3A Results


                 Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Leeds High School          110        2) Sheffield High School      98   
    3) T.R. Miller                 73        4) Rogers High School         49   
    5) Winston County HS           38        6) Montgomery Academy         36   
    7) Ashville High School        34        8) Holly Pond High School     31   
    9) Sardis High School          25       10) LaFayette High School      22   
   11) Dadeville High School       19       12) Colbert County High Schoo  18   
   13) Randolph High School        16       14) Lincoln High Shcool        11   
   14) Oneonta High School         11       16) Vinemont High School       10   
   16) Good Hope High School       10       16) Lamar County High School   10   
   19) Hanceville High School       8       20) Lanett High School          6   
   21) Phil Campbell High School    5       22) Piedmont High School        4   
   23) Winfield High School         3       23) Locust Fork                 3   
   25) Litchfield High School       2       25) DAR School                  2   
   27) Danville High School         1       27) W.S. Neal High School       1   

Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                12.24q +0.0  1 
  2 King, Kim                    Sheffield                12.57q +0.0  1 
  3 McCorvey, Joy                TRMH                     12.69q -1.1  2 
  4 Rose, Bridgette              LEED                     12.75q +0.0  1 
  5 Bates, La Vera               Sheffield                13.00q -1.1  2 
  6 Ricks, Nakisha               Colbert                  13.18q -1.1  2 
  7 Marbuary, Ebony              Litchfield               13.28q +0.0  1 
  8 Parker, Sherdae              Dadeville                13.36q +0.0  1 
  9 Burton, Endya                SCHS                     13.39  +0.0  1 
 10 Minnifield, Veronica         Dadeville                13.56  -1.1  2 
 11 Sanford, Jasmine             TRMH                     13.57  -1.1  2 
 12 Ash, Kim                     Ashville                 13.71  -1.1  2 
 13 Glasgow, Jade                Lamar County             13.75  -1.1  2 
 14 Taltom, Jessica              Sardis                   13.92  +0.0  1 
 15 Hendrix, Sara                Holly Pond               14.05  -1.1  2 
 16 Henderson, Whitney           Oneonta                  14.10  +0.0  1 
 
Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                25.31q  1.1  2 
  2 King, Kim                    Sheffield                25.75q  1.4  1 
  3 McCorvey, Joy                TRMH                     25.83q  1.4  1 
  4 Ricks, Nakisha               Colbert                  26.54q  1.1  2 
  5 Rose, Bridgette              LEED                     26.60q  1.1  2 
  6 Bates, La Vera               Sheffield                26.76q  1.1  2 
  7 Minnifield, Veronica         Dadeville                26.89q  1.1  2 
  8 Parker, Sherdae              Dadeville                27.11q  1.4  1 
  9 Canant, Mikah                Ashville                 27.45   1.4  1 
 10 Sanford, Jasmine             TRMH                     27.48   1.4  1 
 11 Marbuary, Ebony              Litchfield               27.92   1.4  1 
 12 Goode, Sequoia               Colbert                  28.52   1.4  1 
 13 Buchanan, Amanda             Oneonta                  28.99   1.1  2 
 14 Young, Katie                 Oneonta                  29.26   1.1  2 
 15 McCay, Ali                   Oneonta                  29.65   1.4  1 
 
Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Ash, Kim                     Ashville                 59.06q  2 
  2 Sashington, LaQuitta         Sheffield                59.15q  1 
  3 Sanders, Whitney             Winston                1:01.04q  2 
  4 Canant, Mikah                Ashville               1:02.44q  1 
  5 Hamner, Kelsea               Rogers                 1:02.97q  1 
  6 Nix, Densy                   Phil Campbel           1:04.09q  1 
  7 Lane, Shay                   TRMH                   1:04.32q  2 
  8 Hotne, Jasmane               Sheffield              1:04.64q  2 
  9 Burton, Endya                SCHS                   1:04.79   2 
 10 Young, Katie                 Oneonta                1:04.88   1 
 11 Parker, Sherdae              Dadeville              1:06.45   2 
 12 Morton, Whitney              Sardis                 1:06.98   1 
 13 Embry, Jaysa                 Lincoln                1:07.24   1 
 14 Johns, Dee                   Locust Fk.             1:07.93   2 
 15 McLemore, Molly              Mont Academy           1:08.04   1 
 16 Bagwell, Brittney            Holly Pond             1:08.77   2 
 
Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wool, Caroline               Mont Academy           5:23.50  
  2 Sanders, Whitney             Winston                5:35.65  
  3 Hays, Mackenzie              Holly Pond             5:52.38  
  4 Beucher, Molly               Randolph               5:54.92  
  5 Mills, Mary Laurn            Good Hope              5:59.92  
  6 Gist, Kristen                Rogers                 6:11.33  
  7 Morgan, Tonya                Dar                    6:11.95  
  8 Graves, Ashley               Rogers                 6:17.51  
  9 Adams, Bethany               WINH                   6:19.22  
 10 Russell, Ashley              Dadeville              6:28.24  
 11 Rashleigh, Brittany          Ashville               6:29.33  
 12 Hanes, Tiya                  Holly Pond             7:06.76  
 13 Cameron, Jennifer            Dadeville              7:14.43  
 
Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Bridgette              LEED                     16.21q  NWI  1 
  2 Brisky, Ebony                LaFayette                16.56q  NWI  2 
  3 Anderson, Daphne             Sheffield                16.62q  NWI  1 
  4 Threatt, Danielle            LEED                     17.14q  NWI  1 
  5 Armstrong, Angela            Sheffield                17.55q  NWI  2 
  6 Nix, Stefanie                Colbert                  18.05q  NWI  2 
  7 Wright, Mattie               Sardis                   18.89q  NWI  1 
  8 Simmons, Haley               Sardis                   20.14q  NWI  1 
  9 Penecos, Erin                Piedmont                 20.24   NWI  1 
 10 Dozier, Rena                 WINH                     20.63   NWI  2 
 11 Brown, Chirstine             Randolph                 21.21   NWI  2 
 12 Montgomery, Kristen          Vinemont                 22.52   NWI  2 
 
Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Sanders, Whitney             Winston                  48.01q  1 
  2 Anderson, Daphne             Sheffield                48.07q  2 
  3 Armstrong, Angela            Sheffield                48.79q  2 
  4 Threatt, Danielle            LEED                     48.83q  1 
  5 Minnifield, Veronica         Dadeville                49.43q  2 
  6 Rose, Bridgette              LEED                     50.44q  1 
  7 Nix, Densy                   Phil Campbel             50.70q  2 
  8 Scott, Tamika                Sheffield                52.88q  1 
  9 Graves, Ashley               Rogers                   54.05   1 
 10 Rashleigh, Brittany          Ashville                 57.50   2 
 11 Keeler, Katie                Sardis                   58.32   2 
 12 Stone, Tiffany               Sardis                   58.53   1 
 13 Crawford, Rekina             SCHS                   1:00.44   2 
 14 Burton, Endya                SCHS                   1:01.96   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 T.R. Miller  'A'                                      51.58q  1 
  2 Colbert County High Schoo  'A'                        52.50q  1 
  3 Ashville High School  'A'                             53.50q  1 
  4 Sardis High School  'A'                               54.63q  1 
  5 Oneonta High School  'A'                              54.83q  2 
  6 Lamar County High School  'A'                         55.25q  1 
  7 Winfield High School  'A'                             55.69q  2 
  8 Lincoln High Shcool  'A'                              55.78q  2 
  9 Sumter County High school  'A'                        56.51   2 
 10 Rogers High School  'A'                               57.28   1 
 11 Holly Pond High School  'A'                           57.30   1 
 12 Susan Moore HS  'A'                                   58.17   2 
 13 LaFayette High School  'A'                            58.63   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rogers High School  'A'                            10:48.43  
  2 Holly Pond High School  'A'                        10:49.08  
  3 Vinemont High School  'A'                          10:55.02  
  4 Montgomery Academy  'A'                            11:03.50  
  5 Randolph High School  'A'                          11:05.30  
  6 Sheffield High School  'A'                         11:07.26  
  7 Oneonta High School  'A'                           11:36.19  
  8 Locust Fork  'A'                                   11:50.27  
  9 Sardis High School  'A'                            11:55.11  
 10 Ashville High School  'A'                          12:09.55  
 11 Winfield High School  'A'                          12:23.81  
 
Girls Triple Jump 3A
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sanford, Jasmine             TRMH                  36-01.00   NWI 
  2 Malloyd, Brittanee           TRMH                  34-06.00   NWI 
  3 Threatt, Danielle            LEED                  33-08.50   NWI 
  4 Young, Megan                 Rogers                33-05.00   NWI 
  5 Glasgow, Jade                Lamar County          32-08.00   NWI 
  6 Kidd, Olivia                 LEED                  30-10.00   NWI 
  7 Deseral, Joones              LEED                  30-01.00   NWI 
  8 Embry, Jaysa                 Lincoln               29-10.50   NWI 
  9 Russell, Ashley              Dadeville             29-09.00   NWI 
 10 Morton, Whitney              Sardis                29-01.00   NWI 
 11 Cameron, Jennifer            Dadeville             28-11.00   NWI 
 12 McLemore, Molly              Mont Academy          28-08.00   NWI 
 13 Johnson, Amber               Good Hope             28-07.00   NWI 
 14 Simmons, Haley               Sardis                27-11.50   NWI 
 
Girls Discus Throw 3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Armstrong, Macy              LEED                    100-04  
  2 Baker, Tiffany               LEED                 100-03.50  
  3 Beck, Karla                  Sardis                   88-10  
  4 Smith, Candace               TRMH                     85-10  
  5 Weed, Britany                Lincoln               83-09.50  
  6 Stone, Tiffany               Sardis                77-04.50  
  7 Tyler, Liz                   Locust Fk.            75-06.50  
  8 Nolan, Timira                WS Neal                  75-03  
  9 Roberson, Tamelia            LEED                     73-09  
 10 Altman, Shantell             SCHS                     71-07  
 11 Lowe, Jessica                Ashville              70-06.50  
 12 Mosley, Belinda              Sheffield             70-00.50  
 13 Davis, Ashley                Lanett                   67-07  
 14 Gilbert, Erin                Phil Campbel             59-11  
 
Girls Javelin Throw 3A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baker, Tiffany               LEED                     87-07  
  2 Armstrong, Macy              LEED                     84-05  
  3 Deshazo, Jessica             LEED                     68-02  
  4 Reaves, Meredith             WINH                     58-03  

