Event 401 Boys 55 Meter Dash 5A
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Terrance Childers BUCK 6.61 6.68 10
2 Blake Farris WALK 6.71 6.69 8
3 Zac McDole SCOT 6.75 6.72 6
4 Ivra Warren COFF 6.87 6.98 4
-- Patrick Wilson WALK 6.70 FS
Event 401 Boys 55 Meter Dash 5A
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Terrance Childers BUCK 6.61q 4
2 Patrick Wilson WALK 6.77 6.70q 2
3 Blake Farris WALK 6.71q 3
4 Zac McDole SCOT 6.66 6.75q 1
5 Ivra Warren COFF 6.85 6.87q 3
6 Westby Anderson BRIA 6.92 6.92q 4
7 Jerrod Pescatore OAK 7.13 7.01 1
8 Justin York BLOU 7.03 1
9 Ryan O'Hagan OAK 7.06 7.06 3
9 Adrain Lacy JOHN 7.28 7.06 4
11 Adrian Hill JOHN 7.08 7.10 2
12 Alex Gender SCOT 7.22 7.13 3
13 Bennie Mosely BLOU 7.16 4
13 Kyle Willoughby CULL 7.20 7.16 2
15 Robbie Peavey BUCK 7.21 3
16 Greg Parham STP 7.16 7.23 1
17 Cornelius Murrell PG 7.40 7.25 3
18 Chris Medlock CULL 7.40 7.26 2
19 David Jefferies STP 7.39 7.29 4
20 Andrew Brown MOJO 7.56 2
Event 402 Boys 400 Meter Dash 5A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bo Hunter GARD 54.14 54.25 5 10
2 Kyle Willoughby CULL 56.00 54.82 5 8
3 Kelvin Smith BLOU 54.92 1 6
4 Jerrod Pescatore OAK 54.98 55.42 5 4
5 Nick Lambert OAK 55.16 56.00 5 2
6 Alex Gender SCOT 56.24 3 1
7 Greg Parham STP 57.47 56.52 4
8 Preston Miller CULL 56.90 56.62 5
9 Carlton Rice JOHN 57.02 56.88 4
10 William Stone BUCK 57.07 2
11 Andrew Brown MOJO 57.25 1
12 Jake St. John SCOT 57.26 1
13 John Horton FTP 58.08 57.62 4
14 Godwin Sandy STP 58.50 58.38 4
15 Ben Nichols MOJO 58.63 2
16 Dannon Battle BUCK 58.86 3
17 Joe Hunter BLOU 59.04 1
18 Walter Osterbush JACK 59.00 1:06.33 4
19 Thomas Bellman JACK 1:05.00 1:09.81 3
-- Rodsey Smith JOHN DQ 2
Event 403 Boys 800 Meter Dash 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ty Stanfield HOME 2:08.00 1:59.32 10
2 Scott Fuqua OAK 2:06.00 2:02.76 8
3 Ben Whitaker BRIA 2:04.66 6
4 Will McGee SCOT 2:08.00 2:07.63 4
5 Ben Dennis OAK 2:15.00 2:07.68 2
6 Preston Miller CULL 2:19.00 2:10.10 1
7 Zane Dutton SCOT 2:13.61
8 Aaron Fox CULL 2:13.00 2:14.16
9 J P Suuronen STP 2:15.22 2:16.75
10 Sean Allen FTP 2:23.00 2:16.76
11 Alonzo Smith BLOU 2:17.05
12 Jake Jones FTP 2:14.00 2:17.25
13 Seamus McDonald GARD 2:20.00 2:17.36
14 Maurice Sharpe JOHN 2:23.00 2:19.16
15 Jordan Cassidy GARD 2:17.00 2:19.31
16 Ben Nichols MOJO 2:23.97
17 Alex Pappas STP 2:17.00 2:25.20
18 Marion Thomas BLOU 2:25.90
19 Ralph Meaharll JACK 2:30.51
20 Andy Dillon MOJO 2:20.00 2:33.66
21 Carr Hillis BUCK 2:40.97
