Featured Meets
Jesse Owens Classic
Oakville Indian Mounds Park
Oakville,
AL
Oct 7, 2017
3,135 Total Performances
(2,026 AL)
Photo Albums (1)
Articles (4)
-
Over 4000 Photos From Jesse Owens!
-
Jesse Owens Course Preview
-
What Girls to Watch at Jesse Owens - This Field is Talented!
-
What Boys to Watch at Jesse Owens - Hint: They're FAST!
Elite Performances
Girls (79) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:11.58 | Leahrose Mami | St Bernard | |
5000m | F 1 1st | 17:50.51 | Amaris Tyynismaa | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 1st | 19:40.68 | Savannah Williams | Lawrence County HS | |
5000m | F 1 2nd | 20:27.14 | Isabella Rowland | Montgomery Academy | |
5000m | F 1 2nd | 18:07.88 | Grace Jensen | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 3rd | 19:55.57 | Abby Nunnelly | Alexandria High School | |
5000m | F 1 3rd | 21:05.78 | Elizabeth Allen | Prattville High School | |
5000m | F 1 3rd | 20:32.64 | Caroline Summers | Whitesburg Christian Academy | |
5000m | F 1 4th | 19:56.63 | Emily Daniel | Lawrence County HS | |
5000m | F 1 4th | 21:12.74 | Catherine Ragsdale | Prattville High School | |
5000m | F 1 4th | 20:47.20 | Kasey Eziekel | Colbert Heights | |
5000m | F 1 4th | 18:17.02 | Samantha Rogers | Auburn | |
5000m | F 1 5th | 20:05.67 | Phoebe Moon | Wilson High School | |
5000m | F 1 5th | 20:52.41 | Breia Smith | Cornerstone Schools of Alabama | |
5000m | F 1 5th | 18:26.44 | Presley Miles | Saint James | |
5000m | F 1 5th | 19:43.50 | MacKenzie Culpepper | Spain Park | |
5000m | F 1 6th | 20:08.82 | Hallie Porterfield | Westminster School at Oak Mountain | |
5000m | F 1 6th | 20:54.37 | Anaelyse Perez-Ruiz | Holy Spirit Catholic High School | |
5000m | F 1 6th | 18:32.35 | McKenzie Hogue | Thompson | |
5000m | F 1 7th | 20:31.61 | Sarah Kate Lipperd | Westminster School at Oak Mountain | |
5000m | F 1 7th | 20:57.39 | Grace Crim | Providence Christian School | |
5000m | F 1 8th | 19:54.21 | Frieda Kickliter | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 8th | 20:39.49 | Cassidy Winter | West Limestone | |
5000m | F 1 8th | 21:20.81 | Ally Amerson | Hatton | |
5000m | F 1 8th | 19:00.73 | Harper McGowan | Auburn | |
5000m | F 1 9th | 19:57.51 | Jenna Shereyk | James Clemens | |
5000m | F 1 9th | 20:50.27 | Hannah Cloud | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 10th | 20:00.58 | Holland Lidikay | Spain Park | |
5000m | F 1 10th | 20:50.92 | McCall Chandler | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 10th | 19:02.19 | Sara Pacer | Auburn | |
5000m | F 1 11th | 21:07.03 | Kathy Hammond | LAMP (Loveless) | |
5000m | F 1 12th | 21:09.15 | Mary Shelton | Jacksonville | |
5000m | F 1 12th | 19:02.80 | Becca Billman | American Christian Academy | |
5000m | F 1 13th | 20:06.10 | Lauren Brackin | Muscle Shoals High | |
5000m | F 1 13th | 21:15.50 | Emma Hudson | Randolph School | |
5000m | F 1 13th | 19:03.06 | Celie Jackson | Homewood HS | |
5000m | F 1 14th | 20:09.42 | Maggie Crow | Fort Payne | |
5000m | F 1 14th | 21:20.32 | Maddie Gossett | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 15th | 20:09.60 | Anahi Barboza | Fort Payne | |
5000m | F 1 15th | 21:22.70 | Taylor Williams | Lawrence County HS | |
5000m | F 1 16th | 20:11.52 | Claire Frazier Bolton | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 16th | 21:23.98 | Katherine Hunter | Randolph School | |
5000m | F 1 17th | 20:18.22 | Maddie Jackson | Fort Payne | |
5000m | F 1 17th | 21:25.26 | Hallie Bone | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 18th | 20:18.28 | Mollie Sanderson | Fort Payne | |
5000m | F 1 18th | 21:26.24 | Anna Beth Hild | Briarwood Christian School | |
5000m | F 1 19th | 20:18.32 | Sydney Hall | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 19th | 21:28.47 | Briar Poytress | White Plains | |
