4A Girls

                               GIRLS SCORES - 4A                               
                                                                               
                    Rank  School                     Score                     
                    ====  ========================= =======                    
                       1  St. Paul                   195                       
                       2  Madison County             146                       
                       3  Daleville                   49                       
                       4  Sheffield                   31                       
                       5  East Lawrence               24                       
                       5  West Point                  24                       
                       7  Geneva                      21                       
                       8  Weaver                      20                       
                       9  Douglass                    17                       
                      10  Central-Coosa               12                       
                      11  Hamilton                    11                       
                      12  Guntersville                10                       
                      12  Montevallo                  10                       
                      14  Fairview                     9                       
                      14  Greensboro                   9                       
                      16  Winfield                     8                       
                      17  Deshler                      5                       
                      17  Brooks                       5                       
                      19  Haleyville                   4                       
                      19  Corner                       4                       
                      19  Beauregard                   4                       
                      22  Hokes Bluff                  1                       
                      22  East Limestone               1                       
                      22  Cherokee                     1                       
                                                                               

Flash Results, Inc.                                                  
Alabama State High School 05/07/99 - 05/08/99                                  
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 100 METER DASH                                          
  Heat 1: 1. Les'lee Gilberry, St. Paul 12.54; 2. Tamara Grant, Daleville      
 13.12; 3. Meeka Johnson, Sheffield 13.41; 4. Brady Allen, St. Paul 13.52; 5.  
 Ebony Burks, East Lawrenc 13.89; 6. Ashley North, Beauregard 13.96; 7. Denise 
 Horn, Sheffield 17.63.                                                        
  Heat 2: 1. Cassandra Matthews, Madison Co. 12.51; 2. Ladonia Cade, Geneva    
 13.30; 3. Monica Moon, Central-Coos 13.31; 4. Peyton Robertson, Winfield      
 13.54; 5. Natalia Jones, Montevallo 13.72; 6. Nikki Sullivan, Madison Co.     
 13.93; 7. Keyonda Wilson, Jemison 14.03.                                      
Final 4A GIRLS 100 METER DASH                                                  
  1. Les'lee Gilberry, St. Paul 12.25; 2. Cassandra Matthews, Madison Co.      
 12.28; 3. Tamara Grant, Daleville 13.07; 4. Monica Moon, Central-Coos 13.28;  
 5. Meeka Johnson, Sheffield 13.31; 6. Ladonia Cade, Geneva 13.63; 7. Brady    
 Allen, St. Paul 13.68; 8. Natalia Jones, Montevallo 14.02.                    
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 200 METER DASH                                          
  Heat 1: 1. Denise Fletcher, Madison Co. 27.28; 2. Brady Allen, St. Paul      
 27.63; 3. Ashley North, Beauregard 27.96; 4. Geovonia Carter, Sheffield 28.10;
 5. Shakiea Gocden, Weaver 28.44; 6. Nikki Sullivan, Madison Co. 29.44; 7.     
 Keyonda Wilson, Jemison 29.85.                                                
  Heat 2: 1. Les'lee Gilberry, St. Paul 25.75; 2. Ladonia Cade, Geneva 27.05;  
 3. Tamara Grant, Daleville 27.34; 4. Meeka Johnson, Sheffield 27.52; 5.       
 Felicia Hayes, Geneva 28.12; 6. Tiffany Goldsmith, Montevallo 28.13; 7. Monica
 Moon, Central-Coos 28.14; 8. A. Plain, Deshler 28.70; 9. Milli Huff,          
 Montevallo 29.08.                                                             
Final 4A GIRLS 200 METER DASH                                                  
  1. Les'lee Gilberry, St. Paul 25.69; 2. Tamara Grant, Daleville 27.13; 3.    
 Meeka Johnson, Sheffield 27.28; 4. Ladonia Cade, Geneva 27.39; 5. Denise      
 Fletcher, Madison Co. 27.53; 6. Brady Allen, St. Paul 27.62; 7. Ashley North, 
 Beauregard 28.16; 8. Felicia Hayes, Geneva 28.30; 9. Geovonia Carter,         
 Sheffield 29.06.                                                              
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 400 METER DASH                                          
  Heat 1: 1. Sophie Moore, Madison Co. 1:00.25; 2. Ladonia Cade, Geneva        
 1:00.93; 3. Ashley North, Beauregard 1:03.84; 4. Denise Fletcher, Madison Co. 