22 Jackie Garner BUCK 2:41.60
23 Owen Greer JACK 2:20.00 2:52.80
Event 404 Boys 1600 Meter Run 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Scott Fuqua OAK 4:42.00 4:31.74 10
2 Ben Whitaker BRIA 4:44.00 4:36.23 8
3 Will McGee SCOT 4:38.00 4:37.82 6
4 John Brigham STP 4:50.61 4:39.77 4
5 Josh Pawlik HOME 4:54.00 4:40.48 2
6 Ben Dennis OAK 4:47.00 4:41.67 1
7 Steven Calvert CULL 4:52.00 4:45.00
8 Trent Ricketts CULL 4:53.00 4:46.28
9 Cody Bellomy SCOT 4:50.00 4:50.43
10 Jessie Touchstone BRIA 5:09.00 5:01.04
11 Tyler Daniels FTP 5:28.00 5:08.03
12 Patrick Heynis JACK 5:10.00 5:23.50
13 Daniel Ross MOJO 5:25.37
14 Michael Cooley BLOU 5:41.12
15 Mike Summers JACK 5:43.24
16 Brian Coffman BUCK 5:50.89
17 Andy Dillon MOJO 5:10.00 5:54.11
18 Justin Parrish BUCK 6:09.04
19 Christopher Douglas BLOU 6:35.84
Event 405 Boys 3200 Meter Run 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Scott Fuqua OAK 9:10.00 9:30.48 10
2 Will McGee SCOT 10:10.00 9:59.43 8
3 John Brigham STP 10:21.90 10:03.71 6
4 Steven Calvert CULL 10:20.00 10:22.81 4
5 Brandon McLeod OAK 11:09.00 10:33.03 2
6 Robbie McCrary SCOT 10:24.00 10:40.89 1
7 Trent Ricketts CULL 10:50.00 10:53.57
8 Jessie Touchstone BRIA 11:45.00 10:58.15
9 Jake Jones FTP 11:06.00 11:00.05
10 John Horton FTP 11:37.00 11:25.80
11 Robert Shreve STP 11:49.60 11:42.08
-- Devin McAnnally MOJO 13:02.00 DNF
-- James Cleveland MOJO 12:25.00 DNF
-- Anu Scroggins BRIA 11:56.00 DNF
-- Justin Parrish BUCK DNF
-- Steve Smith MCAD DNF
-- Mike Summers JACK 11:01.00 DNF
-- Brian Doe JACK 12:06.00 DNF
Event 406 Boys 55 Meter Hurdles 5A
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Ivra Warren COFF 8.16 8.14 10
2 Micah Tall BRIA 8.34 8.21 8
3 Adrian Hill JOHN 8.29 8.29 6
4 Daniel Nolan SCOT 7.95 8.46 4
5 Chris Dotson CULL 8.71 8.58 2
-- Justin York BLOU 8.76 DQ
Event 406 Boys 55 Meter Hurdles 5A
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Daniel Nolan SCOT 8.20 7.95q 2
2 Ivra Warren COFF 8.18 8.16q 1
3 Adrian Hill JOHN 8.55 8.29q 1
4 Micah Tall BRIA 8.50 8.34q 2
5 Chris Dotson CULL 8.65 8.71q 2
6 Justin York BLOU 8.76q 2
7 Jeremy Protz SCOT 8.90 9.52 2
8 Jamuan Jackson BLOU 10.92 1
-- Ryan O'Hagan OAK 8.52 DQ 1
Event 410 Boys Long Jump 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bo Hunter GARD 19-06.00 21-09.00 10
2 Daniel Nolan SCOT 19-09.00 21-04.50 8
3 Kyle Willoughby CULL 19-09.00 20-04.75 6
4 Jerrod Pescatore OAK 20-03.00 4
5 Jermonty Kimbrough BLOU 19-02.00 2
6 Tony Harris BLOU 18-09.75 1
7 Chris Dotson CULL 17-10.00 18-01.00