5000m | F 1 20th | 20:28.68 | Gracie Groat | Fort Payne | |
5000m | F 1 20th | 21:29.82 | Maria Bretherick | Wilson High School | |
5000m | F 1 21st | 20:29.58 | Abigail Vega | Fort Payne | |
5000m | F 1 23rd | 19:18.23 | Sarah Parnell | Auburn | |
5000m | F 1 24th | 20:40.53 | Amelia Brady | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 26th | 20:44.60 | Abigail Ford | Helena High School | |
5000m | F 1 28th | 19:31.88 | Sasha Allison | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 29th | 21:05.73 | Olivia Hannum | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 32nd | 19:42.17 | Hannah Tarwater | Whitesburg Christian Academy | |
5000m | F 1 33rd | 21:18.03 | Lydia Benitez | Auburn | |
5000m | F 1 34th | 19:43.42 | Evie Bell | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 35th | 21:18.76 | Helena Steen | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 36th | 19:57.22 | Hallie Stewart | Auburn | |
5000m | F 1 36th | 21:19.30 | Elizabeth Nist | Auburn | |
5000m | F 1 39th | 21:24.98 | Samantha Burns | James Clemens | |
5000m | F 1 40th | 20:10.18 | Sarah Francis | Enterprise High | |
5000m | F 1 43rd | 20:18.17 | Camryn Davis | Southside-Gadsden | |
5000m | F 1 43rd | 21:29.34 | Julianne Hill | Madison Academy | |
5000m | F 1 49th | 20:24.04 | Isabelle Cochran | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 53rd | 20:37.04 | Taylor Engram | Auburn | |
5000m | F 1 54th | 20:37.47 | Katie Galvin | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 55th | 20:38.60 | Emma Grace Phillips | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 63rd | 20:50.63 | Laine Patterson | Auburn | |
5000m | F 1 71st | 20:58.59 | Cat Yeilding | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 75th | 21:00.31 | Audrey Nabors | Homewood HS | |
5000m | F 1 77th | 21:02.16 | Natalie Warner | Enterprise High | |
5000m | F 1 78th | 21:02.78 | Adah Allen | Homewood HS | |
5000m | F 1 86th | 21:16.73 | Sailor Miles | Saint James | |
5000m | F 1 88th | 21:18.52 | Adrienne Cooley | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 89th | 21:21.75 | Anna McGowan | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 92nd | 21:24.92 | Audrey Norris | Vestavia Hills HS | |
Boys (105) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:42.76 | Fuad Qushair | Saint John Paul II Catholic High School | |
5000m | F 1 1st | 16:34.71 | Andrew Sweeney | St Bernard | |
5000m | F 1 1st | 15:22.32 | Will Stone | Homewood HS | |
5000m | F 1 2nd | 16:48.29 | Davis Holdbrooks | Winfield City High School | |
5000m | F 1 2nd | 17:33.48 | Wesley Domsalla | Prattville High School | |
5000m | F 1 2nd | 16:44.66 | Nate Collins | Westminster | |
5000m | F 1 2nd | 16:44.66 | Nate Collins | Westminster School at Oak Mountain | |
5000m | F 1 2nd | 16:44.66 | Nate Collins | Westminster Christian Academy HS | |
5000m | F 1 2nd | 15:25.01 | James Sweeney | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 3rd | 16:53.98 | Beck Wilkes | Winfield City High School | |
5000m | F 1 4th | 16:46.34 | Connor Sims | Brewer | |
5000m | F 1 4th | 16:59.28 | Trent Malloy | Briarwood Christian School | |
5000m | F 1 4th | 16:54.15 | Hunter Wright | Westminster | |
5000m | F 1 4th | 16:54.15 | Hunter Wright | Westminster School at Oak Mountain | |
5000m | F 1 4th | 16:54.15 | Hunter Wright | Westminster Christian Academy HS | |
5000m | F 1 5th | 16:49.37 | Jean Pierre LeRoux | Bob Jones | |
5000m | F 1 6th | 17:05.20 | James Cain | Priceville | |
5000m | F 1 6th | 15:58.01 | Brandon DeMarcus Lee | Thompson | |
5000m | F 1 7th | 17:08.34 | Dawson Oliver | Trinity Presbyterian School | |
5000m | F 1 8th | 17:12.09 | Hamza Abusammour | Haleyville High School | |
5000m | F 1 8th | 16:02.43 | Charlie Lott | Trinity Presbyterian School | |
