Elite Performances

243 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:56.31 Amaris Tyynismaa Catholic - Montgomery
1600 Meter Run Finals 5:03.81 McKenzie Hogue Thompson
1600 Meter Run Finals 5:03.97 Sydney Steely Hoover
1600 Meter Run Finals 5:06.88 Grace Jensen McGill-Toolen Catholic
1600 Meter Run Finals 5:09.63 Presley Miles Saint James
1600 Meter Run Finals 5:10.34 Anna Balzli Mountain Brook HS
1600 Meter Run Finals 5:10.49 Abbey Weitenbeck Huntsville HS
1600 Meter Run Finals 5:10.89 Samantha Rogers Auburn
1600 Meter Run Finals 5:11.98 Ava Weems Hoover
1600 Meter Run Finals 5:12.49 Lainey Phelps Homewood HS
1600 Meter Run Finals 5:17.17 Katie Strozier Pelham
1600 Meter Run Finals 5:17.41 Makennah Mills Northview
1600 Meter Run Finals 5:18.59 Harper Roberts American Christian Academy
1600 Meter Run Finals 5:18.95 Harper McGowan Auburn
1600 Meter Run Finals 5:19.37 Hannah Tarwater Whitesburg Christian Academy
3200 Meter Run Finals 10:44.09 Amaris Tyynismaa Catholic - Montgomery
3200 Meter Run Finals 10:59.46 McKenzie Hogue Thompson
3200 Meter Run Finals 11:01.30 Samantha Rogers Auburn
3200 Meter Run Finals 11:05.57 Presley Miles Saint James
3200 Meter Run Finals 11:11.30 Lainey Phelps Homewood HS
3200 Meter Run Finals 11:14.92 Grace Jensen McGill-Toolen Catholic
3200 Meter Run Finals 11:23.59 Hallie Stewart Auburn
3200 Meter Run Finals 11:24.69 Celie Jackson Homewood HS
3200 Meter Run Finals 11:24.94 Makennah Mills Northview
3200 Meter Run Finals 11:27.00 Anna Balzli Mountain Brook HS
3200 Meter Run Finals 11:30.88 Abbey Weitenbeck Huntsville HS
3200 Meter Run Finals 11:32.59 Caroline Sall Hoover
3200 Meter Run Finals 11:33.06 Haley Stallworth Hoover
3200 Meter Run Finals 11:37.99 Hannah Tarwater Whitesburg Christian Academy
400 Meter Dash Finals 56.78 Vada Samuels James Clemens
400 Meter Dash Finals 56.97 Holli Chapman Mountain Brook HS
400 Meter Dash Finals 57.40 Hope Igbinoghene Hewitt-Trussville HS
400 Meter Dash Finals 57.47 Jasmine Griffin Homewood HS
400 Meter Dash Finals 57.88 Jada Childers Central - Tuscaloosa
400 Meter Dash Finals 57.89 Qymeshia Mayhew Paul W. Bryant High School
400 Meter Dash Finals 58.40 Olivia Knox Central - Tuscaloosa
400 Meter Dash Finals 58.44 Katie Strozier Pelham
400 Meter Dash Finals 58.62 Vennessa Frank Central - Phenix City
400 Meter Dash Finals 58.72 Dhakirah Baraka Ramsay
400 Meter Dash Finals 58.78 Sydney White Hewitt-Trussville HS
400 Meter Dash Finals 59.09 Chanice Spicer Brewbaker Tech
400 Meter Dash Finals 59.57 Chakiya Plummer Hoover
400 Meter Dash Finals 59.86 Uriah James James Clemens
400 Meter Dash Finals 59.99 Ja'Niyah Boykin Mobile Christian
4x200 Meter Relay Finals 1:43.12 Relay Team Hoover
4x200 Meter Relay Finals 1:43.16 Relay Team James Clemens
4x200 Meter Relay Finals 1:43.56 Relay Team Homewood HS