 1:04.02; 5. Brandi Dickerson, Madison Co. 1:04.27; 6. Jessica Lindsey,        
 Haleyville 1:07.56; 7. Akela Downie, Weaver 1:11.21; 8. Jessica Robertson,    
 Winfield 1:20.09.                                                             
  Heat 2: 1. Avril Walker, St. Paul 1:01.47; 2. Meredith Gallaspy, St. Paul    
 1:02.89; 3. Amelia Lewis, Beauregard 1:05.45; 4. Laura Pearson, St. Paul      
 1:06.40; 5. Tiffany Goldsmith, Montevallo 1:07.83; 6. Monique Lilly,          
 Montevallo 1:08.30; 7. Ebony Mason, Montevallo 1:11.62.                       
Final 4A GIRLS 400 METER DASH                                                  
  1. Sophie Moore, Madison Co. 59.66; 2. Avril Walker, St. Paul 1:00.02; 3.    
 Denise Fletcher, Madison Co. 1:01.64; 4. Ladonia Cade, Geneva 1:02.35; 5.     
 Meredith Gallaspy, St. Paul 1:02.53; 6. Brandi Dickerson, Madison Co. 1:04.37;
 7. Ashley North, Beauregard 1:04.86; 8. Laura Pearson, St. Paul 1:05.44; 9.   
 Amelia Lewis, Beauregard 1:08.42.                                             
Final 4A GIRLS 800 METER RUN                                                   
 1. Avril Walker, St. Paul 2:24.79; 2. Margaret Martin, St. Paul 2:26.59; 3.   
 Meredith Gallaspy, St. Paul 2:29.48; 4. Amy Phillips, Madison Co. 2:29.79; 5. 
 Brandi Dickerson, Madison Co. 2:35.07; 6. Melinda Phillips, Madison Co.       
 2:36.94; 7. Tiquella Walker, Daleville 2:42.27; 8. Gisa Groodie, Fairview     
 2:46.51; 9. Sarah Roberts, Hamilton 2:46.60; 10. Cathy Phillips, West Point   
 2:52.04; 11. Diane Worth, Beauregard 2:53.20; 12. Kacy Ross, Weaver 2:53.30;  
 13. Lisa Skinner, Jemison 2:56.15; 14. Laquia Coney, Central-Coos 2:57.27; 15.
 Julie Jordan, Winfield 3:20.75.                                               
Final 4A GIRLS 1,600 METER RUN                                                 
 1. Margaret Martin, St. Paul 5:34.37; 2. Amy Phillips, Madison Co. 5:36.55; 3.
 Neesa Peterson, St. Paul 5:40.91; 4. Jennifer Moses, St. Paul 5:43.70; 5.     
 Courtney Hurst, Madison Co. 5:43.79; 6. Christine Duke, Hamilton 5:51.33; 7.  
 Cathy Phillips, West Point 5:55.87; 8. Shannon Reynolds, East Limestn 6:08.65;
 9. Kiki Brown, Daleville 6:09.07; 10. Ginger Baker, Douglass 6:10.59; 11.     
 Lauren Williams, Hokes Bluff 6:24.54; 12. Mandy Dyess, Moody 6:24.93; 13.     