5000m | F 1 9th | 16:57.44 | Caleb Dingbaum | Hartselle | |
5000m | F 1 9th | 17:16.10 | Grant Walker | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 9th | 17:35.92 | Will Franklin | Montgomery Academy | |
5000m | F 1 10th | 16:06.26 | Matthew Estopinal | Randolph School | |
5000m | F 1 11th | 17:04.41 | Jacob Wyatt | Thompson | |
5000m | F 1 12th | 17:06.11 | John Patrick Dalton | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 12th | 17:16.46 | Rex Green | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 12th | 16:15.09 | Evan Crawford | Enterprise High | |
5000m | F 1 13th | 17:18.43 | Manny Caceres | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 14th | 17:19.31 | James Haynes | Anniston | |
5000m | F 1 14th | 16:19.13 | Gabe Henneberger | Enterprise High | |
5000m | F 1 15th | 17:23.91 | Hollis Johnson | Catholic - Montgomery | |
5000m | F 1 15th | 16:20.28 | Eli Wilhite | Cullman | |
5000m | F 1 16th | 17:09.77 | Brian Morton | Bob Jones | |
5000m | F 1 17th | 17:10.21 | Blake Vaughn | Helena High School | |
5000m | F 1 17th | 17:28.17 | Carter Clark | Trinity Presbyterian School | |
5000m | F 1 17th | 16:21.43 | Charlie Trower | Spain Park | |
5000m | F 1 18th | 17:10.52 | Ca Levario-slaten | Hartselle | |
5000m | F 1 18th | 17:29.29 | Quinton Chambers | Fairview | |
5000m | F 1 19th | 17:16.31 | Drew Roberts | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 19th | 17:29.76 | Blake Terry | Lawrence County HS | |
5000m | F 1 19th | 16:24.17 | Thomas Wolfe | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 20th | 17:18.27 | John Owen Yoste | Oxford High School (AL) | |
5000m | F 1 20th | 17:30.88 | Won Heo | LAMP (Loveless) | |
5000m | F 1 21st | 17:31.43 | Jaylon Hudson | Lincoln | |
5000m | F 1 21st | 16:26.36 | Tanner King | Northside | |
5000m | F 1 22nd | 17:19.66 | Thomas Cousins | Thompson | |
5000m | F 1 22nd | 17:32.29 | Wells Rutland | Trinity Presbyterian School | |
5000m | F 1 23rd | 17:32.33 | Koby Flippo | Wilson High School | |
5000m | F 1 24th | 17:36.87 | Landon English | Wilson High School | |
5000m | F 1 25th | 17:26.07 | John Paul Williams | McGill-Toolen Catholic | |
5000m | F 1 25th | 17:40.26 | Miciah Myles | Anniston | |
5000m | F 1 26th | 17:40.33 | Brandon Cianfaglione | Saint John Paul II Catholic High School | |
5000m | F 1 28th | 17:42.27 | Raleigh Stamps | Rogers | |
5000m | F 1 29th | 17:43.79 | Adison Cook | Haleyville High School | |
5000m | F 1 30th | 17:37.83 | Roque Torres | Austin | |
5000m | F 1 31st | 16:32.35 | Jackson Thomas | Grissom HS | |
5000m | F 1 32nd | 17:40.69 | Fletcher Curtis | Enterprise High | |
5000m | F 1 33rd | 17:41.81 | Spencer Hodges | Helena High School | |
5000m | F 1 34th | 16:39.62 | Andrew Mingus | Auburn | |
5000m | F 1 34th | 17:43.91 | Chip Powell | Oxford High School (AL) | |
5000m | F 1 37th | 16:42.60 | Cory Anthony | Wetumpka | |
5000m | F 1 40th | 16:47.00 | Evan Rogers | Auburn | |
5000m | F 1 45th | 16:52.57 | Allan Anderson | Grissom HS | |
5000m | F 1 47th | 16:53.41 | Jacob Warner | Spain Park | |
5000m | F 1 48th | 16:53.81 | Tucker Adkison | Cullman | |
5000m | F 1 49th | 16:53.89 | John Ingram | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 50th | 16:53.92 | Lance Cunigan | Benjamin Russell | |
5000m | F 1 51st | 16:54.14 | Tate Ogburn | Auburn | |
5000m | F 1 52nd | 16:54.29 | Josh Jenkins | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 56th | 16:57.01 | Bryce Keefover | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 57th | 16:57.81 | Taylor Ray | American Christian Academy | |
5000m | F 1 60th | 16:59.37 | Cooper Atkins | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 61st | 17:00.11 | Joseph Gilroy | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 62nd | 17:00.32 | Jack Brockman | Enterprise High | |