4x200 Meter Relay Finals 1:43.78 Relay Team Auburn
4x200 Meter Relay Finals 1:44.28 Relay Team Hewitt-Trussville HS
4x200 Meter Relay Finals 1:44.72 Relay Team Sparkman High School
4x200 Meter Relay Finals 1:45.01 Relay Team Paul W. Bryant High School
4x200 Meter Relay Finals 1:45.60 Relay Team Ramsay
4x200 Meter Relay Finals 1:46.52 Relay Team Oak Mountain HS
4x200 Meter Relay Finals 1:46.66 Relay Team Central - Phenix City
4x200 Meter Relay Finals 1:46.76 Relay Team Central - Tuscaloosa
4x200 Meter Relay Finals 1:46.86 Relay Team Mountain Brook HS
4x200 Meter Relay Finals 1:47.17 Relay Team Thompson
4x200 Meter Relay Finals 1:48.20 Relay Team Smiths Station
4x200 Meter Relay Finals 1:49.28 Relay Team Opelika High School
4x400 Meter Relay Finals 3:55.24 Relay Team Hoover
4x400 Meter Relay Finals 3:57.18 Relay Team Hewitt-Trussville HS
4x400 Meter Relay Finals 3:57.23 Relay Team James Clemens
4x400 Meter Relay Finals 4:02.06 Relay Team Mountain Brook HS
4x400 Meter Relay Finals 4:02.37 Relay Team Central - Phenix City
4x400 Meter Relay Finals 4:03.96 Relay Team McGill-Toolen Catholic
4x400 Meter Relay Finals 4:04.57 Relay Team Auburn
4x400 Meter Relay Finals 4:04.91 Relay Team Ramsay
4x400 Meter Relay Finals 4:07.53 Relay Team Central - Tuscaloosa
4x400 Meter Relay Finals 4:09.04 Relay Team Thompson
4x800 Meter Relay Finals 9:19.70 Relay Team Hoover
4x800 Meter Relay Finals 9:27.61 Relay Team McGill-Toolen Catholic
4x800 Meter Relay Finals 9:31.32 Relay Team Mountain Brook HS
4x800 Meter Relay Finals 9:49.08 Relay Team Homewood HS
4x800 Meter Relay Finals 9:52.61 Relay Team Auburn
4x800 Meter Relay Finals 9:55.99 Relay Team Pelham
60 Meter Hurdles Prelims 8.80 Michelle Nkoudou Hoover
60 Meter Hurdles Finals 8.81 Michelle Nkoudou Hoover
60 Meter Hurdles Prelims 8.90 Chakiya Plummer Hoover
60 Meter Hurdles Finals 8.91 Chakiya Plummer Hoover
60 Meter Hurdles Prelims 8.92 Shataeya Ligon James Clemens
60 Meter Hurdles Finals 8.95 Jasmine Griffin Homewood HS
60 Meter Hurdles Finals 9.01 Shataeya Ligon James Clemens
60 Meter Hurdles Prelims 9.08 Kayleigh Atkins American Christian Academy
60 Meter Hurdles Finals 9.19 Kayleigh Atkins American Christian Academy
60 Meter Hurdles Finals 9.21 Ashleigh Ivory Demopolis
60 Meter Dash Prelims 7.61 Jasmine Griffin Homewood HS
60 Meter Dash Finals 7.62 Jasmine Griffin Homewood HS
60 Meter Dash Prelims 7.65 Lauryn Hall Sparkman High School
60 Meter Dash Finals 7.66 Lauryn Hall Sparkman High School
60 Meter Dash Finals 7.69 Hope Igbinoghene Hewitt-Trussville HS
60 Meter Dash Finals 7.74 Nicole Payne Oak Mountain HS
60 Meter Dash Prelims 7.75 Hope Igbinoghene Hewitt-Trussville HS
60 Meter Dash Prelims 7.82 Chanice Spicer Brewbaker Tech
60 Meter Dash Finals 7.82 Chanice Spicer Brewbaker Tech
800 Meter Run Finals 2:13.93 Sydney Steely Hoover
800 Meter Run Finals 2:15.24 Grace Jensen McGill-Toolen Catholic