DAY TWO


Girls 100 Meter Dash 3A
============================================================================
State Record: R 12.65  1991        Allison Stephens, New Hope                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                12.41R  0.3   10  
  2 McCorvey, Joy                TRMH                     12.63R  0.3    8  
  3 Rose, Bridgette              LEED                     12.69   0.3    6  
  4 King, Kim                    Sheffield                12.74   0.3    5  
  5 Bates, La Vera               Sheffield                12.93   0.3    4  
  6 Ricks, Nakisha               Colbert                  13.08   0.3    3  
  7 Marbuary, Ebony              Litchfield               13.42   0.3    2  
  8 Parker, Sherdae              Dadeville                13.43   0.3    1  
 
Girls 200 Meter Dash 3A
============================================================================
State Record: R 25.86  1999        Carol Gary, Colbert County                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sashington, LaQuitta         Sheffield                25.23   3.2   10  
  2 King, Kim                    Sheffield                25.74   3.2    8  
  3 McCorvey, Joy                TRMH                     26.25   3.2    6  
  4 Rose, Bridgette              LEED                     26.33   3.2    5  
  5 Ricks, Nakisha               Colbert                  26.53   3.2    4  
  6 Bates, La Vera               Sheffield                26.76   3.2    3  
  7 Parker, Sherdae              Dadeville                27.43   3.2    2  
  8 Minnifield, Veronica         Dadeville                28.19   3.2    1  
 
Girls 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
State Record: R 58.6h  1990        Lisa Weinard, St. Paul's                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ash, Kim                     Ashville                 58.10R   10  
  2 Sashington, LaQuitta         Sheffield              1:00.28     8  
  3 Canant, Mikah                Ashville               1:01.94     6  
  4 Sanders, Whitney             Winston                1:02.56     5  
  5 Hamner, Kelsea               Rogers                 1:04.06     4  
  6 Nix, Densy                   Phil Campbel           1:05.06     3  
  7 Hotne, Jasmane               Sheffield              1:06.98     2  
  8 Lane, Shay                   TRMH                   1:08.65     1  
 
Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 2:20.49  1994        Michelle Mullis, Briarwood Christian      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wool, Caroline               Mont Academy           2:24.74    10  
  2 Sanders, Whitney             Winston                2:30.10     8  
  3 Hamner, Kelsea               Rogers                 2:31.03     6  
  4 Hays, Mackenzie              Holly Pond             2:31.10     5  
  5 Williams, Monica             Piedmont               2:38.09     4  
  6 Gist, Kristen                Rogers                 2:38.50     3  
  7 Beucher, Molly               Randolph               2:39.99     2  
  8 Coffeey, Katlin              Oneonta                2:43.18     1  
  9 Mills, Mary Laurn            Good Hope              2:46.51  
 10 Ponder, Paige                Vinemont               2:47.38  
 11 Lampela, Kirya               Alabama                2:47.96  
 12 Burnett, Lauren              Rogers                 2:48.80  
 13 Russell, Ashley              Dadeville              2:50.35  
 14 Morgan, Tonya                Dar                    2:51.27  
 15 Ford, Joshlyn                SCHS                   3:00.67  
 16 Cameron, Jennifer            Dadeville              3:03.70  
 
Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 11:46.26  2000        Hallie Black, U.M.S.- Wright             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wool, Caroline               Mont Academy          11:53.70    10  
  2 Hays, Mackenzie              Holly Pond            13:23.50     8  
  3 Rashleigh, Brittany          Ashville              14:02.69     6  
  4 Wilmer, Sydney               Randolph              14:42.05     5  
  5 Bateman, Haley               Holly Pond            14:55.12     4  
  6 Meza, Nancy                  Rogers                14:59.67     3  
 
Girls 100 Meter Hurdles 3A
============================================================================
State Record: R 15.15  2001        Teresa Smith, Loveless                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Rose, Bridgette              LEED                     16.84  +0.0   10  
  2 Anderson, Daphne             Sheffield                16.96  +0.0    8  
  3 Brisky, Ebony                LaFayette                17.21  +0.0    6  
  4 Threatt, Danielle            LEED                     17.28  +0.0    5  
  5 Armstrong, Angela            Sheffield                18.14  +0.0    4  
  6 Nix, Stefanie                Colbert                  18.20  +0.0    3  
  7 Wright, Mattie               Sardis                   19.77  +0.0    2  
  8 Simmons, Haley               Sardis                   20.77  +0.0    1  
 
Girls 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
State Record: R 46.23  1995        Camille Root, St. Paul's                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Minnifield, Veronica         Dadeville                47.90    10  
  2 Threatt, Danielle            LEED                     47.94     8  
  3 Anderson, Daphne             Sheffield                48.40     6  
  4 Rose, Bridgette              LEED                     48.92     5  
  5 Sanders, Whitney             Winston                  49.85     4  
  6 Armstrong, Angela            Sheffield                49.87     3  
  7 Nix, Densy                   Phil Campbel             50.25     2  
  8 Scott, Tamika                Sheffield                53.47     1  
 
Girls 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
State Record: R 50.27  2001        , Sheffield                                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 T.R. Miller  'A'                                      51.71    10  
  2 Colbert County High Schoo  'A'                        52.85     8  
  3 Ashville High School  'A'                             53.24     6  
  4 Oneonta High School  'A'                              55.06     5  
  5 Lamar County High School  'A'                         55.51     4  
  6 Winfield High School  'A'                             55.86     3  
  7 Lincoln High Shcool  'A'                              57.71     2  
 -- Sardis High School  'A'                                  DQ  
 