5000m | F 1 64th | 17:02.01 | Cole Arrington | Auburn | |
5000m | F 1 66th | 17:02.50 | Cody Robertson | Northside | |
5000m | F 1 67th | 17:02.76 | Noah Flynn | Saint John Paul II Catholic High School | |
5000m | F 1 74th | 17:05.38 | Devin Berry | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 78th | 17:09.09 | Taylor Nails | Southside-Gadsden | |
5000m | F 1 84th | 17:11.71 | Alvin Finch | Homewood HS | |
5000m | F 1 86th | 17:13.06 | Jackson Merrell | Homewood HS | |
5000m | F 1 92nd | 17:15.44 | Hansen McCown | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 93rd | 17:17.70 | Will Thompson | Cullman | |
5000m | F 1 94th | 17:18.06 | Jack Gray | Homewood HS | |
5000m | F 1 95th | 17:18.57 | Aaron Himes | Hewitt-Trussville HS | |
5000m | F 1 97th | 17:20.49 | Hal Leighton | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 98th | 17:20.89 | Bobby Parsons | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 100th | 17:20.99 | Matt Watson | Enterprise High | |
5000m | F 1 102nd | 17:22.45 | David Barrett | American Christian Academy | |
5000m | F 1 106th | 17:24.07 | Justin Dummer | Grissom HS | |
5000m | F 1 108th | 17:24.22 | Cole Dillard | Spain Park | |
5000m | F 1 110th | 17:24.81 | Will Coleman | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 113th | 17:26.34 | Jake Maddox | Saint James | |
5000m | F 1 115th | 17:27.00 | Azariah Kipchumba | Homewood HS | |
5000m | F 1 118th | 17:27.67 | Grayson Holbert | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 129th | 17:33.69 | William Morrison | Vestavia Hills HS | |
5000m | F 1 139th | 17:37.20 | Josh Crawford | Enterprise High | |
5000m | F 1 140th | 17:37.93 | Stewart Brown | Auburn | |
5000m | F 1 145th | 17:40.33 | Walker Cole | Oak Mountain HS | |
5000m | F 1 147th | 17:41.30 | Ben Gossett | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 148th | 17:41.70 | Jonathan Ting | Auburn | |
5000m | F 1 150th | 17:44.00 | Hayden Judge | Scottsboro HS | |
5000m | F 1 151st | 17:44.28 | Jace Jones | Thompson |
Great American Cross Country Festival
WakeMed Soccer Complex
Cary,
NC
Oct 7, 2017
2,088 Total Performances
(35 AL)
Photo Albums (2)
-
Great American Cross Country Festival by Mary Ann Magnant
-
Great American Cross Country Festival by Dan Loughlin
Videos (29)
-
Interview with Winter Park's Coach Mac
-
Pre-Race Interview with St. X's Boys Coach, Chuck Medley
-
Boys Race Of Champions - Dalton Hengst 14:57!
-
Girls ROC - Kelsey Chmiel 16:50 #2 All-Time!
-
Sam Affolder & Peter Morris Interview
-
Ryann Helmers Interview
-
Lydia Goetz Interview Red Runner-up
-
Peter Smith Boys Red Winner Interview
-
Kelsey Chmiel ROC Champion Interview
-
Lila Peters Girls Red Winner Interview
Articles (19)
-
Albemarle Senior Rachel Lloyd Dips Under 21 & 20 Minutes For The 1st Time & Win at Great American
-
WATCH: Chiles' Phillips Sub 15, 14:58.20 & Runner-Up Finish At Great American
-
Hawks, Rams Show Mettle At Great American
-
The Weekend Rundown: Rebecca Story's Performance In Total Harmony At Wendy's Invite
-
Green Hope Boys Post Best North Carolina Performance Ever At Great American
-
Laney's Natalie Tyner Moves To NC#4 All-Time Great American Performance
Elite Performances
Girls (5) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 54th | 19:32.30 | Rachel Jones | Huntsville HS | |
5000m | F 1 55th | 19:33.20 | Abbey Weitenbeck | Huntsville HS | |
5000m | F 1 84th | 19:56.10 | Kaitlyn Johnson | Huntsville HS | |
5000m | F 1 95th | 20:05.40 | Genevieve Schaefer | Huntsville HS | |
5000m | F 1 105th | 20:17.90 | Hannah Bloom | Huntsville HS | |
Boys (7) | |||||
5000m | F 1 58th | 17:10.70 | Jackson Danner | Huntsville HS | |
5000m | F 1 86th | 16:31.60 | Cameron Cox | Huntsville HS | |
5000m | F 1 104th | 16:42.40 | Nick Ceci | Huntsville HS | |
