alabama Scho 90-05 64-01.50
19 Holliday, Brodie Victory Chri 60-11
20 Carter, Cassius Anniston 60-03
21 Gary, Antonio Talladega Co 59-03
22 Cox, Quintel Anniston 51-01 55-11
23 Adams, Shane Handley 70-00 45-09
24 Allen, Dondre Oxford High 42-07
25 Hines, Jalen Lincoln 40-05
26 Twamley, Kyle St. Clair Co 31-00 35-00
-- Suttle, Shawntarain Talladega Co ND
-- Jones, Kristian Talladega Co ND
-- Love, Tanner Victory Chri ND
-- Johnson, Tyler Anniston ND
-- Kelly, Danterius Anniston ND
-- Armstrong, Justin St. Clair Co 118-00 ND
-- Sloan, Tyler St. Clair Co ND
-- Mcdanal, Zane Pell City Hi ND
-- Moore, De Andre Handley 98-00 ND
-- Absher, Charles St. Clair Co ND
Boys Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Watson, Danny St. Clair Co 111-08 127-04 10
2 Suttle, Shawntarain Talladega Co 125-03 8
3 Hawkins, Trestan St. Clair Co 115-09 115-02 6
4 Lee, Ben St. Clair Co 120-02 109-03 5
5 Ware, Dameion Handley 107-00 100-08 4
6 Hawkins, Rashad Handley 100-00 100-02 3
7 Scott, Anthony Alabama Scho 104-11 99-08 2
8 Jones, Kristian Talladega Co 83-00 96-04 1
9 Godwin, Christian Oxford High 86-04 95-08
10 Cox, Quintel Anniston 90-10 92-01
11 Rester, Cameron Oxford High 89-08
12 Adams, Shane Handley 88-00 83-00
13 Moore, De Andre Handley 103-00 80-02
14 Turner, Xavius Alabama Scho 82-04 72-10
15 Turner, Brandon Lincoln 72-05
16 Fomby, Kenneth Lincoln 72-02
17 May, Seth Handley 100-00 65-08
18 Cook, Jaleel Handley 98-02 55-06
19 Stallworth, Uriah Alabama Scho 51-07
20 Fluker, Brandon Talladega Co 68-05 50-00
21 Carter, Cassius Anniston 45-11
-- Mcdanal, Zane Pell City Hi 115-04 ND
-- Johnson, Tyler Anniston ND
-- Wills, Demaurian Pell City Hi ND
-- Carmichael, Lj Lincoln ND
-- Kelly, Danterius Anniston ND
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Oxford High School (AL) 147 2) Anniston 128
3) Lincoln 124 4) Pell City High School 36
5) Alabama School for the Dea 31 6) Leeds 28
7) Talladega County Central 18 8) St. Clair County 16
9) Wylam K8 4
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Oxford High School (AL) 165 2) Anniston 97
3) St. Clair County 81 4) Lincoln 76
5) Handley 70.50 6) Talladega County Central 23
7) Leeds 19 7) Alabama School for the De 19
9) Pell City High School 8.50 10) Victory Christian School 4