Girls 4x400 Meter Relay 3A
==========================================================================
State Record: R 4:12.19  1996        , Madison County                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sheffield High School  'A'                          4:10.69R  2   10  
  2 T.R. Miller  'A'                                    4:24.50   2    8  
  3 Ashville High School  'A'                           4:28.90   2    6  
  4 Dadeville High School  'A'                          4:29.43   1    5  
  5 Rogers High School  'A'                             4:31.46   2    4  
  6 Oneonta High School  'A'                            4:34.28   2    3  
  7 Sardis High School  'A'                             4:37.77   2    2  
  8 Leeds High School  'A'                              4:39.50   1    1  
  9 Randolph High School  'A'                           4:43.69   1 
 10 Holly Pond High School  'A'                         4:47.30   2 
 11 Winfield High School  'A'                           4:51.82   2 
 12 Lincoln High Shcool  'A'                            4:53.25   1 
 13 Lamar County High School  'A'                       5:04.11   1 
 14 Sumter County High school  'A'                      5:18.59   1 
 
Girls High Jump 3A
=======================================================================
State Record: R  5-05  1997        Cheryl Wilson, Briarwood Christian          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sanders, Whitney             Winston                5-00.00    10  
  2 Brisky, Ebony                LaFayette              4-10.00     8  
  3 Young, Megan                 Rogers                 4-10.00     6  
  4 Threatt, Danielle            LEED                   4-10.00     5  
  5 Lane, Shay                   TRMH                   4-08.00     4  
  6 Montgomery, Kristen          Vinemont               4-08.00     3  
  7 Hazel, Jessica               Danville               4-06.00     1  
  7 Hensley, Racheal             Rogers                 4-06.00     1  
  7 Montgomery, Sierra           Vinemont               4-06.00     1  
 10 Alred, Mallory               Danville               4-04.00  
 10 Greenwood, Beth              Vinemont               4-04.00  
 -- Rose, Bridgette              LEED                        NH  
 
Girls Pole Vault 3A
=======================================================================
State Record: R  8-00  2000        Brannon Bludswworth, Briarwood Christian    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Duke, Daniella               LEED                   8-00.00R   10  
  2 Joshum, Kristen              Hanceville             7-06.00     8  
  3 Corser, JC                   Good Hope              7-00.00     6  
  4 Kidd, Olivia                 LEED                   7-00.00     5  
  5 Roden, Candice               LEED                   7-00.00     4  
  6 Blair, Jessica               Winston                6-06.00     3  
 
Girls Long Jump 3A
============================================================================
State Record: R 18-07  1994        Camille Root, St. Paul's                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Threatt, Danielle            LEED                  17-06.00   NWI   10  
  2 Brisky, Ebony                LaFayette             17-04.00   NWI    8  
  3 Sashington, LaQuitta         Sheffield             16-05.50   NWI    6  
  4 Malloyd, Brittanee           TRMH                  16-02.00   NWI    5  
  5 Armstrong, Angela            Sheffield             16-00.00   NWI    4  
  6 Young, Megan                 Rogers                15-09.50   NWI    3  
  7 Glasgow, Jade                Lamar County          15-08.00   NWI    2  
  8 McLemore, Molly              Mont Academy          14-11.50   NWI    1  
  9 Lane, Shay                   TRMH                  14-09.00   NWI 
 10 Bailey, Macy                 Vinemont              14-05.50   NWI 
 11 Johns, Dee                   Locust Fk.            13-09.50   NWI 
 12 Corser, JC                   Good Hope             13-04.00   NWI 
  3 Burton, Endya                SCHS                       SCR   NWI 
 
Girls Shot Put 3A
=======================================================================
State Record: R 36-01  1992        Maria Dillapree, Oneonta                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beck, Karla                  Sardis                37-06.00R   10  
  2 Malloyd, Brittanee           TRMH                  36-07.00R    8  
  3 Billingglea, Teonie          Lanett                34-06.00     6  
  4 Roberson, Tamelia            LEED                  34-00.00     5  
  5 Weed, Britany                Lincoln               33-05.50     4  
  6 Mosley, Belinda              Sheffield             30-09.00     3  
  7 Baker, Tiffany               LEED                  30-08.00     2  
  8 Stone, Tiffany               Sardis                29-11.00     1  
  9 Qualls, Felicia              Colbert               29-09.00  
 10 Smith, Candace               TRMH                  29-02.00  
 11 Orr, Angel                   Danville              29-00.00  
 12 Armstrong, Macy              LEED                  28-11.00  
 13 Rouse, Katherine             Danville              27-04.00  
 14 Brown, Misha                 WS Neal               23-07.00  
 
                  Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) T.R. Miller                 89.50     2) Leeds High School          72   
    3) Sumter County High school   56        4) Rogers High School         53   
    5) Lincoln High Shcool         52        6) Montgomery Academy         49   
    7) W.S. Neal High School       45        8) Holly Pond High School     43   
    9) Good Hope High School       30       10) Oneonta High School        25   
   11) Dadeville High School       24       11) Winfield High School       24   
   13) Winston County HS           20       14) Randolph High School       18   
   15) Midfield High School        14       16) Lanett High School         13   
   17) Lamar County High School    10       18) Danville High School        6   
   19) Ashville High School         5       20) Dora High School            2   
   20) Sardis High School           2       20) Phil Campbell High School   2   
   20) Litchfield High School       2       20) Piedmont High School        2   
   25) Sheffield High School        1       25) Sulligent                   1   
   27) Vinemont High School         0.50         

Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Terrell, Lakendrick          SCHS                     11.24q -1.0  2 
  2 Spralling, Terrance          WINH                     11.28q -1.3  1 
  3 Gross, Alfonso               WS Neal                  11.34q -1.3  1 
  4 Flournoi, Leiron             Lincoln                  11.39q -1.3  1 
  5 Thomas, P                    MIHS                     11.42q -1.0  2 
  6 Jones, Michael               TRMH                     11.48q -1.0  2 
  7 Folmer, Marcus               WS Neal                  11.51q -1.0  2 
  8 Alford, Keith                Litchfield               11.64q -1.3  1 
  9 Howard, Eli                  Holly Pond               11.72  -1.3  1 
 10 Mencer, Sylvester            MIHS                     11.84  -1.0  2 
 10 Williamson, Jim              Holly Pond               11.84  -1.3  1 
 12 Stroud, Mourice              Dadeville                11.87  -1.0  2 
 13 Long, Bennie                 DORA                     12.04  -1.0  2 
 14 Lockhart, Jamal              LEED                     12.11  -1.0  2 
 15 Terrell, Joseph              Sardis                   12.15  -1.3  1 
 16 Moore, Johney                Lamar County             12.38  -1.3  1 
 
Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Terrell, Lakendrick          SCHS                     22.39q  1.7  2 
  2 Flournoi, Leiron             Lincoln                  22.72q  1.2  1 
  3 Spralling, Terrance          WINH                     22.87q  1.7  2 
  4 Gross, Alfonso               WS Neal                  22.99q  1.2  1 
  5 Thomas, P                    MIHS                     23.07q  1.7  2 
  6 Jones, Michael               TRMH                     23.20q  1.2  1 
  7 King, Jared                  Holly Pond               23.25q  1.2  1 
  8 Stroud, Mourice              Dadeville                23.36q  1.2  1 
  9 Williamson, Jim              Holly Pond               23.45   1.7  2 
 10 Mencer, Sylvester            MIHS                     23.59   1.2  1 
 11 Ricks, Edwin                 Colbert                  23.69   1.7  2 
 12 Raines, Daniel               Holly Pond               23.92   1.7  2 
 13 Fountain, Skylar             TRMH                     23.97   1.7  2 
 14 Lockhart, Jamal              LEED                     23.99   1.2  1 
 15 Armstead, Brandon            Sheffield                24.50   1.2  1 
 
Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  51.33q  1 
  2 Lane, Rodney                 TRMH                     51.51q  2 
  3 King, Jared                  Holly Pond               51.56q  1 
  4 Blount, Denmarlo             Ashville                 52.02q  1 
  5 Stroud, Mourice              Dadeville                52.26q  2 
  6 Moody, David                 Oneonta                  52.29q  2 
  7 Borden, Justin               MIHS                     52.83q  1 
  8 Webb, Xaiver                 LEED                     53.15q  1 
  9 Cheathan, Neal               TRMH                     53.99   2 
 10 Hines, Ricky                 Rogers                   54.54   2 
 11 Gomez, Antawn                TRMH                     54.75   1 
 12 Armstead, Brandon            Sheffield                55.90   1 
 13 Burns, Brandon               Sardis                   55.92   2 
 14 Snider, David                DORA                     56.10   2 
 15 Miller, Zack                 Oneonta                  57.42   1 
 16 Pogue, Justin                Dadeville                58.88   2 
 
Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Wade                 Good Hope              4:26.67  
  2 Campbell, Wallace            Mont Academy           4:33.74  
  3 King, Jared                  Holly Pond             4:47.49  
  4 Glenn, Andrew                Randolph               4:47.51  
  5 Loera, Alejandro             Lincoln                4:48.56  
  6 Mardre, George               Mont Academy           5:00.38  
  7 Cordts, Tim                  LEED                   5:00.80  
  8 LeMay, Andy                  Rogers                 5:04.99  
  9 Johnson, Chris               LEED                   5:07.34  
 10 Cordts, Justin               LEED                   5:10.15  
 11 O'Neill, Kealan              Randolph               5:12.25  
 12 Chittner, Arun               Randolph               5:13.37  
 13 McCoy, Fred                  SCHS                   5:17.57  
 14 White, Derrick               Oneonta                5:19.37  
 15 Chislom, Ronnie              Dadeville              5:24.22  
 16 Drewry, Tyler                Ashville               5:40.42  
 
Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gomez, Antonio               TRMH                     15.48q -0.9  2 
  2 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  15.78q +0.0  1 
  3 Pickens, Jason               Rogers                   16.33q -0.9  2 
  4 Fountain, Skylar             TRMH                     16.34q +0.0  1 
  5 Maddox, Patrick              Holly Pond               16.68q +0.0  1 
  6 Moon, Michael                Locust Fk.               17.22q -0.9  2 
  7 Byrd, Robert                 SCHS                     17.24q -0.9  2 
  8 Farrow, Corey                Dadeville                17.76q -0.9  2 
  9 Moore, Johney                Lamar County             17.87  +0.0  1 
 10 Beard, Johnathan             LEED                     17.89  +0.0  1 
 11 Alford, Kyle                 Winston                  18.08  -0.9  2 
 12 Benjamin, Nick               WS Neal                  18.39  +0.0  1 
 13 Roby, Ben                    Sulligent                19.89  +0.0  1 
 14 Calvert, Tenson              Locust Fk.               20.98  -0.9  2 
 
Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  40.83q  2 
  2 Gomez, Antonio               TRMH                     41.82q  2 
  3 Johnson, Dewaun              TRMH                     42.17q  1 
  4 Pickens, Jason               Rogers                   42.32q  1 
  5 Greathouse, Josh             Dadeville                42.42q  1 
  6 Richardson, Tyler            Rogers                   43.33q  1 
  7 Webb, Xaiver                 LEED                     43.98q  2 
  8 Benjamin, Nick               WS Neal                  45.34q  2 
  9 Beard, Johnathan             LEED                     45.47   2 
 10 Moon, Michael                Locust Fk.               46.09   1 
 11 Fralix, Stacey               Phil Campbel             46.26   2 
 12 Calvert, Tenson              Locust Fk.               47.59   2 
 13 Barnett, Brandon             Holly Pond               47.69   2 
 14 Cooley, Demetrius            Lincoln                  51.79   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 T.R. Miller  'A'                                      44.39q  2 
  2 Holly Pond High School  'A'                           44.73q  2 
  3 Midfield High School  'A'                             44.82q  1 
  4 Sumter County High school  'A'                        44.86q  1 
  5 W.S. Neal High School  'A'                            45.29q  1 
  6 Leeds High School  'A'                                45.54q  2 
  7 Dora High School  'A'                                 45.77q  2 
  8 Sheffield High School  'A'                            46.07q  1 
  9 Oneonta High School  'A'                              46.09   2 
 10 Lincoln High Shcool  'A'                              46.30   1 
 11 Colbert County High Schoo  'A'                        46.71   1 
 12 Sardis High School  'A'                               46.75   2 
 13 Litchfield High School  'A'                           46.92   1 
 14 Sulligent  'A'                                        47.23   2 
 15 LaFayette High School  'A'                            48.07   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oneonta High School  'A'                            8:38.52  
  2 Rogers High School  'A'                             8:50.86  
  3 Randolph High School  'A'                           8:51.90  
  4 Leeds High School  'A'                              9:00.05  
  5 Dadeville High School  'A'                          9:10.92  
  6 Holly Pond High School  'A'                         9:17.18  
  7 Montgomery Academy  'A'                             9:18.04  
  8 Sheffield High School  'A'                          9:22.48  
  9 Loveless Academy  'A'                               9:28.04  
 10 Phil Campbell High School  'A'                      9:31.99  
 11 T.R. Miller  'A'                                    9:32.21  
 12 Dar School  'A'                                     9:46.63  
 13 Winfield High School  'A'                           9:47.18  
 14 Ashville High School  'A'                           9:50.36  
 
Boys High Jump 3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Byrd, Robert                 SCHS                   6-03.00  
  2 Spralling, Terrance          WINH                   6-02.00  
  3 Alford, Kyle                 Winston                6-00.00  
  4 Antron, Floys                Lanett                 6-00.00  
  5 Cheathan, Neal               TRMH                   5-10.00  
  6 Patterson, Kevin             LEED                   5-10.00  
  7 Smith, Justin                Sardis                 5-10.00  
  8 McSwain, Tyler               Vinemont               5-08.00  
  8 Williams, Trey               SCHS                   5-08.00  
 10 Johnson, Dewaun              TRMH                   5-08.00  
 10 Gomez, Antonio               TRMH                   5-08.00  
 12 Runge, Christin              Vinemont               5-08.00  
 13 Williamson, Jim              Holly Pond             5-06.00  
 
Boys Triple Jump 3A
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gomez, Antonio               TRMH                  43-07.00   NWI 
  2 Gomez, Antawn                TRMH                  43-06.00   NWI 
  3 King, Jared                  Holly Pond            42-02.00   NWI 
  4 Taylor, Johnathan            LEED                  42-00.00   NWI 
  5 Caldwell, Jamarqus           Lincoln               41-06.00   NWI 
  6 Benjamin, Nick               WS Neal               41-01.00   NWI 
  7 Young, Jay                   Piedmont              40-01.00   NWI 
  8 Hollis, Leon                 Sulligent             39-11.00   NWI 
  9 Vinson, Michael              Locust Fk.            39-02.25   NWI 
 10 Chislom, Ronnie              Dadeville             39-02.00   NWI 
 11 Cobb, Zeb                    Winston               38-10.50   NWI 
 12 Taylor, Edward               LEED                  38-02.00   NWI 
 13 Wright, Zack                 LHS                   37-10.50   NWI 
 14 Black, Ryan                  Holly Pond            32-11.00   NWI 
 