5000m | F 1 107th | 17:36.90 | Garrett Wolfe | Huntsville HS | |
5000m | F 1 142nd | 17:15.50 | Keaton Watts | Huntsville HS | |
5000m | F 1 143rd | 17:15.70 | Jacob Cobb | Huntsville HS | |
5000m | F 1 158th | 17:35.50 | Ethan Hensley | Huntsville HS |
FSU Invitational (Pre-State)
Apalachee Regional Park
Tallahassee,
FL
Oct 6, 2017
Oct 7, 2017
2,109 Total Performances
(26 AL)
Photo Albums (3)
-
FSU Invitational (Pre-State) by Ammodramus
-
FSU Invitational (Pre-State) by Ammodramus
-
FSU Invitational (Pre-State) by Cedric Gillette
Videos (35)
-
Rory Claussen - Girls MS Winner
-
Zachary Bobak - Boys MS Winner
-
Junious Brown IV - Boys JV Winner
-
Audrey Woods / Viola Barquilla - Providence School - 1st /3rd P
-
Benjamin Hartvigsen With Runner-Up Bid At FSU
-
Claire Openshaw With Big Performance At FSU
-
Collin Kane Closes Hard In Varsity B Victory at FSU
-
Eliseo Torres Pockets Great Performance In Select Race
-
Katrina Wynne's Finishing Kick
-
Maya Beleznay Leads Pine Crest To Team Victory
Articles (20)
-
Photo Overdrive: 2,500 Images From Day 2 Of FSU Invitational/Pre-State
-
Photo Throwdown! 2,000+ Images From Day 2 Of FSU Invitational/Pre-State
-
WATCH: Georgia's Elizabeth Funderburk Takes Charge At FSU
-
FSU Invitational (Pre-State) Coverage Headquarters
-
1,000 + Must See Photos From Day One Of FSU Invitational/Pre-State
-
FSU Invitational (Pre-State): Girls & Boys Elite Virtual Meet
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 7th | 20:03.70 | Makennah Mills | Northview |
More Meets
MC Watson Ford Invitational
Choctaw Trails
Clinton,
MS
Oct 7, 2017
791 Total Performances
(8 AL)
Photo Albums (2)
Articles (6)
-
Results Hub with Results, Photographs and Videos
-
Weather Warnings for Saturday Update
-
Mississippi College Large School Division
-
MC Watson Ford Meet
-
Brooklyn Biancamano vs Morgan Claire Rose
-
Top 100 Boys XC 5K
Elite Performances
No elite performances.
Lake Guntersville Invitational
Guntersville High School
Guntersville,
AL
Oct 7, 2017
316 Total Performances
Elite Performances
Girls (28) | |||||
---|---|---|---|---|---|
2.1Mile | F 1 1st | 14:43.41 | Elise Martin | Arab | |
2.1Mile | F 1 2nd | 15:08.40 | Arubie Flatt | Arab | |
2.1Mile | F 1 3rd | 15:15.15 | Lauren Barrentine | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 4th | 15:32.88 | Vivian Fleming | Arab | |
2.1Mile | F 1 5th | 15:43.99 | Bonnie Klan | Arab | |
2.1Mile | F 1 6th | 16:29.91 | Kayleigh King | Arab | |
2.1Mile | F 1 7th | 16:45.78 | Rylee McCullers | Albertville | |
2.1Mile | F 1 8th | 17:08.94 | Lacey Posey | Arab | |
2.1Mile | F 1 9th | 17:13.66 | Harper Henderson | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 10th | 17:23.94 | Roxie Greene | Albertville | |
2.1Mile | F 1 11th | 17:25.20 | Emily Reid | Locust Fork | |
2.1Mile | F 1 12th | 17:29.52 | Janet Itzep | Albertville | |
2.1Mile | F 1 13th | 17:40.20 | Payton Uchaker | Arab | |
2.1Mile | F 1 14th | 17:40.32 | Kastin Smith | Arab | |
2.1Mile | F 1 15th | 17:44.95 | Megan Ramsey | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 16th | 17:46.39 | Ursula Rice | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 17th | 18:04.17 | Macie Parker | Arab | |
2.1Mile | F 1 18th | 18:19.08 | Yadira Jiminez | Albertville | |
2.1Mile | F 1 19th | 19:18.53 | Peyton Bowman | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 20th | 19:22.53 | Campbell Priest | Albertville | |
2.1Mile | F 1 21st | 20:18.40 | Chloe Holder | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 22nd | 21:00.86 | Kylee Whitt | Albertville | |
2.1Mile | F 1 23rd | 21:16.26 | Katelyn Rogers | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 24th | 21:40.95 | Jazlyn Smith | Locust Fork | |
5000m | F 1 1st | 21:25.54 | Haley Hughes | DAR | |
5000m | F 1 1st | 19:12.50 | Janey McManus | Grissom HS | |