 Stenie Seals, Weaver 6:44.37; 14. Jamie Dulay, Weaver 6:56.39; 15. Julie      
 Jordan, Winfield 7:27.19.                                                     
Final 4A GIRLS 3,200 METER RUN                                                 
 1. Margaret Martin, St. Paul 11:56.28; 2. Amy Phillips, Madison Co. 12:29.77; 
 3. Lydia Knizley, St. Paul 12:36.97; 4. Neesa Peterson, St. Paul 12:40.78; 5. 
 Courtney Hurst, Madison Co. 13:12.74; 6. Christine Duke, Hamilton 13:45.24; 7.
 Cathy Phillips, West Point 14:04.63; 8. Lauren Williams, Hokes Bluff 14:09.21;
 9. Stenie Seals, Weaver 14:47.72; 10. Kristy Crane, Hamilton 15:13.10; 11.    
 Jamie Dulay, Weaver 15:43.50; 12. Reseeua Sefick, Weaver 17:21.35.            
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 100 METER HURDLES                                       
  Heat 1: 1. Anne Dawson, St. Paul 15.39; 2. Regina Roberts, Daleville 17.56;  
 3. Tawa Boyd, Sheffield 18.42; 4. Parker Pennington, St. Paul 18.49; 5. Avril 
 Walker, St. Paul 18.87; 6. Felicia Hayes, Geneva 19.37; 7. Bianca Allen,      
 Weaver 19.65; 7. Shakiea Gooden, Weaver 19.65; 9. Arjeria Williams, Jemison   
 21.87.                                                                        
  Heat 2: 1. Emily Starnes, Madison Co. 17.98; 2. Hannah Voss, Brooks 18.33; 3.
 Rachel Weaver, Madison Co. 18.69; 4. Cassandra Matthews, Madison Co. 20.19; 5.
 Andrea Lilly, Montevallo 20.22; 6. Latoria Downie, Weaver 20.72; 7. Pam       
 Powell, Jemison 21.80; 8. Jessica Robertson, Winfield 23.67.                  
Final 4A GIRLS 100 METER HURDLES                                               
  1. Anne Dawson, St. Paul 14.95; 2. Avril Walker, St. Paul 16.70; 3. Tawa     
 Boyd, Sheffield 17.70; 4. Emily Starnes, Madison Co. 17.74; 5. Hannah Voss,   
 Brooks 18.02; 6. Parker Pennington, St. Paul 18.29; 7. Regina Roberts,        
 Daleville 18.31; 8. Rachel Weaver, Madison Co. 18.38; 9. Felicia Hayes, Geneva
 19.48.                                                                        
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 300 METER HURDLES                                       
  Heat 1: 1. Ladonia Cade, Geneva 47.66; 2. Anne Dawson, St. Paul 47.74; 3.    
 Regina Roberts, Daleville 51.50; 4. Rachel Weaver, Madison Co. 53.07; 5.      
 Parker Pennington, St. Paul 53.17; 6. Emily Starnes, Madison Co. 53.72; 7.    
 Kelly Smith, Weaver 58.52.                                                    
  Heat 2: 1. Avril Walker, St. Paul 47.39; 2. Sophie Moore, Madison Co. 49.83; 
 3. Jessica Warren, Weaver 53.22; 4. Hannah Voss, Brooks 53.35; 5. Shakiea     
 Gooden, Weaver 55.19; 6. Tawa Boyd, Sheffield 57.78; 7. Andrea Lilly,         
 Montevallo 58.62; 8. Ashley Lawler, Winfield 1:00.18.                         
Final 4A GIRLS 300 METER HURDLES                                               
  1. Anne Dawson, St. Paul 46.52; 2. Avril Walker, St. Paul 47.91; 3. Ladonia  
 Cade, Geneva 49.40; 4. Sophie Moore, Madison Co. 49.41; 5. Regina Roberts,    
 Daleville 50.83; 6. Jessica Warren, Weaver 52.20; 7. Rachel Weaver, Madison   
 Co. 52.40; 8. Hannah Voss, Brooks 52.97; 9. Parker Pennington, St. Paul 53.33.