8 Ryan O'Hagan OAK 19-00.00 17-10.00
-- Andrew Brown MOJO 19-07.00 ND
-- Scott Blalock FTP ND
-- Godwin Sandy STP 16-10.00 ND
Event 411 Boys High Jump 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 J J Ford SCOT 5-10.00 6-00.00 10
2 Stewart Civils OAK 5-10.00 6-00.00 8
3 William Strong BUCK 5-10.00 6
4 Lionel Lei SCOT 5-10.00 5-08.00 4
5 Jermonty Kimbrough BLOU 5-08.00 2
6 Rob Post BRIA 5-06.00 5-06.00 1
7 Trevor Gore BRIA 5-02.00 5-04.00
7 Matt Salter CULL 5-08.00 5-04.00
-- Adam Walden CULL 5-04.00 NH
-- Joe Hunter BLOU NH
Event 412 Boys Shot Put 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 David Cain JACK 48-00.00 46-00.50 10
2 David Miller CULL 41-10.00 43-01.00 8
3 Mark Vaughn STP 41-11.00 42-09.00 6
4 Jordan Penny SCOT 40-04.00 41-11.00 4
5 Irving McGuire JOHN 40-00.00 40-08.50 2
6 Terrence Smith BLOU 40-01.50 1
7 Joseph Theyford STP 36-08.00 39-01.50
8 Keith Griner OAK 36-05.00 37-06.00
9 Carlton Rice JOHN 40-00.00 37-05.00
10 Jeff Braune OAK 28-00.00 36-00.00
11 Justin Granski BUCK 35-00.00
12 Brian Wilson SCOT 32-09.00 33-09.00
13 Ricky Benvenutti JACK 34-00.00 33-04.50
Event 413 Boys Pole Vault 5A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jeremy Protz SCOT 13-00.00 13-00.00 10
2 Jake Miller CULL 11-06.00 12-06.00 8
3 Walden Burton OAK 10-06.00 10-06.00 6
4 Zac McDole SCOT 8-06.00 10-00.00 4
5 Adam Walden CULL 11-06.00 9-00.00 2
-- Justin Worthington BRIA 9-06.00 NH
-- Westby Anderson BRIA 9-06.00 NH
Event 420 Boys 4x200 Meter Relay 5A
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Oak Mountain 'A' 1:38.00 1:36.78 2 10
2 Scottsboro 'A' 1:36.67 1:37.08 2 8
3 Blount 'A' 1:38.45 1 6
4 Buckhorn 'A' 1:38.54 1 4
5 Cullman 'A' 1:42.00 1:41.22 2 2
6 Saint Paul's 'A' 1:42.68 1:42.11 2 1
7 Briarwood 'A' 1:39.94 1:48.14 2
-- Johnson 'A' DNF 1
Event 421 Boys 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Oak Mountain 'A' 3:42.00 3:37.84 2 10
2 Briarwood 'A' 3:44.09 3:39.89 2 8
3 Scottsboro 'A' 3:41.43 3:40.20 2 6
4 Cullman 'A' 3:50.00 3:41.28 2 4
5 Blount 'A' 3:48.01 1 2
6 Saint Paul's 'A' 3:54.89 3:55.31 2 1
7 Jacksonville 'A' 4:23.00 4:20.60 1
Event 422 Boys 4x800 Meter Relay 5A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Oak Mountain 'A' 8:47.00 8:35.01 10
2 Cullman 'A' 8:54.00 8:41.91 8
3 Scottsboro 'A' 9:04.79 8:44.17 6
4 Fort Payne 'A' 9:19.00 9:04.60 4
5 Saint Paul's 'A' 9:26.13 9:09.73 2
6 Briarwood 'A' 9:30.50 9:19.44 1
7 Blount 'A' 9:28.55
8 Mortimer Jordan 'A' 9:30.00 9:38.18
9 Jacksonville 'A' 9:35.00 10:07.91