5000m | F 1 2nd | 20:26.10 | Megan Schwarze | Arab | |
5000m | F 1 3rd | 21:20.80 | Kate Tully | Guntersville | |
Boys (59) | |||||
2.1Mile | F 1 1st | 12:37.23 | Ismael Hernandez | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 2nd | 12:44.61 | Victor Rios | Albertville | |
2.1Mile | F 1 3rd | 12:54.94 | Rodrigo Patino | Albertville | |
2.1Mile | F 1 4th | 12:59.98 | Antonio Gutierrez | Albertville | |
2.1Mile | F 1 5th | 13:02.34 | Kiyah Reno | Albertville | |
2.1Mile | F 1 6th | 13:02.92 | Misael Mendoza | Albertville | |
2.1Mile | F 1 7th | 13:03.61 | Zachary Neeley | Grissom HS | |
2.1Mile | F 1 8th | 13:05.61 | Edgar Lopez | Albertville | |
2.1Mile | F 1 9th | 13:11.76 | Danniel Burns | Albertville | |
2.1Mile | F 1 10th | 13:13.47 | Colin Stewart | Arab | |
2.1Mile | F 1 11th | 13:14.41 | Jackson Brickey | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 12th | 13:15.40 | Dawson Dunn | Locust Fork | |
2.1Mile | F 1 13th | 13:18.38 | Jac Conway | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 14th | 13:28.05 | Michael Rios | Albertville | |
2.1Mile | F 1 15th | 13:30.58 | Fernando Chagolla | Albertville | |
2.1Mile | F 1 16th | 13:33.26 | Ben Blackwood | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 17th | 13:42.00 | Lane Piollete | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 18th | 13:46.65 | Mark Adams | Albertville | |
2.1Mile | F 1 19th | 13:55.18 | Adam Holbrook | Boaz | |
2.1Mile | F 1 20th | 13:56.02 | Riley Tramell | Grissom HS | |
2.1Mile | F 1 21st | 13:56.10 | Nathan Torres | Albertville | |
2.1Mile | F 1 22nd | 14:02.89 | Elias Escobar | Boaz | |
2.1Mile | F 1 23rd | 14:08.22 | Sy Stanfield | DAR | |
2.1Mile | F 1 24th | 14:10.11 | Christain Weeks | DAR | |
2.1Mile | F 1 25th | 14:13.55 | Luke Ausley | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 26th | 14:18.63 | Ashton Payne | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 27th | 14:19.49 | Mitchell Duquette | Arab | |
2.1Mile | F 1 28th | 14:20.38 | Austin Smith | Arab | |
2.1Mile | F 1 29th | 14:20.60 | Ken Jones | Albertville | |
2.1Mile | F 1 30th | 14:22.27 | Juan Gaspar | Albertville | |
2.1Mile | F 1 31st | 14:23.85 | Diego Torres | Albertville | |
2.1Mile | F 1 32nd | 14:46.23 | William Jorge | Boaz | |
2.1Mile | F 1 33rd | 14:48.56 | Caleb Seaver | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 34th | 14:53.91 | Andriy Collejas | Albertville | |
2.1Mile | F 1 35th | 14:57.41 | Jaime Garcia | Albertville | |
2.1Mile | F 1 36th | 14:57.59 | Travis Hartwell | Arab | |
2.1Mile | F 1 37th | 15:00.46 | John Kicklighter | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 38th | 15:01.20 | Ridge Stewart | Arab | |
2.1Mile | F 1 39th | 15:04.12 | Ben Goss | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 40th | 15:20.42 | Cade Jones | Boaz | |
2.1Mile | F 1 41st | 15:26.02 | Stephen Solano | Buckhorn | |
2.1Mile | F 1 42nd | 15:59.52 | Konnor Harbin | DAR | |
2.1Mile | F 1 43rd | 16:08.74 | Ty Edmondson | Arab | |
2.1Mile | F 1 44th | 16:11.78 | Hedy Calmo | Boaz | |
2.1Mile | F 1 45th | 16:12.32 | Elisha Sims | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 46th | 16:26.91 | Tanner Park | Guntersville | |
2.1Mile | F 1 47th | 16:34.97 | Edgar Lopez | Boaz | |
2.1Mile | F 1 48th | 16:48.34 | Miguel Bartolo | Albertville | |
2.1Mile | F 1 49th | 16:51.69 | Edgar Pizano | Albertville | |
2.1Mile | F 1 50th | 17:21.23 | Alex McCord | Cherokee County | |
2.1Mile | F 1 51st | 17:24.97 | Travis Russell | DAR | |
2.1Mile | F 1 52nd | 19:22.46 | Lisandro Celsetina | Boaz | |
2.1Mile | F 1 53rd | 19:33.83 | David Garcia | Boaz | |
2.1Mile | F 1 54th | 19:34.72 | Alex Wrenn | DAR | |
2.1Mile | F 1 55th | 20:57.99 | Edwin Mendez | Brindlee Mountain | |
2.1Mile | F 1 56th | 21:02.59 | Preston Ragan | St. Clair County | |