                                                                               
Preliminaries 4A GIRLS 4X100 METER RELAY                                       
  Heat 1: 1. Madison Co. 50.28; 2. East Lawrenc 52.14; 3. Sheffield 53.90; 4.  
 Deshler 55.34; 5. Douglass 55.60; 6. Jemison 55.90; 7. Winfield 56.59; 8.     
 Brookwood 59.44.                                                              
  Heat 2: 1. St. Paul 50.41; 2. Montevallo 54.01; 3. Weaver 55.63; 4.          
 Haleyville 55.86; 5. Moody 59.21; 6. Daleville 1:13.30.                       
Final 4A GIRLS 4X100 METER RELAY                                               
  1. Madison Co. 49.98; 2. St. Paul 50.00; 3. Sheffield 53.53; 4. Deshler      
 54.09; 5. Montevallo 55.04; 6. Weaver 55.22; 7. Douglass 55.38; 8. Haleyville 
 56.00; - East Lawrenc DQ.                                                     
Final 4A GIRLS 4X400 METER RELAY                                               
 1. Madison Co. 4:15.29; 2. St. Paul 4:21.22; 3. Daleville 4:27.51; 4.         
 Montevallo 4:32.51; 5. East Lawrenc 4:35.26; 6. Haleyville 4:42.08; 7. Weaver 
 4:43.08; 8. Douglass 4:44.96; 9. West Point 4:48.88; 10. Sheffield 4:54.70;   
 11. Jemison 4:58.76; 12. Moody 5:30.34.                                       
Final 4A GIRLS 4X800 METER RELAY                                               
 1. St. Paul 10:23.53; 2. Madison Co. 10:27.11; 3. Douglass 11:18.86; 4. West  
 Point 11:46.09; 5. Hamilton 11:53.31; 6. Weaver 12:19.63.                     
Final 4A GIRLS HIGH JUMP                                                       
 1. Melinda Phillips, Madison Co. 5-02 (1.57m); 2. Amber Fullilove, Fairview   
 5-0 (1.52m); 3. Jennifer Bibber, St. Paul 4-10 (1.47m); 4. Diane Mason,       
 Madison Co. 4-10 (1.47m); 5. Kristen Pike, Corner 4-10 (1.47m); 6. Latoria    
 Downie, Weaver 4-08 (1.42m); 7. Deanna Hanscom, West Point 4-08 (1.42m); 8.   
 Dionne Banks, Greensboro 4-06 (1.37m); 9. Noel Duval, St. Paul 4-06 (1.37m);  
 9. Elizabeth Burden, West Point 4-06 (1.37m); 9. Meredith Gallaspy, St. Paul  
 4-06 (1.37m); 9. Heather McRay, Daleville 4-06 (1.37m); 9. Shelly Sager,      
 Winfield 4-06 (1.37m); 9. Jassmine McMinn, West Point 4-06 (1.37m); - Akela   
 Downie, Weaver NH.                                                            
Final 4A GIRLS POLE VAULT                                                      
 1. Emily Starnes, Madison Co. 6-04 (1.93m); 2. Rachel Weaver, Madison Co. 6-04
 (1.93m).                                                                      
Final 4A GIRLS LONG JUMP                                                       
 1. Cassandra Matthews, Madison Co. 18-01 (5.51m); 2. Anne Dawson, St. Paul    
 17-10.75 (5.45m); 3. Marquita Diggs, East Lawrenc 16-01.50 (4.91m); 4. Tawa   
 Boyd, Sheffield 15-05 (4.70m); 5. Monica Moon, Central-Coos 15-04 (4.67m); 6. 