Boys Shot Put 3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ray, Corey                   LEED                  48-03.50  
  2 Goodall, Kent                Mont Academy          44-04.50  
  3 Mayers, Richard              Lamar County          43-08.00  
  4 Johnson, Chris               WS Neal               43-05.50  
  5 Austin, Adam                 Rogers                43-01.50  
  6 Pinchon, Patrick             Danville              42-06.50  
  7 Preyer, Demetrius            TRMH                  41-10.00  
  8 Thorn, Seth                  Rogers                41-06.50  
  9 Hurtado, Miguel              Oneonta               41-02.00  
 10 Simmons, Brandon             Piedmont              40-11.00  
 11 Nash, Matt                   Rogers                39-10.00  
 11 Howard, Lance                Vinemont              39-10.00  
 13 Miller, Tray                 DORA                  38-11.00  
 14 Browning, Jim                Ashville              38-03.00  
 15 Smith, Matt                  Holly Pond            38-00.00  

Boys 100 Meter Dash 3A
============================================================================
State Record: R 10.87  1998        Jason Smoots, Litchfield                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Terrell, Lakendrick          SCHS                     11.22   0.1   10  
  2 Spralling, Terrance          WINH                     11.27   0.1    8  
  3 Thomas, P                    MIHS                     11.41   0.1    6  
  4 Jones, Michael               TRMH                     11.44   0.1    5  
  5 Flournoi, Leiron             Lincoln                  11.50   0.1    4  
  6 Gross, Alfonso               WS Neal                  11.59   0.1    3  
  7 Alford, Keith                Litchfield               11.64   0.1    2  
  8 Folmer, Marcus               WS Neal                  11.77   0.1    1  
 
Boys 200 Meter Dash 3A
============================================================================
State Record: R 21.82  1998        Jason Smoots, Litchfield                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Terrell, Lakendrick          SCHS                     22.61   1.4   10  
  2 Spralling, Terrance          WINH                     22.72   1.4    8  
  3 Flournoi, Leiron             Lincoln                  22.82   1.4    6  
  4 King, Jared                  Holly Pond               23.14   1.4    5  
  5 Gross, Alfonso               WS Neal                  23.17   1.4    4  
  6 Jones, Michael               TRMH                     23.39   1.4    3  
  7 Thomas, P                    MIHS                     23.42   1.4    2  
  8 Stroud, Mourice              Dadeville                23.51   1.4    1  
 
Boys 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
State Record: R 49.33  1998        Brandon Phillips, U.M.S.- Wright            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lane, Rodney                 TRMH                     50.79    10  
  2 King, Jared                  Holly Pond               51.23     8  
  3 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  51.54     6  
  4 Blount, Denmarlo             Ashville                 51.68     5  
  5 Moody, David                 Oneonta                  52.93     4  
  6 Stroud, Mourice              Dadeville                53.01     3  
  7 Borden, Justin               MIHS                     54.53     2  
  8 Webb, Xaiver                 LEED                     54.83     1  
 
Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 1:53.76  1998        Brandon Phillips, U.M.S.- Wright          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Wade                 Good Hope              2:01.66    10  
  2 Coats, LaCovey               SCHS                   2:02.39     8  
  3 Campbell, Wallace            Mont Academy           2:03.37     6  
  4 Nesmith, Cal                 Oneonta                2:05.47     5  
  5 Greathouse, Josh             Dadeville              2:07.30     4  
  6 Putman, Ben                  Rogers                 2:07.41     3  
  7 Cordts, Tim                  LEED                   2:10.91     2  
  8 Borden, Health               Rogers                 2:12.77     1  
  9 Wright, Zack                 LHS                    2:12.81  
 10 Barnett, David               Oneonta                2:14.28  
 11 King, Jordan                 Holly Pond             2:15.43  
 12 O'Neill, Kealan              Randolph               2:16.05  
 13 Chislom, Ronnie              Dadeville              2:20.51  
 14 McCoy, Fred                  SCHS                   2:26.81  
 
Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
State Record: R 10:04.44  1992        Brandon Mc Murphy, U.M.S.- Wright        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Wade                 Good Hope              9:51.68R   10  
  2 Campbell, Wallace            Mont Academy           9:58.98R    8  
  3 Glenn, Andrew                Randolph              10:26.91     6  
  4 King, Jordan                 Holly Pond            10:30.62     5  
  5 Mardre, George               Mont Academy          10:54.39     4  
  6 Cordts, Justin               LEED                  10:57.82     3  
  7 Loera, Alejandro             Lincoln               10:59.57     2  
  8 O'Neill, Kealan              Randolph              11:06.45     1  
  9 Chittner, Arun               Randolph              11:07.18  
 10 LeMay, Andy                  Rogers                11:16.43  
 11 Johnson, Chris               LEED                  11:35.82  
 12 Gillespie, Garrett           LHS                   11:41.40  
 13 Cordts, Tim                  LEED                  11:44.75  
 
Boys 110 Meter Hurdles 3A
============================================================================
State Record: R 15.06  1993        Travis Havens, U.M.S.- Wright               
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Gomez, Antonio               TRMH                     15.55  +0.0   10  
  2 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  15.62  +0.0    8  
  3 Pickens, Jason               Rogers                   16.40  +0.0    6  
  4 Fountain, Skylar             TRMH                     16.42  +0.0    5  
  5 Farrow, Corey                Dadeville                17.73  +0.0    4  
  6 Byrd, Robert                 SCHS                     19.73  +0.0    3  
  7 Maddox, Patrick              Holly Pond               21.59  +0.0    2  
 