800 Meter Run Finals 2:15.73 Lily Hulsey Mountain Brook HS
800 Meter Run Finals 2:15.83 Presley Miles Saint James
800 Meter Run Finals 2:16.00 Katie Strozier Pelham
800 Meter Run Finals 2:17.47 Lainey Phelps Homewood HS
800 Meter Run Finals 2:18.30 McKenzie Hogue Thompson
800 Meter Run Finals 2:19.00 Tessa Allen Mountain Brook HS
800 Meter Run Finals 2:19.01 Caroline Franklin Hoover
800 Meter Run Finals 2:19.26 Amaris Tyynismaa Catholic - Montgomery
800 Meter Run Finals 2:19.68 Harper Roberts American Christian Academy
800 Meter Run Finals 2:21.44 Claire Frazier Bolton McGill-Toolen Catholic
800 Meter Run Finals 2:22.29 Celie Jackson Homewood HS
High Jump Finals 5-4 London Wooley Thompson
High Jump Finals 5-4 Ella Keaton McGill-Toolen Catholic
High Jump Finals 5-4 Jade Johnson Northridge High School
High Jump Finals 5-6 Rachel Faucett Pleasant Valley HS
High Jump Finals 5-6 Genesis Jones Hoover
High Jump Finals 5-7 Helen Claire Edmonds American Christian Academy
Long Jump Finals 18-1.5 Ashlee Osaji James Clemens
Long Jump Finals 18-8 Alonie Sutton Smiths Station
Pole Vault Finals 11-0 Helen Claire Edmonds American Christian Academy
Pole Vault Finals 11-0 Callie Radcliff St. Paul's Episcopal
Pole Vault Finals 11-0 Bradyn Coarsey McGill-Toolen Catholic
Pole Vault Finals 11-0 Savannah Morgan Fairhope
Pole Vault Finals 11-0 Riley White Hoover
Shot Put Finals 40-6.5 Zuri Falkner James Clemens
Shot Put Finals 40-9.5 Hannah Daffin McGill-Toolen Catholic
Triple Jump Finals 36-5.5 Helen Claire Edmonds American Christian Academy
Triple Jump Finals 36-6 Ashlee Osaji James Clemens
Triple Jump Finals 36-6.25 Kayleigh Atkins American Christian Academy
Triple Jump Finals 36-7.25 Imani Debrow Opelika High School
Triple Jump Finals 37-1.5 Shataeya Ligon James Clemens
Triple Jump Finals 37-2.25 Emily Burrowes St. Paul's Episcopal
Triple Jump Finals 37-2.25 Jade Johnson Northridge High School
Triple Jump Finals 37-3.25 Aiya Finch Homewood HS
Triple Jump Finals 38-6.75 Kennedy Brown Smiths Station
Triple Jump Finals 40-8 Alonie Sutton Smiths Station
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:21.50 Matthew Estopinal Randolph School
1600 Meter Run Finals 4:21.54 Tanner King Northside
1600 Meter Run Finals 4:23.56 James Sweeney Vestavia Hills HS
1600 Meter Run Finals 4:24.33 Charlie Slaughter Mountain Brook HS
1600 Meter Run Finals 4:24.39 Will Stone Homewood HS
1600 Meter Run Finals 4:24.82 Hunter Harwell Mountain Brook HS
1600 Meter Run Finals 4:25.00 Joe Leventry Hoover
1600 Meter Run Finals 4:25.01 Jace Jones Thompson
1600 Meter Run Finals 4:25.89 Evan Rogers Auburn
1600 Meter Run Finals 4:27.34 Bryce Hutchinson Vestavia Hills HS
1600 Meter Run Finals 4:27.40 Eli Wilhite Cullman
1600 Meter Run Finals 4:27.88 Allan Anderson Grissom HS