5000m | F 1 1st | 17:34.87 | Brandon Mendez | Brindlee Mountain | |
5000m | F 1 1st | 16:29.75 | Sam Moultrie | Guntersville | |
5000m | F 1 2nd | 17:07.07 | Chance Cofield | Albertville |
Disney Cross Country Classic
ESPN Wide World of Sports
Kissimmee,
FL
Oct 6, 2017
Oct 7, 2017
1,150 Total Performances
(35 AL)
Articles (2)
-
Disney XC Classic All-Time Rankings: Marquez & Brasovan Leave Their Mark On The Mouse House
-
TBT: Disney XC Classic Moment Teaches Us To Always Run Through The Line
Elite Performances
Girls (15) | |||||
---|---|---|---|---|---|
500m | F 1 38th | 24:22.00 | Claudia Allen | Elkmont High School | |
500m | F 1 65th | 26:18.20 | Brittany Caywood | Ohatchee High School | |
500m | F 1 69th | 26:32.60 | Melanie Hernandez | Elkmont High School | |
500m | F 1 74th | 26:47.60 | Kyleigh Moore | Ohatchee High School | |
500m | F 1 82nd | 27:05.30 | Clara Ryan | Ohatchee High School | |
500m | F 1 109th | 29:33.50 | Jazmin Ristau | Elkmont High School | |
500m | F 1 112th | 29:41.50 | Kaylee Varnie | Elkmont High School | |
500m | F 1 116th | 30:07.90 | McKenzie Fuller | Ohatchee High School | |
500m | F 1 117th | 30:08.00 | Kourtney Shuler | Ohatchee High School | |
500m | F 1 118th | 30:08.00 | Jazmine Adams | Ohatchee High School | |
500m | F 1 119th | 30:13.40 | Britney Clem | Elkmont High School | |
500m | F 1 137th | 32:09.80 | Hanna Caywood | Ohatchee High School | |
500m | F 1 140th | 32:41.50 | Nikki Ristau | Elkmont High School | |
500m | F 1 144th | 32:58.60 | Skiler Caywood | Ohatchee High School | |
500m | F 1 149th | 34:11.80 | Aerial Hernandez | Elkmont High School | |
Boys (1) | |||||
5000m | F 1 7th | 17:27.70 | Adam Keller | Pelham |
Alexander / Asics Invitational
Foxhall Sporting Club
Douglasville,
GA
Oct 7, 2017
1,742 Total Performances
(1 AL)
Photo Albums (1)
Articles (1)
Elite Performances
Boys (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 10th | 15:39.80 | Rogan Norrell | Lyman Ward Military Academy |
T.R. Miller Challenge
Brewton XC Course at Brewton Middle School
Brewton,
AL
Oct 7, 2017
265 Total Performances
(174 AL)
Elite Performances
Girls (3) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 19:51.15 | Olivia Blackmon | TR Miller | |
5000m | F 1 2nd | 20:18.67 | Isabel Valenzuela | St. Paul's Episcopal | |
5000m | F 1 3rd | 21:27.49 | Jordan Thompson | TR Miller | |
Boys (59) | |||||
3000m | F 1 1st | 14:06.41 | Sage Philips | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 1st | 11:57.81 | Andrew Kenny | Pike Road School | |
3000m | F 1 2nd | 14:15.53 | Elliott Jeffries | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 3rd | 14:19.00 | Scarlett Scott | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 3rd | 12:55.54 | Joey Martin | Pike Road School | |
3000m | F 1 4th | 14:27.04 | Virginia Terreson | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 5th | 15:27.75 | Elizabeth McEniry | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 5th | 13:02.67 | Christopher Mackey | Pike Road School | |
3000m | F 1 6th | 15:50.94 | Lucy Martin | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 6th | 13:12.55 | Witt Ousley | Pike Road School | |
3000m | F 1 7th | 15:51.88 | Makena Williams | TR Miller | |
3000m | F 1 7th | 13:19.31 | Jonathan Rush | Covenant Christian School | |
3000m | F 1 9th | 15:53.95 | Eloise Bullis | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 9th | 13:48.62 | Daniel Strickland | Pike Road School | |
3000m | F 1 10th | 16:09.08 | Kathleen Robinson | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 10th | 13:51.41 | Eric Kim | Pike Road School | |
3000m | F 1 11th | 16:12.87 | Victoria Tidwell | Pike Road School | |
3000m | F 1 11th | 14:00.66 | Will Rollin | Flomaton | |
3000m | F 1 12th | 16:15.35 | Edie Patterson | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 12th | 14:05.95 | Wyatt Kent | Flomaton | |