Boys 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
State Record: R 39.66  1996        Tucker Frazier, St. Paul's                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caldwell, Jamarqus           Lincoln                  41.98    10  
  2 Pickens, Jason               Rogers                   42.44     8  
  3 Gomez, Antonio               TRMH                     42.64     6  
  4 Johnson, Dewaun              TRMH                     43.26     5  
  5 Richardson, Tyler            Rogers                   44.88     4  
  6 Webb, Xaiver                 LEED                     45.12     3  
  7 Greathouse, Josh             Dadeville                45.75     2  
  8 Benjamin, Nick               WS Neal                  46.68     1  
 
Boys 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
State Record: R 43.16  1995        , Colbert County                            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 W.S. Neal High School  'A'                            44.47    10  
  2 Holly Pond High School  'A'                           44.54     8  
  3 T.R. Miller  'A'                                      44.63     6  
  4 Sumter County High school  'A'                        45.01     5  
  5 Midfield High School  'A'                             45.13     4  
  6 Leeds High School  'A'                                45.15     3  
  7 Dora High School  'A'                                 45.96     2  
 
Boys 4x400 Meter Relay 3A
==========================================================================
State Record: R 3:29.39  1997        , Carver/ Birmingham                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 T.R. Miller  'A'                                    3:32.04   2   10  
  2 Lincoln High Shcool  'A'                            3:37.28   2    8  
  3 Oneonta High School  'A'                            3:37.83   2    6  
  4 Dadeville High School  'A'                          3:38.42   2    5  
  5 Lamar County High School  'A'                       3:40.23   2    4  
  6 Rogers High School  'A'                             3:40.58   2    3  
  7 Leeds High School  'A'                              3:40.99   2    2  
  8 Sumter County High school  'A'                      3:44.08   1    1  
  9 Sheffield High School  'A'                          3:48.75   1 
 10 Ashville High School  'A'                           3:50.13   1 
 11 Loveless Academy  'A'                               3:53.00   1 
 12 Sardis High School  'A'                             3:55.60   1 
 13 Winfield High School  'A'                           3:57.04   1 
 14 Holly Pond High School  'A'                         3:57.09   1 
 15 Montgomery Academy  'A'                             3:57.15   1 
 -- Midfield High School  'A'                                DQ   2 
 
Boys Pole Vault 3A
=======================================================================
State Record: R 13-09  1996        Wes True, St. Paul's                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant, Jason                Mont Academy          12-00.00    10  
  2 Patterson, Kevin             LEED                  12-00.00     8  
  3 Beard, Johnathan             LEED                  11-06.00     6  
  4 Richardson, Tyler            Rogers                10-06.00     5  
  5 Dixon, Corey                 LEED                   9-09.00     4  
  6 Thigpen, Colby               Rogers                 9-08.00     3  
  7 Hatmaker, Ryan               Winston                9-06.00     2  
  8 Montgomery, Joey             Winston                8-06.00     1  
 
Boys Long Jump 3A
============================================================================
State Record: R 23-10  1994        Steve Stanley, Colbert County               
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gross, Alfonso               WS Neal               21-03.25   NWI   10  
  2 Antron, Floys                Lanett                20-09.50   NWI    8  
  3 Mitchell, Ernest             LEED                  20-05.75   NWI    6  
  4 Webb, Xaiver                 LEED                  20-04.00   NWI    5  
  5 Byrd, Robert                 SCHS                  20-03.50   NWI    3.5
  5 Gomez, Antonio               TRMH                  20-03.50   NWI    3.5
  7 Gomez, Antawn                TRMH                  19-08.50   NWI    2  
  8 Greathouse, Josh             Dadeville             19-08.00   NWI    1  
  9 King, Jared                  Holly Pond            18-10.00   NWI 
 10 Mostella, Anthony            Oneonta               18-09.75   NWI 
 11 Terrell, Lakendrick          SCHS                  18-09.00   NWI 
 12 Spralling, Terrance          WINH                  18-00.00   NWI 
 13 Hamilton, James              Winston               17-06.00   NWI 
 14 Hampton, Tyler               Lamar County          16-09.50   NWI 
 
Boys Discus Throw 3A
=======================================================================
State Record: R 145-00  1996        Russ Hill, St. Paul's                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Blair, Mike                  Winston                 130-08    10  
  2 Williams, Kendrall           WS Neal                 127-07     8  
  3 Wilkerson, Jason             Rogers                  127-02     6  
  4 Harris, Clifford             SCHS                    124-00     5  
  5 Curtis, John                 LEED                    118-09     4  
  6 Fuller, Vincent              Danville                118-04     3  
  7 Baker, Cody                  Phil Campbel            114-08     2  
  8 Hocking, Buford              Winston                 113-00     1  
  9 Shell, Dexter                Oneonta                 105-04  
 10 Hester, Bryan                Phil Campbel            104-07  
 11 Richards, Corey              Oneonta                 102-05  
 12 Ray, Corey                   LEED                    101-04  
 13 Simmons, Brandon             Piedmont                 97-07  
 14 Smith, Matt                  Holly Pond               95-07  
 
Boys Javelin Throw 3A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alford, Kyle                 Winston                 125-07  
  2 Walker, Tye                  TRMH                    124-03  
  3 Linley, Chris                WINH                    104-07  
  4 Samuels, Maurice             LEED                     99-00  
  5 McCall, Kevin                TRMH                     96-07  
  6 Browning, Jim                Ashville                 88-06  
  7 Bowling, John                Ashville                 79-11  
  8 Davis, Alex                  Ashville                 77-00