3200 Meter Run Finals 9:22.01 Matthew Estopinal Randolph School
3200 Meter Run Finals 9:26.45 James Sweeney Vestavia Hills HS
3200 Meter Run Finals 9:30.45 Bryce Hutchinson Vestavia Hills HS
3200 Meter Run Finals 9:30.65 Cameron Cox Huntsville HS
3200 Meter Run Finals 9:31.40 Tanner King Northside
3200 Meter Run Finals 9:34.56 Jared Touart Fairhope
3200 Meter Run Finals 9:37.03 Will Stone Homewood HS
3200 Meter Run Finals 9:37.70 Charlie Slaughter Mountain Brook HS
3200 Meter Run Finals 9:38.04 Eli Wilhite Cullman
3200 Meter Run Finals 9:40.01 John McCrackin Hoover
3200 Meter Run Finals 9:43.67 Jackson Thomas Grissom HS
400 Meter Dash Finals 48.96 Okheme Moore Hillcrest HS-Tuscaloosa
400 Meter Dash Finals 48.98 Xavier Rogers Stanhope Elmore
400 Meter Dash Finals 49.46 Jake Diggs Hewitt-Trussville HS
400 Meter Dash Finals 49.56 Nolan Smith James Clemens
400 Meter Dash Finals 50.33 Demontae Wilson Central - Tuscaloosa
400 Meter Dash Finals 50.60 David Hodgson American Christian Academy
400 Meter Dash Finals 50.71 Treyvon Jones Smiths Station
400 Meter Dash Finals 51.05 Quandaveus Gilliam Central - Phenix City
400 Meter Dash Finals 51.17 Onesimus Collins Ramsay
400 Meter Dash Finals 51.19 Samuel Holmes Thompson
4x200 Meter Relay Finals 1:29.36 Relay Team Hoover
4x200 Meter Relay Finals 1:29.60 Relay Team Ramsay
4x200 Meter Relay Finals 1:30.22 Relay Team Paul W. Bryant High School
4x200 Meter Relay Finals 1:31.31 Relay Team Thompson
4x200 Meter Relay Finals 1:31.51 Relay Team Central - Phenix City
4x200 Meter Relay Finals 1:31.68 Relay Team Smiths Station
4x200 Meter Relay Finals 1:32.39 Relay Team Central - Tuscaloosa
4x200 Meter Relay Finals 1:33.28 Relay Team Homewood HS
4x200 Meter Relay Finals 1:33.55 Relay Team Parker
4x200 Meter Relay Finals 1:33.57 Relay Team Shades Valley High School/JCIB
4x200 Meter Relay Finals 1:33.57 Relay Team Auburn
4x200 Meter Relay Finals 1:33.74 Relay Team Hewitt-Trussville HS
4x200 Meter Relay Finals 1:33.91 Relay Team Huntsville HS
4x200 Meter Relay Finals 1:34.01 Relay Team Stanhope Elmore
4x200 Meter Relay Finals 1:34.06 Relay Team Vestavia Hills HS
4x200 Meter Relay Finals 1:34.18 Relay Team Mountain Brook HS
4x200 Meter Relay Finals 1:34.37 Relay Team Huffman High School
4x400 Meter Relay Finals 3:24.01 Relay Team Hoover
4x400 Meter Relay Finals 3:24.92 Relay Team Thompson
4x400 Meter Relay Finals 3:25.18 Relay Team Central - Phenix City
4x400 Meter Relay Finals 3:27.49 Relay Team Ramsay
4x400 Meter Relay Finals 3:29.43 Relay Team Guntersville
4x400 Meter Relay Finals 3:29.96 Relay Team Stanhope Elmore
4x400 Meter Relay Finals 3:30.19 Relay Team Central - Tuscaloosa
4x400 Meter Relay Finals 3:30.52 Relay Team Auburn
4x800 Meter Relay Finals 7:58.51 Relay Team Smiths Station
4x800 Meter Relay Finals 8:02.94 Relay Team Hoover
4x800 Meter Relay Finals 8:05.26 Relay Team Mountain Brook HS