3000m | F 1 13th | 16:31.45 | Eva Neuenschwander | Pike Road School | |
3000m | F 1 13th | 14:23.24 | Alexander Luker | Pike Road School | |
3000m | F 1 14th | 16:34.55 | Joslyn Carptner | TR Miller | |
3000m | F 1 14th | 14:27.46 | Sterlin Neuenschwander | Pike Road School | |
3000m | F 1 16th | 17:10.58 | Alex Rosenthal | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 17th | 17:12.37 | Ella Figiera | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 17th | 14:44.16 | Preston Macrory | Pike Road School | |
3000m | F 1 18th | 17:22.88 | Shelby Johnson | Pike Road School | |
3000m | F 1 18th | 14:44.21 | Caleb Silbernagel | Flomaton | |
3000m | F 1 20th | 17:29.85 | Eura Chun | Pike Road School | |
3000m | F 1 21st | 17:54.16 | Jada Roberts | Pike Road School | |
3000m | F 1 21st | 14:55.61 | Schuyler Josey | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 22nd | 18:26.82 | Shanti Valentine | Pike Road School | |
3000m | F 1 22nd | 15:00.79 | Jack Trew | Pike Road School | |
3000m | F 1 23rd | 18:33.93 | Briana Knoll | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 24th | 18:34.31 | Alena Hall | Pike Road School | |
3000m | F 1 24th | 15:22.76 | Josh Hawkins | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 25th | 19:14.35 | Laura Syler | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 25th | 15:23.80 | Hunter Baldwin | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 26th | 20:09.31 | Elizabeth LaRene' | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 26th | 15:47.61 | Liam Sawicki | Pike Road School | |
3000m | F 1 27th | 20:24.26 | Haydence Portier | Straughn High School | |
3000m | F 1 27th | 15:56.28 | Daniel Bell | Straughn High School | |
3000m | F 1 28th | 20:36.42 | Emma Grace Smith | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 28th | 16:00.62 | Graham Powell | Pike Road School | |
3000m | F 1 29th | 21:00.61 | Camryn Mahone | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 29th | 16:06.09 | Luke Gatewood | Pleasant Home School | |
3000m | F 1 30th | 16:06.75 | James Tolbert | TR Miller | |
3000m | F 1 31st | 22:10.13 | Lillian Webb | St. Paul's Episcopal | |
3000m | F 1 31st | 16:23.58 | Kade Richie | Satsuma | |
3000m | F 1 32nd | 24:29.13 | Anna McKnight | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 32nd | 16:28.25 | Gavin Lucas | TR Miller | |
3000m | F 1 33rd | 16:45.97 | Jackson Gross | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 34th | 17:08.79 | Parker Carlee | Zion Chapel High School | |
3000m | F 1 35th | 17:12.34 | Christopher Marshall | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 36th | 18:26.85 | Ethan Taylor | Floyd Middle Magnet School | |
3000m | F 1 37th | 18:31.42 | Braxton McCurdy | Satsuma | |
3000m | F 1 38th | 20:38.64 | Matthew Denton | Satsuma | |
3000m | F 1 39th | 21:10.63 | Randy Pollard | Floyd Middle Magnet School |
Titans Trail Invitational
Noccalula Falls C4 Course
Gadsden,
AL
Oct 7, 2017
65 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Westover Invitational
Robert Cross Middle School
Albany,
GA
Oct 7, 2017
501 Total Performances
(29 AL)
Elite Performances
Boys (5) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 3rd | 16:15.76 | Silas Franklin | Smiths Station | |
5000m | F 1 8th | 17:06.53 | Savian Taylor | Smiths Station | |
5000m | F 1 13th | 17:17.10 | Charles Hughes | Smiths Station | |
5000m | F 1 14th | 17:19.08 | Tallon Hairston | Smiths Station | |
5000m | F 1 16th | 17:30.37 | Tyler Harman | Smiths Station |
Smiths Station MS/JH Meet #2
Smiths Station High School
Smiths Station,
AL
Oct 5, 2017
Elite Performances
No elite performances.
The Mane Event - CANCELLED
Upper Kingston Park
Prattville,
AL
Oct 7, 2017
Elite Performances
No elite performances.