 Tasha Madden, East Lawrenc 15-03.25 (4.65m); 7. Yita Stallworth, Daleville    
 14-11.50 (4.56m); 8. Ladonia Cade, Geneva 14-04 (4.37m); 9. Jyrita Maston,    
 Sheffield 13-05.50 (4.10m); 10. Charity Persall, West Point 13-05.25 (4.10m); 
 11. Dionne Banks, Greensboro 12-10.75 (3.93m); 12. Mandy Dyess, Moody 12-10   
 (3.91m); 13. Erica Hodges, Childersburg 12-10 (3.91m); 14. Milli Huff,        
 Montevallo 12-06.50 (3.82m); 15. Tara Edgar, W.S. Neal 12-04.75 (3.78m); -    
 Monita Harris, Midfield FOUL.                                                 
Final 4A GIRLS TRIPLE JUMP                                                     
 1. Cassandra Matthews, Madison Co. 11.26m (36-11.50); 2. Peyton Robertson,    
 Winfield 10.30m (33-09.50); 3. Tasha Madden, East Lawrenc 10.13m (33-03); 4.  
 Marquita Diggs, East Lawrenc 10.01m (32-10.25); 5. Yita Stallworth, Daleville 
 9.96m (32-08.25); 6. Monica Moon, Central-Coos 9.54m (31-03.75); 7. Laura     
 Carlisle, St. Paul 9.52m (31-03); 8. Brandi Dickerson, Madison Co. 9.43m      
 (30-11.25); 9. Parker Pennington, St. Paul 9.29m (30-05.75); 10. Emily        
 Starnes, Madison Co. 9.24m (30-03.75); 11. Tabitha Reyes, Winfield 8.54m      
 (28-00.25); 12. Tara Edgar, W.S. Neal 7.75m (25-05.25); - Tawa Boyd, Sheffield
 FOUL.                                                                         
Final 4A GIRLS SHOT PUT                                                        
 1. Lamanda Thomas, Daleville 33-08.25 (10.27m); 2. Rachel McCord, Douglass    
 31-05.50 (9.59m); 3. Shay Jones, Greensboro 30-11.50 (9.44m); 4. Deanna       
 Hanscom, West Point 30-03.50 (9.23m); 5. Jennifer Bibber, St. Paul 29-09.50   
 (9.08m); 6. Cassandra Bilyeu, Weaver 29-04.50 (8.95m); 7. Dee Bone, Madison   
 Co. 29-03.50 (8.93m); 8. Amanda Knapp, Hamilton 29-01.50 (8.88m); 9. Amber    
 Terrell, Winfield 28-06.75 (8.71m); 10. Jessica Warren, Weaver 28-05 (8.66m); 
 11. Bianca Allen, Weaver 28-01.25 (8.57m); 12. Ashley Smith, T.R. Miller      
 26-09.50 (8.17m); 13. Ebony Mason, Montevallo 25-08.50 (7.84m); 14. Erin      
 Killion, St. Paul 22-10 (6.96m); - Tonya Steele, East Lawrenc FOUL.           
Final 4A GIRLS DISCUS THROW                                                    
 1. Kara Folsom, Guntersville 105-07 (32.18m); 2. Deanna Hanscom, West Point   
 100-0 (30.48m); 3. Avril Walker, St. Paul 94-0 (28.65m); 4. Lamanda Thomas,   
 Daleville 92-02 (28.09m); 5. Tasha Ricks, Sheffield 84-04 (25.70m); 6.        
 Cassandra Bilyeu, Weaver 83-08 (25.50m); 7. Shay Jones, Greensboro 83-01      
 (25.32m); 8. Roseanne Stowne, Cherokee 80-09 (24.61m); 9. Jessica Warren,     
 Weaver 79-03 (24.16m); 10. Jennifer Bibber, St. Paul 78-09 (24.00m); 11.      
 Amanda Knapp, Hamilton 78-02 (23.83m); 12. Kelly Kimsey, Moody 77-06 (23.62m);
 13. Lavonnia Johnson, T.R. Miller 76-09 (23.39m); 14. Cassidee Gooden, Weaver 
 76-05 (23.29m); 15. Amber Terrell, Winfield 75-07 (23.04m); 16. Brady Allen,  
 St. Paul 73-0 (22.25m).