4x800 Meter Relay Finals 8:14.78 Relay Team Auburn
4x800 Meter Relay Finals 8:15.16 Relay Team Thompson
4x800 Meter Relay Finals 8:17.70 Relay Team Vestavia Hills HS
60 Meter Hurdles Finals 8.21 Deanthony Coleman Carver Montgomery
60 Meter Hurdles Finals 8.23 Hunter Appling West Point High School
60 Meter Hurdles Finals 8.31 Graham Collins McGill-Toolen Catholic
60 Meter Hurdles Prelims 8.32 Hunter Appling West Point High School
60 Meter Hurdles Finals 8.34 Keefe White Montgomery Academy
60 Meter Dash Finals 6.81 Okheme Moore Hillcrest HS-Tuscaloosa
60 Meter Dash Prelims 6.84 Okheme Moore Hillcrest HS-Tuscaloosa
60 Meter Dash Finals 6.89 Caleb Jackson Pleasant Grove
60 Meter Dash Finals 6.91 Hakim Ruffin Hoover
60 Meter Dash Prelims 6.92 Caleb Jackson Pleasant Grove
60 Meter Dash Prelims 6.93 Starling Thomas Ramsay
60 Meter Dash Finals 6.94 Gary Quarles Paul W. Bryant High School
60 Meter Dash Prelims 6.95 Gary Quarles Paul W. Bryant High School
60 Meter Dash Finals 6.98 Rj Nelson Hoover
60 Meter Dash Finals 6.99 Tyler Davis Mae Jemison High School
60 Meter Dash Finals 6.99 Jaylen Stinson Opelika High School
60 Meter Dash Prelims 6.99 Hakim Ruffin Hoover
60 Meter Dash Prelims 7.01 Jaylen Stinson Opelika High School
60 Meter Dash Prelims 7.02 Tyler Davis Mae Jemison High School
60 Meter Dash Prelims 7.02 Treyvon Jones Smiths Station
60 Meter Dash Prelims 7.04 Rj Nelson Hoover
800 Meter Run Finals 1:56.17 Tanner King Northside
800 Meter Run Finals 1:56.97 Charles Hughes Smiths Station
800 Meter Run Finals 1:57.08 Alex Leary Hoover
800 Meter Run Finals 1:57.23 Gram Denning Mountain Brook HS
800 Meter Run Finals 1:57.90 Joe Leventry Hoover
800 Meter Run Finals 1:58.54 Charlie Slaughter Mountain Brook HS
800 Meter Run Finals 1:59.20 Jonathan Davis Baker
800 Meter Run Finals 1:59.67 Russell Waters Huntsville HS
800 Meter Run Finals 2:00.05 Ethan Strand Vestavia Hills HS
800 Meter Run Finals 2:00.09 Jake Maddox Saint James
High Jump Finals 6-6 Isaiah McKissic Beauregard High School
High Jump Finals 6-6 Kyle Smith Hoover
High Jump Finals 6-8 Carl Nesbitt Vestavia Hills HS
High Jump Finals 6-9 Jonah Hyde Helena High School
Long Jump Finals 22-1.75 J'Marri McCall Hoover
Long Jump Finals 22-10.25 Graham Collins McGill-Toolen Catholic
Pole Vault Finals 14-6 Evans Finnorn McGill-Toolen Catholic
Pole Vault Finals 15-4 Walker Junkin Winfield City High School
Pole Vault Finals 16-1 James Courson Hoover
Triple Jump Finals 45-2 Josh Thomas Homewood HS
Triple Jump Finals 45-2.25 Pheathur Edwards Paul W. Bryant High School
Triple Jump Finals 45-5.75 Logan Graham Guntersville
Triple Jump Finals 45-7 Kyle Smith Hoover
Triple Jump Finals 46-7.25 Vincent Taylor Northridge High School
Triple Jump Finals 46-10 Cade Finley Wilson High School
Triple Jump Finals 48-4.75 Cj Jordan Opelika High School